Cum pot gasi o cale de mijloc?

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de peace_nature cu 13 ani in urma

Buna ziua. am 20 de ani, studenta in anul 2 la facultatea de muzica. am o relatie cu un baiat de 7 luni. el are 25 de ani si este in ultimul an la seral.
pana acum cateva zile mama mea nu si-a exprimat niciodata nemultumirea fata de el.
tata imi spune ca mai devreme sau mai tarziu se va simti diferenta de cultura si diferenta de varsta. el acum da bacul iar in vara se va inscrie la facultate.
pe langa asta . mereu imi scot ochii parintii mei ca petrec prea putin timp cu ei, desi incerc cat pot de mult sa ii multumesc, dimineata stau mereu cu ei, mai devreme de 7-8 seara nu ies din casa. tatal meu imi reproseaza mereu ca imi pierd noptile.
anul acesta am fost cu prietenul meu in strainatate de Craciun. ne-am intors inainte de revelion. am fost deranjati ca nu am petrecut sarbatorile impreuna. insa de revelion pana la 3 noaptea am stat cu ei, deabia apoi am plecat in oras.
Imi reproseaza mereu ca pt ei nu fac ceva anume, dar pt prietenul meu fac.
Prietenul meu ma sustine si ma intelege in tot ce fac, inclusiv in problemele de familie.
Ce as putea face ca sa nu ma mai acuze ca nu petrec timp cu ei, desi fac tot posibilul?! mereu imi spun ca apartamentul lor il folosesc ca pe un hotel - doar ca sa mananc si sa dorm. Eu sunt la facultate in alt oras , dar vin in fiecare weekend acasa, si sunt si singura la parinti. M-am gandit ca asta ar fi un motiv pt care se poarta asa cu mine.
Mama mea de cate ori se cearta cu mine ma jigneste cum poate pe mine , pe prietenii mei si pe iubitul meu. Inca nu i-am spus iubitului meu despre nemultumirea parintilor mei in legatura cu scoala si varsta.
Ce mi-ati recomanda sa fac? sunt intr-o situatie in care simt pur si simplu ca ma pierd...ca nu mai exista nici o solutie. si am impresia ca o vesnicie si o viata intreaga voi fi legata de ei si nu ma vor intelege deloc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

o mama (acum 13 ani)

Probabil ca parintii tai sunt si putin mai in varsta, nu au viata sociala, prieteni, iar tu esti centrul universului lor. Din cauza aceasta sunt si atat de egoisti, parca ar vrea sa nu te piarda. Cred ca ar trebui sa ai o discutie serioasa cu ei, sa le explici ca, desi ii iubesti foarte mult, ai crescut si ai nevoie de libertate. Te sfatuiesc sa nu-i spui deocamdata prietenului tau de ceea ce spun parintii, de parerea lor despre el. Sunt lucruri care nu se uita, iar daca ramaneti impreuna, vor ramane acolo, in mintea lui. Asteapta sa vezi cum evolueaza el cu scoala, sustine-l sa se pregateasca serios pt BAC. ANUL TRECUT CEI DE LA SERAL AU AVUT REZULTATE FOARTE SLABE, PROMOVABILITATEA A FOST EXTREM DE REDUSA. De aceea ar trebui sa-l determini sa faca pregatire chiar, pt a fi sigur de reusita. Daca va intra in vara la facultate, sunt sigura ca lucrurile vor intra in normal, adica nu vor mai avea ce comenta. Parintilor tai, intr-o discutie de la suflet la suflet, spune-le ca-i iubesti, ca o sa fii mereu alaturi de ei, dar ca ai totusi propria viata. Intelege-i, nu te certa cu ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

peace_nature (acum 13 ani)

mama are 42 de ani tata are 45.
intr-adevar. cerc de prieteni nu au. frati surori nu am. aveti dreptate cand spune-ti ca sunt centrul lor.
prietenul meu lucreaza, 3 schimburi chiar. si locuieste singur pt ca restul familie sunt toti mutati in strainatate. si are toata ambtia ca sa ia bacul anul acesta.
nu sunt foarte in varsta parintii mei, insa conflicul dintre generatii tot este. da mi se pare putin exagerat.
mama mea . este foarte certareata. si mereu imi spune ca nu o sa raman cu el, ca sa-mi vad de treaba mea. desi el ma sustine in tot ce fac. ma incurajeaza cu scoala, dimineata ma trezeste mereu in loc de alarma, tot ce facem facem impreuna si multe sacrificii a facut pt mine. nici unul dintre noi nu am iubit asa tare pe cineva cum ne iubim unul pe altul.

multumesc mult pt tot ce ati zis. aveti mare dreptate.
si eu m-am gandit mult aseara. sa nu ii spun nimic prietenului meu, pt ca l-ar afecta. si nu as vrea asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Puiu C (acum 13 ani)

Stimata domnisoara , "a avea scoala" nu este tot una cu " a fi om de omenie"! Ce vreau sa spun de fapt cu asta ? Calitatea omului conteaza in primul rind si nu faptul ca are sau nu scoala ! Eu sunt din categoria celor cu scoala si pot sa-ti spun ca ...te ajuta scoala dar caracterul este mult mai important ! Sunteti tineri amindoi si puteti face multe impreuna,inclusiv scoli cite vreti ....daca tu esti multumita de ceea ce - ti ofera el si va iubiti n-are rost sa-ti faci probleme din punctul asta de vedere ! Cit despre parinti ,incerarca sa fii cit de diplomata poti atunci cind le spui sa fie atenti ca prin atitudinea lor s-ar putea sa te indeparteze atit de mult de ei incit sa te piarda ! Vezi ce reactie au, da-le si tu probleme de gindit nu le primi doar pe cele care-ti sunt "livrate" !
Succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

O mama are dreptate in tot ce spune. Si eu te inteleg perfect. Eu as adauga sa nu mai mergi atat de des acasa. Poate iti vor duce dorul si vor intelege ca te indeoarteaza facand asa. Si nu ii spune prietenului tau...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o mama (acum 13 ani)

Nu sunt batrani parintii tai. Credeam ca te-au avut mai la batranete. Oricum, asa cum spuneai, exista diferente de gandire. Ca mama a doua fete mari, eu ii inteleg. Ei vor totul pentru tine, adica vor tot ce-i mai bun. Vor un baiat cu studii pt ca intr-adevar o fata cu facultate nu se potriveste foarte bine cu un baiat fara studii macar de acelasi nivel. Stiu...dragostea-i mare acum, la tine nu conteaza, dar mai tarziu va conta mai mult decat acum. O persoana cu facultate isi petrece timpul, in general, cu persoane de acelasi nivel. Cei fara facultate au, de multe ori, un alt anturaj care ii poate influenta negativ. Temerile parintilor sunt oarecum indreptatite. Repet, daca prietenul tau va invata serios si va merge la facultate, va demonstra ca te iubeste si atunci, parintii tai nu se vor mai opune relatiei. Nu cred ca mama ta este foarte certareata,ci iti vrea binele doar. Voi, la 18-20 de ani, sunteti la varsta cand stiti totul si orice va spun parintii, considerati ca este in plus. Las-o pe mama ta sa-si ''''''''joace'''''''' rolul de mama, sa-ti dea sfaturi, sa te cicaleasca. Nu uita ca ea iti vrea binele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADELA (acum 13 ani)

Nu te grabi. Barbatii fara prea multa scoala, casatoriti cu femei cu facultate, se pot schimba si nu in bine. Apar complexe care ii fac rai, gelosi, posesivi, jignesc, injosesc. Iubirea nu dureaza toata viata. Apleaca urechea la ceea ce spun parintii. De multe ori ei simt cand ceva nu este in regula.
La 20 de ani mai poti astepta pana la casatorie. Vezi cum va evolua situatia lui scolara. Drumul spre o viata armonioasa, alaturi de un om bogat spiritual, trece prin SCOALA!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mighty God! (acum 13 ani)

Adela, nu inteleg, cum poti fi asa ipocrita?Ce fel de sfaturi dai fetei?Nu am nici un fel de facultate, am terminat un liceu, dar asta nu ma impiedica sa vorbesc fluent 3 limbi straine, un job decent,sa am o relatie deosebita cu o femeie masteranda in economie.In viata sunt lucruri pe care, din ascultare de parinti, nu le faci, apoi regreti toata viata!Draga mea studenta, urmeaza-ti inima, cea ce iti dicteaza sufletul, poate iubirea pe care o primesti de la prietenul tau acum, nu o vei mai gasi niciodata, la fel, de la altcineva.Parintii lui , trudesc din greu , departe de tara, pentru a-i face un rost, nu toti sunt asa norocosi ca tine.El doar pe tine te are, sa nu uiti asta.Cu siguranta el nu va uita.Va urez succes in viata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: