Ajutati ma va rog! raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de balukovska cu 13 ani in urma

Am 29 de ani,....si sunt gravida pentru a doua ora,.Am intrat in luna 6, dar din cand in cand ma enervez enorm.Asa mi vine din inauntru!Acasa nu ma enerveaza nimen,...totul este in ordine,.....Toti ma rasfateasca,.... dar,exista zile,in care nu pot sa ma suport,... ma enervez de nimic.Doar stau, si nu stiu ce sa fac,....incep sa mananc tot ce gasesc,......asa ma linistesc putin,....dar nu cred ca asta e solutia!Imi vin si contractii, din cauza nervozii, i si mi se pare,ca stomacul meu are 100de kg.!!!Vroiam sa intreb daca pot sa beau niste pilule de calmare,....am auzit ca la femei gravide se dau diazepam,.
Astept sfaturi de la domnevoastra,.........Ca doctorul meu,nu mi da nimic.Eu cred ca nu o sa rezist dc. nu beau ceva de calmat.
multumesc anticipat!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Dr. Stanciu Liliana MDr. Stanciu Liliana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

totul tine in cazul tau de autocontrol. Nu ti-as recomanda nici o pastiluta de calmare si mai ales diazepam. E foarte grav pt. bebe. Cand iti vin nervii mananca o bucatica de ceva dulce - doar o bucatica, si numara pana la 5 si respiri usor.
AUTOCONTROL.
CALM.
GANDESTETE LA BEBE.
LILI STANCIU - PSIHOLOG

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Psih. Alina Ionescu MPsih. Alina Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Aparitia unui copil este intotdeauna un eveniment care rascoleste in parintii lui cele mai adanci sentimente, cele mai ascunse nelinisti, dar si cele mai mari bucurii si senzatii de implinire. In interiorul dumneavoastra nu se afla acum doar copilul pe care il veti naste, ci si fetita care ati fost si care isi doreste, poate, sa fie iubita si ingrijita. Cu alte cuvinte, nervozitatea pe care o simtiti este un mesaj pe care sunteti pe cale sa il descoperiti, despre fetita care ati fost. Insa nu sunteti pregatita sa-l aflati. Daca incercati sa va „adormiti” nervozitatea cu mancare sau calmate, cu siguranta veti pierde ocazia de a va cunoaste mai bine. Senzatia ca „nu va suportati”, contractiile care apar - sunt indicii ca aveti de descoperit ceva important, legat de „viata si moarte”, de „a exista si a nu exista”. Incercati sa nu mai fugiti de sentimentul de nervozitate, ci sa-l acceptati si sa vedeti de unde vine. S-ar putea ca ceea ce veti descoperi sa va elibereze si sa va dea energia de care aveti atata nevoie acum, ca mama. Mult succes si tineti-ma la curent!
Alina Ionescu - psiholog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Draga mea, transformarile hormonale, cele fizice iti determina aceasta stare. Incearca sa te relaxezi, stii bine ca starea ta, poate afecta bebelusul. Nu cred ca iti doresti ca bebe sa fie nervos, agitat nici macar dupa nastere. Ori starile tale, il pot influenta. Incearca sa fii indiferenta, relaxeaza-te, fa ce-ti face placere... Intreaba medicul daca poti lua medicamente homeopate, sedatif pc, de exemplu, te-ar putea ajuta cat de cat, dar e important sa nu abuzezi. Bea cu masura, ceai de tei, daca tu esti foarte linistita datorita factorilor externi (ceaiuri, medicamente, etc.), acest lucru il influenteaza pe bebe si nu in sens pozitiv.... Gandeste-te ca vei avea perioade mai grele, cand va aparea bebe: odihneste-te si incearca sa te gandesti mai mult la voi doi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 13 ani)

Esti sigura ca ai vrut acest copil? sau asta a fost situatia si te-ai lasat in voia sortii?
daca iti dorestim copilul nu ai motive pentru starile pe care le descrii. daca nu l-ai vrut gandeste-te ca nu e el de vina si nu trebuie sa-i faci rau pentru ca starea ta se transmite si la el, fapt care dupa ce il vei naste o sa-ti aduca nopti de nesomn si zile agitate. asa ca fa apel la dragostea de mama si va va fi bine la amandoi si implicit la cei din jur. cati ani are primul copil? el cum vede faptul ca va avea un frate sau o surioara? gandeste-te si la el. starea ta il poate afecta si pe el!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

balukovska (acum 13 ani)

Da sunt sigura ca am vrut acest copil,... cu buna vointa l_am facut,.....
Baiatul meu are 5 ani,...si se bucura ca o sa avem bebe,.... dar cum creste mai mare,asa nu ma i e cuminte,..si me enerveaza si el mult,..... sare la mine,......uite ca am stomac,...-pe mine me doare,..eu tip la el,...... Nu stiu ce sa ma fac.Acasa suntem singuri,..si toata treaba se asteapta la mine,....si sotializarea copilului se asteapta de la mine,.......!Sotiul nu prea se intereseaza,..pt. ca nu prea stie ...si nu prea are scoala!El creste,..invata totul,.... vad sa fiu corecta cu el,..sa il invat niste lucruri,...... sa fie destept!E greu sa ai copii....sa le sotializezi,..etc... Dar cred ca vom reusi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

Prin ceva asemanator trec si eu...am un copil de 1 an si sunt insarcinata in 3 saptamani. sotul imi spune sa fac avort dar eu nu vreau pt am mai facut 2 pana acum. Aceleasi stari le am si eu,de nervozitate,sotul se simte neglijat ( il simt ) dar nu ma pot controla si ma cert cu el din nimic,plus ca am din nou stari de greata,de lene,fara chef de viata si nu stiu ce sa fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rares (acum 13 ani)

personal nu cred ca ai nici o boala poate o usoara dependenta spre medicamente...ai folosit cantitati mari sau de durata in trecut?cand apar starile astea inspira puternic de cateva ori,aer curat,pune-ti o muzica relaxanta,fa un dus,iesi in aer liber....ca ultima chestie ,fumezi?daca da renunta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

balukovska (acum 13 ani)

Nu fumezi.Niciodata nu am incercat sa fumez! Nu sunt dependenta de medicamente,..pentru ca niciodata nu am luat medicament de calmare.Doar,analgetic,dc. ma doare capul,si nimic altceva,niciodata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 13 ani)

Mergi si la Biserica. Acolo iti vei gasi linistea sufleteasca.
Roaga-te si vei vedea ca iti va fi mai bine.
Trupul are nevoie de hrana, dar sufletului nu-i dam nimic.
Mai ai putin si vei trece peste acesta perioada.
Ai incredere in Dumnezeu Domnul Iisus Hristos si Maica Domnului si totul va fi bine.
Doamne Ajută!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

balukovska (acum 13 ani)

Sastii,ca ai dreptate,...cel mai mult acolo,gasesc linistea,...si nu prea cred in medicamentele!Cand ies din biserica,..ma simt ca o noua persona!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luiza (acum 13 ani)

Buna!parerea mea este trebui sa te plimbi, asta ajuta foarte mult femeile insarcinate...eu asa faceam....si sincer scapam cat de cat de starea de nervi.....incerca sa faci lucruri care i-ti fac placere...."nu sa mananci foarte mult":) trebui sa ai foarte mare grija cu ingrasatul in timpul sarcinii......e greu de dat jos dupa....foarte mult control........sper ca tzi-am foat de ajutor cu ceva.....multa bafta si sarcina usoara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

john (acum 13 ani)

Buna,deja ai gasit raspunsul si desi il stiai ,nu erai sigura,continua cu mersul la biserica iar ori de cate ori in tipul zilei simti neliniste ,citeste intr-o carte de rugaciuni,ai sa simti cum totul va fi bine,ceea ce porti e un dar de la Dumnezeu si trebuie multumit ca atare! Dumnezeu sa te intareasca!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mosu (acum 13 ani)

fiind gravida,iti trebuie de calmic,iar pentru nervi ...ia cu un p***a sanatos,merge pe la spate de cite ori te tine....imi pare rau ca nu ai lasat o posibilitate de ....vedere....l

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 13 ani)

buna!eu, te-as sfatui sa mergi la o plimbare,intr-un parc ,acum e frumos si te poti intalni si cu mamici cu carucior,intra in vorba cu ele si-ti vor impartasi din experienta lor.numai bine!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: