Ce pot sa fac? raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de mimidep cu 13 ani in urma

Am 19 ani si mi e frica ca nu o sa ma casatoresc niciodata si o sa raman singura toata viata.Am acest sentiment pentru ca nu am avut prieten niciodata.Nu-mi place nici cum arat (sunt cam mica de inaltime si putin plinuta)si am mereu impresia ca nu se va indragosti nimeni de mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Psih. Adina Beres MPsih. Adina Beres este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Cred ca este vorba de o stima de sine scazuta, dar si despre niste ganduri irationale (niciodata, toata viata, mereu) care iti caracterizeaza modul de gandire. Eu iti recomand o cura de psihoterapie cognitiv-comportamentala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

SimplyMe (acum 13 ani)

Haha! Toate fetele care nu au prieteni de timpuriu au impresia asta. Primul meu prieten (si singurul, suntem si acum impreuna), l-am avut la aproape 22 de ani. Prietena mea cea mai buna are abia acum un prieten la 23 de ani, iar verisoara mea la fel, la 23 de ani, dar el este in strainatate si nu este o chestie prea serioasa. Nu au facut decat sa se sarute de vreo 2 ori, atat. Cealalta prietena a mea are 24 de ani si nu a avut niciodata un prieten (nici macar nu a sarutat vreodata pe nimeni) si nu se streseaza din chestia asta. Trebuie sa intelegi ca sunt multe fete ca noi. Cele care au prieten la 14-15 ani sunt cele mai neserioase in general. Toate fetele pe care ti le-am enumerat (inclusiv eu) suntem fete dragute, destepte, cu facultati, cu limbi straine, cu cunostinte si nu suntem tocilare sau geeks.
Sincer nu regret deloc ca am asteptat atata, am o relatie frumoasa, matura, cum nu as fi avut niciodata la 17 ani. Fara stres ca "o fac si ma prind parintii", ca "nu am voie sa ies cu el" ca nu stiu ce. Si daca vrei sa stii, prietenul meu nu a avut nici o relatie pana cand m-a intalnit pe mine, la 22 de ani jumate. Amandoi (de fapt toti cei enumerati) am avut impresia ca nu o sa ne iubeasca nimeni. Si eu sunt putin plinuta si asa am fost aproape dintotdeauna, plus alte defecte destul de neplacute. Imi si facusem socoteala ca daca nu gasesc pe nimeni pana la 35 de ani fac inseminare si fac un copil singura :D Dar uite ca se poate. Trebuie doar sa ai inima si creierul deschise la nou, sa te inconjori de oameni care merita si sa nu te subestimezi. NIMENI nu este mai bun sau mai prost decat altcineva, si va aparea cineva exact atunci cand te vei astepta cel mai putin. Trebuie doar sa nu disperi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

billy_bossu92 (acum 12 ani)

este adevara tot ce spui pentru ca si eu am 19 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vydy_remus (acum 13 ani)

Sa stii ca sunt si baieti care au aceleasi ganduri si frici.

Doar ca, din nefericire, fiecare se inchide in el si nu ajung sa se cunoasca astfel de persoane (singure, prea ”serioase”, dar prea retrase si timide). In cel mai bun caz, unii din ei accepta orice din entuziasmul ca sunt si ei doriti si atragatori pentru cineva (care poate nu-i merita)

Eu nu stiu ce sfat sa iti dau, ma pricep prea putin la astfel de lucruri; am vrut doar sa stii ca nu esti singura cu astfel de ”probleme”.

Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paps (acum 13 ani)

exista si baieti care nu iau in considerare numai aspectul fizic. in general "grasutele" au o personalitate si un caracter placut... renunta la ideile preconcepute fa''ti putin curaj si puneti in evidenta calitatile pe care le ai...
succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dante (acum 13 ani)

....io am 19 ani si n-am prietena...n-am avut prietena.. inteleg cum se simte......da eu nu-s complexat..arat ok.....asta e cireasa de pe tort.....arat chiar bine si n-am nici un defect care m-ar impidica sa am o prietena....tare nu?........foarte curios sunt in ce circumstante voi cunoste fata care imi va fi prietena sau sotie.....pana atunci raman cam trist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ailime (acum 13 ani)

De SPORT ai auzit? Inafara sa te plangi, ai incercat sa faci ceva ca sa schimbi ceva la tine? Nimeni nu ar trebui sa incerce sa schimpe pe altcineva, dar fiecare are marea putere de a se schimba pe el. Vrei prieten la 19 ani? De ce? Pt ca ai vazut la tv cum fete la 14 ani au acum copii?
La varsta asta ar trebui sa iti pui pe foaie obiectivele si sa vezi ce vrei sa faci cu viata ta, ce cariera iti place. Baietii vin si pleaca. TU si numai TU poti sa te schimbi si fizic si psihic.
Uita-te in oglinda si spune-ti in fiecare zi, cu voce tare, pentru cateva minute "Sunt frumoasa. Eu sunt cea mai importanta. Sunt puternica. Sunt responsabila." Cu un exercitiu din acesta iti poti creste stima de tine. Cu sportul iti creste si increderea si important este cum te vezi tu, pentru ca asa te vor vedea si ceilalti.
Viata e prea scurta pentru a-ti plange de mila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionel (acum 11 ani)

buna ce faci draga da numalu tau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 10 ani)

Ok...19 ani..hmm... si eu am aceasi varsta si tot nu am avut prieten. Sa ma simt complexata? Nici gand! Draga mea, nu conteaza atat de mult varsta, cunosc o gramada de fete care au avut prieten pe la 14-16 ani sau si mai devreme... si cu ce s-au ales? Cu nimic. Poate ca nu ai gasit baiatul potrivit, oamenii ar trebuii sa aprecieze fetele ca si tine deoarece in viata nu conteaza cati au fost si cat de putin a durat... ci conteaza cat de mult tu ai iubit si te-ai simtit bine alaturi de iubitul tau. Asa ca fruntea sus si nu iti fa griji ca o sa apara si baiatul ala care o sa te dea pe spate... nu scapi tu :))) Take care and good luck! :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel (acum 8 ani)

Ok nici eu nu am iubita si mi ar placea sa am .daca vrei poti aa imi lsi nr tau de tel ok si pove mai multe ok scumpa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriel (acum 10 ani)

buna draga ,ea de unde esti si lasami nr tau in privat pe mail [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel (acum 8 ani)

Ok nici eu nu stiu ce sa fac ca nu am o iubita deloc si tare as vrea ca eu sunt virgin sti si nu as vrea sa mor virgin .ar fi frumos sa fiu cu tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel (acum 8 ani)

Daca vrei poti sa imi dai nr tau si povestim mai multe ok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

safta liviut (acum 8 ani)

buna ma numesc liviu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Eu creca esti frumoasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ximena (acum 8 ani)

Auzi fata mea sigur vei gasi un barbat care sa te placa asa cum esti ,iar multora barbati le plac femeile un pic mai plinute asa ca nu te ingrijora

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Cf nu ai prieten snamw

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 8 ani)

Cf nu ai prieten snamw

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 7 ani)

Ba da credema o sa se indragosteasca cineva de tine pentru caa uni baieti nu se uit nu-ma dupa fete cu curu bombat sau.nush ce si dupa.suflet :)

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 7 ani)

Buna vreau o iubita să mă sune la nr 0761020085 sau sa ma caute pe fb Cristi Cojocaru sau dămi nr tau de telefon sau dăni fb tau și să îmi zici ce poza ai

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: