Am aflat ca sotul ma inselat raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de juliana83 cu 11 ani in urma

Cum sa trec peste am aflat ca sotul ma insela am nascut acum 7 luni si mai avem o fetita de 4 ani. Nu mai rezist el a recunoscut fapta si a promis ca nu se mai intampla dar eu nu am incredere ca asa va fi. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Liviu (acum 11 ani)

___________________________________

juliana83 a scris: ".../ eu nu am incredere /..."
_______________

Oana, recunosti ca TU esti neincrezatoare?

Si ca TU esti totalmente responsabila ca te
SIMTI asa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

juliana83 (acum 11 ani)

Da recunosc ca eu sunt responsabila pentru tot dar acest episod ma facut sa nu mai am incredere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Gabriela Miu MPsih. Gabriela Miu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Este foarte dificil de acceptat un sfat in aceste conditii si ca nu cred ca ,in principiu, despre asta este vorba. Se pare ca dumneavoastra aveti nevoie de cineva care sa va impartaseasca durerea, care sa va inteleaga si sa fie langa dumneavoastra pentru a putea intelege ce s-a intamplat de fapt acolo. Probabil de aici si nevoia de a scie pe un forum. Raspunsul nu poate veni de la noi ci din dumneavoastra. Sunt importante motivele pentru care sotul a facut asta si va pot ajuta sa intelegeti situatia familiala in care va aflati insa putinta de a ierta si motivul pentru care ati face-o sau nu este in dumneavoastra, in propria istorie de viata. Incercati sa gasiti un terapeut si sa stati de vorba cu el. Va poate ajuta sa intelegeti ce se intampla, sa aflati motivele proprii ale neincrederii si sa decideti ce veti face pe viitor.
Numai bine, Psih. Gabriela Miu.

 Psih. Gabriela Miu
www.psihoploiesti.ro
Tel. 0727750552
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

juliana83 (acum 11 ani)

Va multuesc pentru raspuns. Cu ajutorul lui Dumnezeu o sa trec si peste asta. Cel mai tare ma bucur ca am aflat la timp asa sper ca sotul meu sa reflecte mai bine si sa vada ca minciuna are picioare scurte. Iar referitor la motivul pentru care a facut acest lucru este ca amanta arata mai bine ca mine spune el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

__________________________

juliana83 : " Cum sa trec peste
/.../
Va rog sa ma ajutati /..."
_________________________

Oana , nici eu si nimeni altcineva
- in afara de tine -
nu iti poate schimba sentimentele.
:)
Insa, NIMIC nu poate fi schimbat
pana ce nu il acceptam mai intai.

TU alegi. TU decizi. Succes!
;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

juliana83 (acum 11 ani)

Am acceptat situatia si am iertat. Iar de schimbat voi schimba ceva la mine in atitudine si in aspectul meu exterior. Multumesc pentru sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

___________________________________

juliana83 a scris : "... / eu nu am incredere /..."
_______________

Oana, o incredere/stima scazuta fata de sine
are intotdeauna ca rezultat neincrederea/res-
pectul diminuat (si) fata de ceilalti.

Stima fata de propria persoana da nastere
credintei in propriul drept de a dori si de a
actiona.

Iar daca ma intrebi acum si cum poti sa-ti
dezvolti autostima, ti-as raspunde ca cine
vrea sa se indrageasca trebuie sa se
comporte in moduri de care sa fie mandru.
Insa,
ca sa actionezi asa, lucrul acesta presu-
pune tocmai stima fata de sine.
Iata de ce chiar si psihoterapia este un
proces lung si greoi, pe cat de mult ne-
am dori contrariul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

juliana83 (acum 11 ani)

Foarte adevarat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

juliana83 (acum 11 ani)

Sunt destul de puternica si asta datorita fetitelor mele si o sa trec peste, cred ca la mine are trebui sa mai lucrez putin sa am mai multa incredere in mine. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

@ juliana 83 (acum 11 ani)

www.youtube.com/watch?v=x7KTdrsKBWI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 11 ani)

Eu zic sa nu-ti mai faci atatea reprosuri. El este un idiot pentru ca te-a inselat. I-ai daruit doi copii si este normal sa nu mai ai 90-60-90. Cred ca ai impresia ca-l poti ierta dar de fapt nu vei uita niciodata.
Sa-i fie RUSINE!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 11 ani)

Incearca terapiile audio de la http://www.brainsync.ro/ chiar ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aimee C. (acum 8 ani)

Decizia de a continua sau nu alaturi de partenerul tau este exclusiv a ta. Eu nu fac apologia despartirii, dar nimeni nu are "datoria"de a fi nefericit, asta e filozofia martirului ca virtute. Angajamentul luat la incheierea casatoriei, nu trebuie sa mearga dincolo de limite, pana la p***ae, asa cum sugereaza anumite subculturi si grupuri sociale, casatoria nu este o cale fara intoarcere. Racirea iubirii si infidelitatea, ar trebui sa fie o cauza valida de divort, pentru ca lipseste casnicia de energia principala care o mentine in viata. Sa spui ca te-a inselat si tu te gandesti sa arati mai bine pentru el, pentru ca il iubesti, e lipsa de ratiune. Sa spui ca dragostea justifica tortura unei convietuiri nesanatoase este un lucru de neinteles.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: