Ce sa mai fac? raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de cristeavram cu 13 ani in urma

Am iubit-o foarte mult si acum 4 ani ne-am casatorit.Nu mai suntem la varsta tineretii suntem oameni trecuti de 55 de ani.Dupa doi ani au aparut niste discutii legate de averea sotiei si pentru a o proteja de fetele mele din prima casatorie a hotarat sa divorta.De atunci parca alunec pe un topogan.Desi am ramas impreuna parac nu mai este ca la inceput.Au mai avut loc si o serie de alte evenimente neplacute care si-au pus amprenta pe mine si parca m-au lasat nervii.Sotia(fosta) mea s-a pensionat si parca de atunci lucrurile s-au inrautatit si mai mult.Ma simt ca un chirias strain de toate,masina nu o pot conduce ca este a ei si fara ea nu merg la drumuri lungi dar ea nu merge nicaieri.Am devenit nervos si obosit nu stiu ce sa fac.Astept un sfat.Cu stima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Maya (acum 13 ani)

Buna Cristi,

Sunt mici amanunte pe care nu le inteleg in mesajul tau:
- ai divortat de sotia ta (cea cu care te-ai casatorit acum 4 ani) pentru ca ea a vrut sa-si protejeze averea de fiicele tale dintr-o casnicie precedenta??
- casa in care locuiti este a ei? toate bunurile ii apartin?
Cum decurge relatia vaostra? e o relatie bazata pe dragoste sau pe obisnuinta/prietenie/respect?
La varsta ei, "sotia" ta are un comportament destul de greu de explicat si copilaresc; din casnicia voastra nu a rezultat nici un copil, banuiesc. Ea are copii din relatii precedente?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristeavram (acum 13 ani)

Amandoi am mai fost casatoriti.Ea a avut un baiat din prima casatorie eu doua fete.Da fica mea cea mica la un moment de suparare a spus ca va cere 50% din tot ce vom dobandi noi si asta a fost inceputul sfarsitului.Desi se putea dovedi cu acte totul ea a preferat sa nu isi puna baiatul pe drumuri pe la tribunal in caz de ceva.Casa in care locuiesc este a ei,acum nu chiat toate bunurile ii apartin dar casa si masina da.Dar si eu am investit o gramada de bani acolo si in casa si in masina.Acum sunt doar un simplu chirias.M-a rugat sa o las sa si pastreze numele sa nu afle lumea ca a divortat.Relatia noastra este sau a fost una normala dar ma deranjeaza anumite lucruri care zic eu ca nu isi aveau rostul.Cel putin nu la noi dar asta este viata.Ma gandesc sa ma mut si in felul acesta voi scapa de un factor de stres si nu voi mai deranja pe nimeni.Oare fac bine.Cu stima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o mama (acum 13 ani)

Ti s-a intamplat ceea ce i se intampla oricarui barbat care-si iubeste mai mult sotia( din a doua casatorie) decat copiii. Probabil ti-ai investit toata agoniseala, iti investesti toata munca in aceasta casa care nu-ti apartine, la care nici tu si nici fetele tale nu au nici un drept. Eu sunt mama si nu voi intelege niciodata cum un parinte poate ajunge sa iubeasca mai mult o femeie decat pe proprii lui copii. Stiu ca se spune ca fiecare dintre noi are o singura viata, ca ea trebuie traita,...Am un var care este aproape in situatia ta. A divortat de fosta nevasta si de cei 2 copii din prima casatorie si s-a recasatorit cu una cu copii, careia i-a facut acte pe casa si care acum ii face fite. Sunt lucruri care mie nu mi se par normale, dar li se intampla barbatilor care gandesc la un moment dat cu o alta parte a corpului si care uita ca au copii care din corpul lor au rezultat. Bine ca femeia stie sa-si protejeze baiatul, tu munceste toata viata de acum inainte pt copilul ei. Protejeaz-o pe ea si pe copilul ei, de copii tai. Ce grozavie!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristeavram (acum 13 ani)

Stimata doamna cred ca ati inteles gresit mesajul,eu imi iubesc la fel de mult si fetele iar atunci cand am facut pasul acesta sa stiti ca am gandit cu inima pt. ca acea parte a corpului la care faceti referire nu functiona.Da este adevarat ca stie sa isi protejeze averea aici va dau dreptate dar de aici si pna la situatia in cauza este cale lunga inca.Cu stima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Alina Ionescu MPsih. Alina Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Din ceea ce spui, pari hotarat "sa nu deranjezi pe nimeni". Cred ca ai pierdut din vedere grija pentru cea mai apropiata persoana din viata ta: tu insuti. Probabil a venit momentul sa te gandesti si la tine. Aminteste-ti care au fost situatiile in care ai facut compromisuri, lasandu-te la o parte. Ce iti doreai de fapt atunci? In orice moment, avem libertatea de a lua noi hotarari in ceea ce ne priveste. Noteaza-ti 3 hotarari bune pentru tine in acest moment si actioneaza in functie de ele. Tine-ma la curent. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

cristeavram (acum 13 ani)

Buna dimineata!
In acest moment sunt total dezorientat.Am facut multe compromisuri la viata mea,eu am fost tipul de om care intotdeauna am ajutat pe altii si pe mine m-am lasat ultimul.In aceasta dimineata mi s-au oferit doua variante:una fie sa ma internez intr-o clinica de psihiatrie pt. ca "lumea" a ajuns la concluzia ca eu sunt bolnav ,fie in cel mai scurt timp max 48 de ore sa ma mut in gazda.Este foarte adevarat pe mine m-am neglijat mereu si uite unde am ajuns.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Alina Ionescu MPsih. Alina Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna dimineata. Cred ca iti este greu sa intelegi de ce "lumea" se poarta astfel cu tine. Probabil ca ar fi mai usor daca ai vorbi cu un prieten, sau daca ai apela la un psiholog. Momentele grele ale vietii sunt ocazii de a ne cunoaste mai bine pe noi insine. Poate ca si pentru tine acest moment este o ocazie de a nu mai face compromisuri, de a lua o hotarare si de a face ceea ce este bine pentru tine. Undeva, in sufletul tau stii deja ce ai de facut, este de ajuns sa privesti acolo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristeavram (acum 13 ani)

Este foarte adevarat de multe ori nu am cu cine vorbi aceste probleme pt. ca eu nu am pe nimeni linga mine.M-am mutat din orasul meu in orasul ei si aici nu cunosc pe nimeni.De multe ori si eu imi doresc acest lucru dar nu am omul cu care sa pot discuta.Stiu ca acum este momentul sa rup pisica in doua cum se spune dar nu vreau sa gresesc si sa imi para rau.Aici este problema desigur ca inainte de a face pasul final voi accepta si o discutie cu un psiholog dar stau si ma intreb oare numai eu sunt cel vinovat de toata situatia?Mi-am dorit o familie adevarata am crezut ca am gasit-o,mi-am dorit sa pot calatori cu sotia dar nu pot,mi-am dorit foarte putin de la viata dar vad ca si acel putin nu il pot avea.Sincer undeva in sufletul meu raspunsul este sa pun capat acestei relatii si sa ma gandesc la mine si la sanatatea mea.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o mama (acum 13 ani)

Imi pare rau ca m-am luat tare de tine ieri. M-am gandit ca esti un barbat, cum sunt destui, care s-a lasat pacalit si care vede in copiii lui niste profitori, influentat fiind de actuala nevasta. Nimeni nu prea iti poate da sfaturi, pt ca numai tu cunosti lucrurile in detaliu si poti aprecia ce este bine pt tine si ce nu. Important este sa nu abdici, sa mergi mai departe. Imi dau seama ca ai fost putin cam idealist. Spui ca ti-ai dorit o familie adevarata, dar eu cred ca familia adevarata se alcatuieste mai la tinerete, cam greu sa o iei de la capat mai tarziu. Spui ca ai vrut sa calatoresti, dar femeile de la o anumita varsta nu prea mai sunt dornice de asta, devin mai domestice, nu prea mai au chef de aventura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristeavram (acum 13 ani)

Iti multumesc frumos pentru randurile scrise.Ai dreptate nu sunt un barbat ca multi altii,eu am fost un copil necajit,am invat de mic ce este munca,am invatat crezand ca asa imi va fi mai bine.Cele doua fete ale mele le-am crescut singur pana la varsta de 6 ani si nu mi-a fost usor.Eu cred in idealul de familie si la varsta noastra cu conditia sa gasesti acea jumatate care sa fie chipul tau in oglinda.Sunt un tip care fac de toate si muncesc la greu chiar crezi ca cateva clipe de odihna intr-o statiune undeva ar fi un cap de tara? Chiar asa domestice au devenit femeile mai ales ca 65% din costuri sunt finantate de altii? Ma indoiesc iar de aventura nu poate fi vorba ,am trecut de faza aceia.Oricum ma bucur sa aud si alte pareri.O zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: