Cum sa-i spun mamei ca va fi bunica? raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de livishor cu 13 ani in urma

Am nevoie de un sfat..nu stiu cum sa ii spun mamei ca va fi bunica .. cu ea am mai discutat despre asta,parea incantata de idee dar nu stiu cum va reactiona in momentul cand ii voi spune..imi este teama sa nu faca vreo criza de spasmofilie sau ceva de genul...cum sa procedez? copilul mi-l doresc si e dorit si de tatal lui.. lucrul acesta ma streseaza enorm .. :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

valeria (acum 13 ani)

pai eu cred ca cel mai bine ar fi sa va clarificati situatia (tu si cu iubitul tau): probabil ca nu sunteti casatoriti iar parintii (mai de moda veche, cum sunt parintii!) vor ca mai intai copiii sa se casatoreasca legal si mai apoi sa vina si bebelusul... daca stai sa te gandesti nu e nimic aiurea in treaba asta, daca voi va uibiti nu cred sa fie un impediment... e mai bine ca toata lumea sa fie impacata: mama ta - ca te-a vazut asezata legal la casa ta -, tu si cu iubitul tau - ca bebelusul vostru va avea acelasi nume ca si voi... nu cred ca mama ta va avea ceva impotriva copilasului daca veti face macar casatoria la sfat, si apoi, cand faceti botezul, sa faceti si nunta la biserica... multe cupluri fac asa... intelege-i si pe parinti, vor sa faci cum e mai bine si cum au pomenit si ei... nu sunt de condamnat... eu una nu cred ca mama ta ar avea ceva de comentat apropo de bebe, decat situatia ta si a iubitului tau...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina (acum 12 ani)

da ar fi ceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

livishor (acum 13 ani)

parintii mei s-au cununat religios cand avem eu un an si jumatate..iar noi ne-am gandit sa botezam copilul anul acesta si nunta sa o facem la anul..acum nu stiu ce sa spun..noi asa gandim..poate e gresit...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Iti este tema sa-i spui mamei ca o sa ai un copil, mai mult penntru ca o sa faci nunta la anul?... asa inteleg, si nu stii daca e gresit sau nu, mai ales ca parintii tai au facut la fel...la ei a fost gresit?..nu e prea clar.
Important este ca este voi va doriti copilul deasemenea si bunica.
De obicei in situatii de acest gen, cand copilul e pe drum, cuplul se cununa legal la primarie apoi fac botezul si nunta in acelasi timp.
Toate cele bune!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

livishor (acum 13 ani)

multumesc pentru sfat domnule Psih. Nicolae Nedea. teama mea principala e ca as putea sa o bag pe mama in spital si nu stiu cum as suporta asta,mai ales ca acum 7 luni mi-am pierdut tatal..de atunci mama e foarte stresata si uneori irascibila .. nu pot decat sa sper ca totul va fi bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

totusi, ce ar nemultumi-o pe mama?

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

livishor (acum 13 ani)

pai...cu ce sa incep? pentru inceput e mai credincioasa de felul ei si nu concepe sa aiba un nepot inainte de a implini tatal meu un an de la deces..apoi ar mai fi faptul ca nu il considera pe iubitul meu,tatal copilului, demn de mine si nu prea e de acord cu el..si nu in ultimul rand crede ca a avea un copil implica multa resposabilitate, lucru ce il stiu si sunt constienta de el..iar inca o nemultumire ar fi varsta mea (20 ani)..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Daca ai banii tai, casa ta, esti pe picioarele tale, cred ca e ok. Intr-adevar personal cred ca esti muuuult prea tanara (cand o sa ai 40 de ani copilul va avea 20 deja!!!) dar e alegerea fiecarei femei cand face copii daca o face responsabil si nu i-l pune mamei in brate apoi. Oricum pana nasti va trece un an de la deces deci nu va fi inainte... Gandeste-te doar daca mama ta nu are o farama de drdeptate in legatura cu tatal copilului. Rare sunt cazurile in care parintii nu isi plac ginerii/nurorile degeaba. Daca sunteti impreuna de mult timp si esti sigura ca va fi un tata bun si copilul are ce mosteni de la el (genetic, comportamental), atunci fa-o. Altfel mai gandeste-te.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Imi pare rau pentru pierderea suferita, condoleante.
Acum lucrurile sunt mai clare, venirea pe lume a unui copil face pe orice om sa reevalueze situatia, poate o sa o faca si pe mama ta.Poate mai sunt lucruri care mai pot fi imbunatatite la iubitul tau, poti negocia.Iar in privinta responsabilitatii poti oferi dovezi mai multe ca o sa faceti fata.Daca tu esti hotarata si iti asumi responsabilitatea poti merge inainte, copilul e pe drum...In privinta temerilor legate de momentul comunicarii, e normal sa existe si vorbind cu tact mama va intelege.
Multa bafta!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

livishor (acum 13 ani)

sunt hotarata sa il aduc pe lume. avortul sau adoptia dupa nastere nici nu intra in discutie. Iuli,tatal copilului are si calitati si defecte..si mama va fi mai linistita pe viitor.. domnule psiholog, multumesc pentru tot ce m-ati sfatuit. multumesc si tie Iuli.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADELA (acum 13 ani)

Anunta intai data casatoriei la ofiterul starii civile si peste un timp, vreo saptamana-doua, anunta si venirea mostenitorului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna Ziua
Observ din ceea ce relatezi tu ca iti este teama sa comunici mamei tale ca vei avea un copil si ca ea va fi bunica pentru ca din diverse motive ce se interpun mamei tale sa nu i se intimple ceva
Intr-un fel aceste lucruri iti taie emotia, bucuria ca vei avea un copil
Incearca sa te conectezi la aceasta emotie , aceea a bucuriei ca vei avea un copil si ca vei fi mamica si ca il ai alaturi pe partenerul tau care te sustine
Acest lucru face sa iti dea incredere si aripi in ceea ce priveste copilul si pe voi si viitorul vostru
Si ar putea si mama ta sa se bucure de ea cu voi impreuna
Conectata la acest sentiment vei putea sa il impartasesti si celorlalti
Mai poti incerca sa iti aduci aminte si ce ai simtit cind tu si mama ta ati stat de vorba despre aceasta idee si ea parea incintata
Asta face ca tu sa stii ca ea isi doreste sa ai un copil si chiar daca are nevoie de timp poate sau priveste cu teama acum, lucrul acesta nu poate sa nu o bucure

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22, zona Universitate
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

livishor (acum 13 ani)

dna Psiholog Liliana Puchea,multumesc mult.adevarul e ca atunci cand ma gandesc la copilul meu sunt foarte fericita..pur si simplu radiez..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: