Coronavirus Update

Administrarea risperidonei poate cauza probleme de vedere??

Intrebare postata de Utilizator11592496282 cu 10 luni in urma - 1 raspuns
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Psihologie si psihoterapie Schizofrenie

Bună ziua! Sora mea(28 ani) a fost diagnosticată cu schizofrenie, dar într-un stadiu inițial. Medicul psihiatru i-a prescris risperidonă, urmează tratamentul de cca. 4 luni, cu soluție orală de Rispolept 1mg/ml,
îi administrăm 4ml/zi. La inceput, în prima lună de tratament am observat o îmbunătățire. Dar după aproximativ o lună starea ei s-a agravat, au apărut nişte efecte adverse, câteodată o deranjează foarte tare lumina şi se uită tot în sus, nu poate sta cu ochii închişi, îi "flutură" ochii şi se comportă ciudat. Înainte nu avea probleme de genul. Am spus asta şi medicului, a redus doza zilnică la 3 ml/zi. Însă situația nu s-a îmbunătățit, cel puțin la două zile se manifestă în felul descris.
Ce putem face? Să renunțăm treptat la acest medicament? A mai avut şi altcineva probleme de genul? Poate afecta vederea?
Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Utilizator11610900403 (cu 3 luni in urma)

Si eu am baut mai multe feluri de antipsihotice si am si eu probeme acum cu vedera clipesc prea des daca ii tin deschisi mult timp incep sa ma usture eu zic sa incercati o doza de intretinere de i mlg pe zi o sa se simpta rau dar dipa o perioada de doua trei saptamani sr obijnueste eu am fost diagnosticat cu schizofrenie paranoida si cand beam dozaj mare ma simteam si mai rau acum beau cipralex cu anxiar si rispen de 3mg dar spart in patru rispenul el este antipsihoticul

Te-a ajutat acest raspuns? 0
×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.