ADHD la adolescenti raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de LookingForAlaska cu 10 ani in urma

Buna, am 16 ani si cred ca am ADHD. Defapt, sunt mai mult ca sigura intrucat indeplinesc toate simptomele specifice. Nu am fost la psiholog deoarece ma tem sa le spun parintilor, nu vreau sa le ingreunez viata si mai mult, dupa ce, in trecut, am avut episoade de automutilare si depresie, netratate. As vrea sa imi rezolv singura problemele, insa imi vine din ce in ce mai greu. Dezordinea nu ma ajuta deloc la scoala sau acasa, si, de multe ori ma pierd prin siruri de ganduri nesfarsite si nefolositoare. Ma simt ca si cum as fi in picaj si singurul lucru pe care pot sa il fac este sa dau din maini si sa urlu. Totul e haotic. Nu am dormit foarte mult in ultimul timp, si am inceput sa nu ma mai descurc la scoala. Am incercat sa meditez, am incercat sa pastrez totul in ordine si sa fiu calma, sa incerc sa trec "peste". Insa nu am reusit. Spun asta dupa o lunga perioada de incercari inutile. Ce ma sfatuiti sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Diagnosticul de ADHD nu ti-l pune decat un medic, nu tu.Si in al doilea rand nu cred eu ca ai ADHD, ci mnai degraba ai o minte dezorganizata.Si ca sa rezolvi ceva trebuie mai intai sa-ti doresti cu adevarat sa te faci bine, si de abia dupa aia o sa faci ceva bun.Nu-ti face griji ca totul are o cauza si ce patesti tu are la fel o cauza.Trebuie sa stai si sa te gandesti bine ce iti provoaca toate astea si pe urma sa incerci sa-ti rezolvi problemele.Poti apela si la un psiholog care pe langa sa-ti descopere cauzele, el te va ajuta sa si intelegi anumite aspecte ale comportamentului si in felul asta vei intelege mai bine si iti vei rezolva problemele.Nu psihologul te va vindeca, ci tot TU te vei vindeca, el doar te ajuta, iti ofera niste suport psihic ca sa intelegi cum merge treaba, dar TOTUL pana la urma tot de TINE depinde.Eu zic sa mergi la psiholog, iar acesta iti poate spune daca ai ADHD sau nu, insa eu nu cred ca daca aveai, ramanea deindentificat pana la varsta asta, desi e foarte putin probabil sa ai asa ceva.Ai mai mult o depresie, cum si tu ai zis, si un fel de dezordine in viata.Deci dute la psiholog si fa tot ce poti ca sa-ti revii ca doar esti tanara, ce naiba, la 16 ani trebuie sa ai vise, sperante, nu depresie.Chiar daca unii din noi avem probleme in familie oricum sunt de parere ca tot in NOI sta puterea sa trecem peste.Iti urez bafta multa si sa auzim numai de bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LookingForAlaska (acum 10 ani)

Multumesc pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 10 ani)

http://***.ro/articol/Produse/Tincturi/Supliment_pt__ADHD__Hulda_Clark-670.html

cred ca e singurul tratament de efect pt adhd

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua

Sedinte de psihoterapie te-ar ajuta foarte mult sub anumite aspecte, si anume:
-sa-ti pui ordine in ganduri;
-sa afli care sunt problemele;
-sa identifici cauzele reale ale problemelor;
-sa gasesti solutii eficiente pentru acestea.
Daca ai si alte intrebari poti sa-mi scrii, dar si sa citesti aici:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/
http://www.psihoutil.ro/consilierea-scolara-vocationala/adhd/

O zi buna!

Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: