Cearta in familie

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de pshihologie si pshihoterapie cu 11 ani in urma

Buna ma numesc teodor am 19 si nu stiu ce sa mai fac parinti mei se cearta incontiniu de 2 ani de zile in ultimul timp tot mai des cred ca se vor desparti mam saturat sa ii aud cum se cearta si mie frica sa ii vad despartiti ca si cum viata sar sfarsi in incercarea de a opri certurile am vrut sa ma sinucid va rog un sfat va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

FreeStyle11 (acum 11 ani)

E o p***aE ca ai vrut sa te sinucizi.Viata e frumoasa si daca avem probleme, ca toti avem trebuie sa ne gandim si vom gasi metode pt a le rezolva.In cazul tau poti discuta cu ei sa le spui ca te deranjeaza si astepti reactia lor.Dar daca au probleme mari in casnicie pe care nu le pot rezolva asa de usor cel mai bine ar fi sa se desparta.Tu trebuie sa fi alaturi de ei ca ei nu vor sa se certe si sa te faca sa suferi sunt sigur de asta, dar ei nu stiu cum sa se impace unul cu altul sau nu au curaj sa o faca.Nimeni nu ii poate ajuta decat ei insisi.Si tu poti discuta cu ei si voi ca o familie va puteti gandi care ar fi metoda cea mai bune de a rezolva problemele.Si numai pune atata la suflet.Esti tanar, ai viata ta, veziti de ea si TRAIESTE-O.Nu te lasa coplesit de probleme ca sunt PROBLEME MARI in lume crede-ma.Fi mai linistit si fi alaturi de ei si ganditi-va impreuna ce veti face mai departe.Iti urez mult noroc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANNA (acum 11 ani)

Buna, Teodor !
Teodor, copil frumos...sunt o mama, am un copil putin mai mare decat tine. Stiu, ca voi la aceasta varsta sunteti foarte sensibili.Ca aveti problemele voastre, ca parintii ar trebui sa va asculte, sa va inteleaga, insa ei, nu au timp pentru tine, ca se cearta...
Este pacat, ca nu au inteles durerea care care ti-o provoaca cu cearta lor.Cu siguranta au problemele lor. Viata este dura, foarte dura, complexa si uneori greu de "purtat " pe umeri. Este frumoasa. Tu, trebuie sa o descoperi! Spune-le parintilor tai, ca certurile lor, iti fac rau. Ca tu, nu ai nici o vina pentru neintelegerile lor. I-ai de mana pe amindoi intr-o seara, du-i in bucatarie , ofera-le un pahar cu apa, si vorbeste-le.Spune-le tot ce ai pe suflet. Spune-le ca ai nevoie de ei...Ca iti provoaca durere cu certurile lor. Spune-le cu calm acest lucru. Incearca sa fii tu, mai intelept decat ei.Cu siguranta aceasta discutie, le va deschide ochii si va fi pentru ei, un semnal de alarma.
Nu trebuie sa te gandesti la lucruri urate, trebuie sa intelegi doar, ca oamenii se mai si cearta...din diverse motive...ai sa intelegi mai bine acest lucru, cand tu insati vei fi nevoit "sa-ti porti" viata de unul singur pe umeri.
Te imbratisez cu dragoste,
Anna
Daca vrei sa vorbim mai mult, scrie-mi pe adresa de e-mail [email protected]
Te imbratisez cu toata dragostea,

ANNA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: