Ce se intampla cu mine? raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de AliDum cu 13 ani in urma

Buna,

Acum cateva zile baiatul cu care locuiesc de opt luni de zile imi spune ca nu simte nimic pentru mine. De fapt, povestea este mai lunga si mai complexa decat atat.....
Inainte de aceste opt luni au fost alte 7 impreuna, apoi o despartire de 6 luni, timp in care el "a iubit " ( asa s-a exprimat : Am iubit-o, da, asa cum te-a, iubit si pe tine....in momentul asta nu mai inseamna nimic ) o alta femeie vreo 3 luni.
In momentul asta, pe langa faptul ca simt o durere interioara extrem de profunda, mi-e imposibil sa reactionez in vreun fel.
Cred ca am avut intotdeauna o problema cu increderea si acordarea ei...iar prima despartire de prietenul meu a pornit de la mine....
Care ar fi solutia cea mai buna pentru amandoi? Eu am sentimente pentru el, daca ma gandesc bine, impacarea a venit mai mult din partea mea, dar nu as vrea sa continui in aceste conditii...iar faptul ca a spus aceste lucruri - bineinteles, intr-o discutie provocata de mine - ma face sa ma intreb incontinuu daca mai tine de mine sa fac ceva sa mearga.....
Multumesc pentru orice sfat sau parere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

V-as sugera terapia de cuplu, astfel incat amandoi sa va dati seama daca relatia mai poate functiona. Daca doriti sa incepeti astfel de sedinte, ma puteti contacta.

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna Ali,
Este foarte dureros si chiar descurajant sa afli ca persoana pe care o consideri ca iubit -iubita si cu care imparti acelasi acoperis nu simte nimic pentru tine. Chiar daca doare, adevarul e intotdeauna binevenit. Spui ca tu ai provocat aceasta discutie. Inseamna ca pentru tine au fost semnale ca lucrurile nu stau tocmai ok intre voi. Ai provocat aceasta discutie si acum stii ceea ce simte el pentru tine. Ai fi preferat sa afli acest adevar dureros peste cativa ani?
Relatia este asemeni unui pod intre doua suflete, ca sa functioneze trebuie ca ambele capete ale podului sa fie asezate pe teren solid. Este asta valabil in cazul vostru? Isi doreste si prietenul tau ca partea lui de relatie sa functioneze?
Sunt intrebari care te pot ajuta sa ai o privire mai clara asupra situatiei. Cat despre tine, fruntea sus ! Meriti sa fii iubita si fericita !

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasile (acum 13 ani)

buna ,
nu mai baga lucruri lungi ca simti dureri profunde mergi usor ca incepul este greu esti pe drumul bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emma (acum 13 ani)

fii tare ca toate se vor rezolva in timp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mishu84 (acum 13 ani)

Parerea mea este ca ar trebui sa-ti cauti pe altcineva, chiar daca doare foarte mult, mai ales daca el nu mai simte nimic pentru tine. Pentru ca o relatie sa mearga, trebuie ca ambii parteneri sa isi doreasca acest lucru si sa se implice amandoi, nu unul da iar altul ba.
Si eu am trecut recent printr-o situatie asemanatoare cu a ta, asa ca inteleg prin ce treci in aceste momente. Spuneai ca impacarea a venit mai mult din partea ta, iar el a afirmat acele lucruri intr-o discutie deschisa de tine. Se vede ca pe prietenul tau nu-l intereseaza relatia voastra si ca nu tine deloc la tine. Daca ar fi tinut catusi de putin la tine, ar fi deschis el subiectul acesta sau cel putin ar fi luat el initiativa de a termina aceasta ”relatie”, pentru a nu-ti face sperante desarte si a te face sa suferi si mai mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 13 ani)

Daca nu poti reactiona de obicei e un semn ca o sa treci mai usor peste despartire. Numai atat iti pot spune: daca nu sunteti 2 intr-o relatie, atunci nu este nicio relatie. Oricum, nu e un capat de lume

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexia (acum 13 ani)

draga mea, iti inteleg suferinta si stiu cum e ... mie mi-a spus sotul meu dupa 12 ani de casnicie ca nu ma mai iubeste ... asa, intr-o zi, pur si simplu ... si la mine situatia e complexa, dar nu-i cazul sa discutam despre mine. Nu dispera, nu-l obliga sa stea cu tine daca nu vrea si nu te iubeste! Lasa-l acum, e mai putin dureros decat peste un an-doi... Pe mine m-antrebat daca "vreau sa stea cu mine din obligatie?" Am discutat, l-am intrebat ce se-ntampla; tot ce-a putut sa-mi spuna a fost ca nu-i vina mea ... Intuiesti raspunsul meu si acum ma pregatesc sa intentez divort; nu poti trai intr-o casa cu un om daca nu-i dragoste si afectiune din ambele parti! Eu mi-am zis intotdeauna: sa primesc macar jumatate din cat ofer!!! Ai grija de tine! Sunt convinsa ca meriti mult mai mult decat ai acum!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

feli (acum 13 ani)

scumpa mea,sunt prinsa intr-o casnicie de genul asta si chiar nu cred ca se merita sa faci compromisuri, pentru ca mai tarziu e greu sa mai iei decizii radicale.treci peste si cauta altceva, nu te mai lega de lucruri banale care la drum lung nu valoreaza nimic.nu irosi ani pretiosi din viata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

gandeste-te putin draga mea...de ce ai mai face tu eforturi pentru el daca el nu mai e dispus sa iti impartaseasca sentimentele..fi indiferenta scumpa mea si lasa lucrurile sa curga ai sa vezi ca o sa fie bine...si nu te lasa influentata de vorbe dulci...mergi mai departe in cazut tau nu are rost sa te chinui pentru cineva care nu te merita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Este posibil ca el sa fie instabil, incapabil de a mentine mult timp niste sentimente, care sunt, probabil destul de superficiale. Poate dragostea pentru el inseamna doar un foc de paie, care arde si nu mai ramane nimic dupa.
Ar fi mai bine sa nu te cramponezi de relatia asta, deoarece pe termen lung traiul cu o persoana care nu simte la aceeasi intensitate cu tine sa-ti creeze extrem de multe probleme - ar fi doar singuratate in doi.

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

Nu ştiu exact ce fel de relaţie a fost/este între voi, dar din câte ai povestit, este clar că tipul nu merită efortul. A iubit-o pe alta 3 luni?! Asta nu e iubire. Dacă pt. el asta înseamnă iubire, atunci habar nu are ce înseamnă de fapt şi cu siguranţă că nu o să poţi avea o relaţie de lungă durată cu el dacă el după căteva luni îi trece iubirea... Cred că e un imatur care habar nu are ce vrea de la viaţă pt. că e clar că nu e potrivit pt. o relaţie serioasă, dar asta nu ar fi până la urma o problemă, problema e că a acceptat să locuiţi împreună când el probabil deja nu te mai iubea... Dacă ţi-a spus ca nu mai simte nimic pt. tine, desparte-te de el cât mai repede şi mergi mai departe pt. că o relaţie cu el nu e posibilă. Aşa că nu are rost să mai speri. Oricum, tipul nu merită să suferi pt. el. Bucură-te că vă despartiţi acum decât mai tarziu. Fii fericită şi lasă-l pe el să se iubească cu altele că oricum nu se va alege cu nimic până la urmă. Nu are rost nici să speri la ceva cu el, nici să suferi. Dacă lui nu îi pasă, ţie de ce ţi-ar păsa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucia (acum 13 ani)

nu te complace in aceasta situatie, dar nici in o alta viitoare intr-o formula de concubinaj, tot ce nu e agreat de Dumnezeu nu are cum sa se finalizeze bine, incearca sa te conectezi la televiziunea alfaomega.tv si vei intelege mai bine, am trecut si eu prin ceva asemanator, hrana credintei m-a vindecat de trecut, de greseli facute si suportate,am acum o viata refacuta, intr-un cuplu total diferit, poate nu atat de nebunesc pasional dar cu siguranta acceptat de Dumnezeu,iti urez sa il primesti pe Isus in viata ta, El e Calea, Adevarul si Viata, amin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

YMA (acum 13 ani)

PT.ALEXIA! Am trait in urma cu citiva ani o treaba identica cu a ta,nu-mi venea sa cred cind am citit!Eu am divortat dar trebuie sa recunosc ca am ramas profund dezamagita si nici azi nu mi-e grozav de bine,dar nici viata de atunci nu era pt mine.Timpul vindeca dar lasa urme,nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexia (acum 13 ani)

buna, yma! nu pot sa spun ca ma bucur ca mai sunt si alte femei in situatia mea, pentru ca nu-i cazul, nici pe departe; regret nespus cand aud asa ceva.... nici ca pe o consolare nu pot s-o iau! este extrem de trist si foarte dureros, mai ales ca din casnicia mea, spulberata rapid, a rezultat si un copil.Si eu simt aceeasi profunda dezamagire (cred ca este cuvantul cel mai potrivit sa exprim ceea ce traiesc acum), dar ma tot gandesc si incerc sa iau cele mai intelepte decizii. Oricum, divortul este iminent, dar nu stiu cum sa fac sa fie impactul asupra copilului cat mai usor de suportat. Este maricel si-ntelege, din pacate a fost martor la discutiile dintre mine si sotul meu din ultimul timp ....
Sfatul meu, mai mult decat prietenesc pentru Ali, este sa-si lase prietenul acum ... Nu poti porunci nimanui sa te iubeasca, daca inima nu vrea, nu vrea ... Si pe urma, "iubirea" lui de 3 luni de zile ar trebui sa-i dea de gandit. Toate cele bune voua, tuturor !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

m (acum 13 ani)

nu-l mai lasa sa-ti faca chestia aia.A gasit pe una nurlie care e mai misto la raspunul pe care ti-l da l nu re valori morale si asa v-a i toata viata.E genul afemeiat care nu si-o face u mana in ruptul capului.Psihologii iioti care du sfaturi la lipsa coloanei sun de pe alta planeta.Acest iubit al tau este un rahat care nu stie ca are rahitism iremediabil pecific unor maimute fara par si care unt controlate de instincte ceva mai vechi dect dinozaurii.Deja ma ingrijoreaza nu oarta relatiei tale ci existenta unor atari psihologi care trateaza lemnul uscat cu apa la radacina putreda. Vai ,asta e adevarul .LASA-L...IN MASA DE PINGUIN!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GM (acum 13 ani)

Eu zic sa-l lasi in pace... de tot, sa vezi ce face. Se poate sa fi spus acele cuvinte la suparare. Oricum, daca isi da seama ca te iubeste, va face ceva. Daca nu, multumeste-i lui D-zeu ca a plecat. Ce urma de acum incolo... era prea dureros. Nu te lasa prada durerii si nu te izola. Te pup.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hellena (acum 13 ani)

Cred ca singura ti-ai dat raspunsul cand ai spus ca povestea este mai complexa. Nu cred ca revenirea intr-o relatie care nu functioneaza de la inceput este solutia pentru tine. In primul rand ar trebui sa te decizi ce doresti tu de la o relatie cu un partener si dupa sa incerci sa faci evaluari ale unei relatii. In al doilea rand, in momentul in care exista sentimente, nu mai simti nevoia nici unei evaluari. Pentru ca simti ce doreste partenerul tau de la tine si invers. Ceea ce nu e cazul cu domnul in discutie. Daca doresti cu adevarat sa ai o relatie iti recomand sa te echilibrezi intai pe tine si dupa restul va veni de la sine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: