Despre ce ar putea fi vorba?

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de addyr cu 12 ani in urma

Buna! am si eu o problema...dar nu stiu daca este vb de TAB...eu am un frate la care tin foarte mult...el acum e plecat la facult, relatia cu el s-a mai racit, adica nu mai suntem cum eram cand eram mici, nu ne mai povestim totul...ma doare tare mult ca s-a ajuns la situatia asta...la tel vorbim aproape zilnic, dar nu mai e cum era, s-a schimbat...are o prietena care m-a inlocuit....de mine s-a indepartat mult...sufar mult din cauza asta...dar nu ma pot exterioriza...tin in minte totul...cei de langa mine nu stiu nimic pt ca fata de ei ma comport normal. Am momente in care seara cand ma pun in pat ma gandesc la copilarie...la cat de bine ma intelegeam atunci cu fratele meu...ma apuca un dor nebun de vremurile alea...atunci incep sa plang si plang pana nu mai pot...apoi ma linistesc si ziua urmatoare poate iar trec prin starile astea. Tatal meu nu este foarte apropiat de mn...nu pot spune ca ma inteleg rau cu el, dar din punct de vedere afectiv nu mi-a oferit mai nimic. Nu stiu ce se intampla cu mine, dar am inceput sa gandesc ca el, ca tatal meu....adica daca de ex. mie imi place un catel intr-o poza si vine el si zice ca e urat si ca nu-i place...atunci eu incep sa gandesc ca el si nu mai imi place acel catel sau acel obiect din poza...Eu nu vreau sa ma gandesc ca el, sa am proopria mea gandire. Eu nu am prieteni adevarati carora sa le spun totul...sa le spun ce mi se intampla....acest lucru cred ca este din cauza tatalui meu pt ca atunci cand aveam 14 ani ne-am mutat de unde stateam intr-o alta zona a orasului si am lasat in urma toti prietenii...timpul a trecut, nu ne-am mai putut vedea.]Eu sunt foarte emotiva...si plang cand cineva ma jigneste, imi vb urat. Vreau sa va mai povestesc un episod din viata mea care poate ca a contribuit la starea mea actuala...eram mai mica 12-13 ani cred ca aveam, eram la tara in vacanta de vara cu bunica, parintii si fratele meu...nu stiu cum a inceput o cearta intre tata si fratele meu, tata l-a batut pe fretele meu, iar acesta suparat a zis ca pleaca la gara la tren...el e putin mai mic ca mine...a iesit in drum si a inceput sa fuga pe drum...mama a fugit sa il prinda...pana la urma l-a prins si au venit acasa...fratele meu a intrat in casa, iar eu de frica stateam langa el sa nu mai plece...el zicea ca nu mai pleaca...mi-a fost teama ca se arunca in fata trenului...si de atunci am ramas cu frica asta...adica de fiecare data cand e suparat ma gandesc sa nu faca vreo tampenie...desi stiu ca nu ar face. E foarte greu sa traiesc cu teama asta mereu in suflet, de aceea mereu am incercat sa nu ma cert cu el, sa nu ma supar cu el, sa nu-l supar, sa fac mereu ce vrea el...mereu l-am ajutat si i-am convins pe cei din familie sa faca cum vrea el...Astept un raspuns! Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Pena (acum 12 ani)

Prietena lui nu te-a inlocuit. O SORA nu poate fi inlocuita. Pur si simplu, viata isi urmeaza cursul ei firesc si el are o prietena, o iubita si va avea o sotie. Sunt lucruri pe care trebuie sa le accepti, cea mai mare greseala ar fi sa-l pui sa aleaga intre tine si ea. Intre sora si iubita nu trebuie sa se faca alegeri. Trebuie sa-i fii alaturi si sa accepti relatia de frate-sora ajunsi la varsta adulta, cand fiecare isi construieste propriul drum. Te sfatuiesc sa fii apropiata de prietena lui, de sotia lui,mai tarziu. Nefiind apropiata de ea, il indepartezi de tine. Trebuie sa ai si rabdare un timp. La inceputul unei relatii/ casatorii, baietii se indeparteaza de surori. Dupa un timp, relatiile revin cum au fost, doar daca te intelegi cu prietena/sotia lui. Sunt lucruri pe care nu le poate vorbi cu o sora, asa cum sunt si lucruri pe care nu le poate vorbi cu o prietena/sotia. Va leaga prea multe lucruri, dar iti trebuie rabdare ca ele sa se aseze.
Asta-i parerea mea. Nu-l pune sa faca alegeri, nu-l presa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

addyr (acum 12 ani)

ms mult pt. raspuns...eu nu l-am pus si nu-l voi pune sa aleaga intre mn si ea...problema e ca prietena lui nu il iubeste, se foloseste de el pt ca el s-a atasat tare mult de ea,,,il minte ca il iubeste, dar daca iubesti pe cineva nu-l faci sa sufere cum face ea.,,nu pot fi apropiata de o astfel de persoana...eu chiar m-as bucura sa aiba o prietena asa cum merita el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: