Dependenta raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de pacuraru cu 12 ani in urma

Am un fiu care este dependent de jocuri de noroc. inrebarea mea este daca acest fenomen este o dereglare psihica si cui ar trebui sa ma adresez unui psihiatru sau unui psiholog ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara
Dependenta de jocuri de noroc ca orice alta dependenta apartine spectrului de afectiuni ce pot fi tratate prin psihoterapie
Important este ca cel care sufera de asta sa vrea sa fie tratat

Cu drag
Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

pacuraru (acum 12 ani)

va multumesc ptr raspuns. deoarece sunt din provincie( Vaslui) si cu probleme de sanatate care fac deplasarea mea destul de greoaie(scolioza dextroconcava) plus am facut si eu o depresie pe acest fond as vrea daca ma puteti ajuta in prima instanta prin citeva sfaturi in ceea ce m a priveste pe mine ...ce masuri ar trebui sa iau eu vizavi de el (deoarece sunt unica persoana ptr care din dragoste ar face acest efort) si deoarece lucreaza in Iasi poate mi-ati putea indica un psihoterapeut calificat pe aceasta afectiune. va multumesc din suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pacuraru (acum 12 ani)

buna ziua! d-soara psihoterapeut va multumesc ptr ca mi-ati raspuns.as vrea sa vin cu unele precizari.baiatul meu care are 24 de ani si este absolvent al fac gh. asachi din Iasi dupa fiecare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia MPsih. Ulmeanu Lelia-Camelia este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara,

Ce varsta are fiul dvs!?
Cine altcineva isi mai face griji in privinta fiului dvs!?

Dependenta de jocuri de noroc este o adictie, asa cum este si dependenta de droguri, dependenta de alcool etc, care se formeaza in timp.

Va puteti adresa deopotriva medicului psihiatru dar si psihologului!

Cu bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Va puteti adresa atat psihologului ,cat si psihiatrului cu conditia ca acesta sa aiba formare in psihoterapie ! Va recomand sa nu il duceti la terapii de scurta durata.

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara
Masuri.......mai degraba as spune o discutie sincera ca de la suflet la suflet in care sa ii spuneti sincer ce anume simtiti cind vedeti ca persoana respectiva face ce face (adica ceva de genul ca suferiti cind vedeti ca se duce la jocuri , ca ii doriti binele, ca intelegeti ca nu se poate abtine, ca il veti sprijini in ceea ce inseamna recuperare,etc)
Pentru a gasi un psihoterapeut in Iasi intrati pe siteul COPSI unde puteti gasi lista cu toti psihoterapeutii acreditati din Romania inclusiv din Iasi
Va doresc mult bine

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pacuraru (acum 12 ani)

va multumesc din suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ulmeanu Lelia-Camelia MPsih. Ulmeanu Lelia-Camelia este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara d-na Pacuraru,

Ati solicitat un coleg din Iasi.
O puteti contacta telefonic pe colega mea, d-ra Psiholog/Psihoterapeut, Carla Carmen Diaconu, la telefon 0720. 502.011, pentru a stabili, de comun acord o intalnire.
Puteti spune ca sunati din partea mea.
Lucreaza chiar in Iasi.

Multa sanatate va doresc!
Cu bine

Lelia Camelia Ulmeanu
Psiholog/Psihoterapeut
Tel 0724 382 072.
Psiholog/Psihoterapeut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 12 ani)

Draga doamna Pacuraru,

Dintotdeauna, dar mai ales in vremurile pe care le traim in care informatia circula rapid si mass media ne bombardeaza cu povesti de succes, oamenii si-au dorit sa fie bogati (in sensul simplu, material al cuvantului fara filozofii de prost gust). Uitati-va 30 de minute la televizor si veti vedea cel putin doua-trei stiri despre persoane avute. Nu exista decat doua metode legale de a parveni. Prima este munca cinstita si sunt sigur ca doamnele psih care v-au raspuns va pot confirma cu ce rapiditate se imbogateste din salariu un medic, de pilda, mai ales in primii ani de rezidentiat. Cea de a doua sunt jocurile de noroc. N-am sa enumar metodele ilegale, mentionez doar pentru amuzament ca femeia de serviciu care sustrage "pentru acasa" 10 ml din sapunul lichid pe care il pune ulterior la o toaleta de care are grija simte ca face in acel moment ceva ca sa parvina fara sa fie neaparat cleptomana (poate credeti ca are nevoie de terapie).
Inainte sa va judecati fiul ca dependent, vedeti cat timp investeste si cu ce scop. Pentru ca daca ramane nemancat cu zilele, sta 10 ore pe internet cautand informatii despre pariuri, uita sa ajunga la serviciu si-l prinde dimineata intr-o sala de jocuri, atunci e caz clinic. Daca investeste moderat intr-o sansa (ce-i drept infima dar diferita de zero) de a se imbogati inainte sa implineasca o varsta la care uita la ce folosesc banii, atunci fiul dvs e un om destept.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pacuraru (acum 12 ani)

domnule Dan ,nu pot fi de acord cu dumneavoastra sub nici o forma.noi suntem oameni modesti si poate asa o sa murim dar nu vreau ca fiul meu sa aiba o dependenta indiferent de ce natura este deoarece atat stiu ca e daunatoare.si daca ar fi destept cum sustineti dvs poate ar fi cistigat vreodata sa vad macar o pereche de ciorapi luati de el dar asa numai a pierdut mi-a amanetat pina si bijuteriile ...credet ca e normal? credeti ca e normal sa faca imprumut la banca si sa-i piarda la jocuri in loc cu banii aceea sa-si ia ceva utilptr viitorul lui?cred ca sunteti dintre cei interesati sa piarda p***ai sa cistigati dvs.!!? mult succes!! eu o sa lupt ptr copilul meu sa traiasca mai modest dar din munca cinstita si sa fie linistit atat cit se poate in aceasta societate.!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TEODORA GRASU (acum 12 ani)

si eu sufar de aceeasi boala,ca doamna pacuraru,la fel si fiul meu e dependent are 20 ani.eu muncesc in italia si trebuie sa platesc datoriile lui care la face la jocuri de noroc,sunt disperata,nu intelege nici de un sfat ,mereu zice nu mai fac si face,nu stiu ce sa mai fac simt ca mor,plang mereu si ma rog neincetat,nu stiu ce as putea face. MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pacuraru (acum 12 ani)

d-na teodora ,eu va dau ID-ul meu. daca aveti acces la internet mai putem comunica direct. ghinita 1953.trebuie sa incercam sa fim puternice si sa incercam si cu psihoterapie (dar trebuie multa vointa din partea lor).mai vb daca doriti poate sunt mai multe mame in sit asta si ne mai sfatuim unele cu celalalte.mult noroc si sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: