AJUTOR!!!

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de cu 13 ani in urma

BUna Ce sa Fac ..am doi parinti care se cearta tot timpul din nimicuri... mama este coplesita de telenovele si tata mai bea ..si acum fiecare se ataca ...se cearta se jignesc..mai intru si eu intre ei dar imi pierd cumpatu si incep sa timp "ma enervez repede si tare" ce asi putea sa fac sa mai rezolv din problema .. tata este o fire mai calma iar mama mai inpulsiva "cauta" mai tot timpu sa se ia de cineva gaseste motive din orce ca sa se ia de cineva si mai am un fratior mic de la care se iau si de la el la cearta gen TATA: ma terminat copilu asta azi ! MAMA: lasa ca eu am stat cu el mai mult si nu ma mai terminat!! si de la aste incep diferite discutii!! Drept ar fii ca mama cauta cearta. Leam sugerat sa mearga la psiholog dar nu fiecare spune ca nu merge. Cu aproximatie nu este zi in care ca nu se CERTE x( ce asi pute sa fac VA ROG DATIMI UN SFAT NU STIU CE SA MAI FAC IMI VINE PUR SI SIMPLU SA PLEC DE ACASA SA NU MAI STAU CU EI SA PLEC LA ORFELINAT NUSTIU UNDEVA !!! VA ROG DATIMI UN SFAT!!! puteti vorbi cu mine si pe MESS id: ionutz_the_shukaru va rog ajutatima macar un sfat ce sa fac sa nu ma mai enervez eu sa nu mai tip ca ma iau "dracii" rau si tip fac "crize" VA ROG DIN SUFLET !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

analis (acum 13 ani)

buna...nu cred ca daca pleci de acasa rezolvi ceva..sunt curioasa daca mai ai frati ..si daca parintii tai te baga in seama ..cred ca ei nu constientizeaza prin ce treci tu...poate ca ar trebui sa nu i mai bagi in seama...sa le scrii o scrisoare la amandoi sa le spui ce simti...orfelinatul...nu cred ac realizezi ce inseamana cuvantul asta macar..si ce destin au cei de acolo...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 13 ani)

Buna,
Poti sa mergi la departamentele de asistenta sociala din localitatea de unde esti. In mod normal acele departamente ar trebui sa aiba un serviciu sau oameni specializati sa intervina in probleme de violenta domestica gratuit. este vorba de asistenti sociali si psihologi. nu trebuie decat sa faci o sesizare care poate fi telefonica dar este recomandabil sa fie scrisa.
Mult succes. stiu ca nu e usor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liliana (acum 13 ani)

Si eu am avut aceeasi problema ca si tine cand eram mica iar parintii mei continua sa se jigneasca si acum.Partea buna e ca se impaca ,insa a doua zi incep din nou.Incearca sa vorbesti cu ei si sa-i faci sa inteleaga ca nu mai suporti aceasta situatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: