Viata mea este data peste cap raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de mikael cu 14 ani in urma

Pe scurt:o relatie de 17ani,in urma cu 5ani ne-am casatorit,in ultimii 3ani reltie dubla,anul asta am divortat(eu sunt cel care a cerut divortul).Incerc sa-mi fac viata dar ma urmareste trecutul,am incercat cu fata din cauza careia am divortat, dar nu ofeream tot in aceasta relatie (fiindca imi era gandul la "sotie"ce face,cum ii merge etc.etc.,)ne-am despartit.M-am intors la "sotie"dar nu merge,ne-am despartit si m-am intors la cealalta,la fel simteam ca nu merge,m-am intors la "sotie",dar in continuare nu merge,nu simt nimic indiferent ce face ea ca lucrurile sa mearga,nu ma incanta,gandurile mele sunt la cealalta:va dati seama ca amandoua sau saturat("sotia"nu stie de existenta celeilalte,dar simte ceva,sau asa imi place sa cred,presupune).Acum stau cu "sotia"dar mie in continuare,imi este gandul de duca,sunt constient ca alaturi de "sotie"dpdv social,material,imi va fi ok,dar nu la asta se reduce totul.Ma gandesc ca daca maine nu as mai fi totul se rezolva dar parca nu as vrea sa fiu asa de las.Prost la mine este faptul ca au inceput comparatiile,si zilnic sunt nemultumit.Cum fac sa pot lasa trecutul,si sa iau viata asa cum este ea,as vrea sa raman cu "sotia"dar proiectele de viitor nu p***ancid,m-as intoarce la cealalta dar nu stiu daca in urma a tot ce a patimit ma mai primeste.?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (193)

bestiutza (acum 14 ani)

cel mai bine te-ai simti daca ti-ai reda propria libertate!Cel putin pe moment. Ai privii altfel lucrurile din exterior!
Poti mentine in continuare relatia cu "sotia" pe conceptul ca ati petrecut multi ani impreuna. Ati impartasit si bune si rele indiferent de rezultat.
Cat despre fata cealalta. Nu ai spus absolut nimic despre ce reprezinta ea pt tine si invers.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikael (acum 14 ani)

Ma iubeste o iubesc.Sufera pentru mine,si la amandoi ne pare rau,ca am crezut ca vom putea sa facem ceva impreuna.Tin sa precizez,ca este mai mica decat mine cu 5ani si nu avut relatii de lunga durata,sa vada viata in doi,si din punctul asta de vedere pleaca la drum cu un "handicap"(stand cu parintii...................),eu fiind deja rutinat,stiu de viata in doi.In mare=eu o iubesc,dar nu am dat niciodata totul in relatia pe care am incercat sa o avem,poate de aici si vina mea.Ce am observat eu este ca in momentul in care eu insurat-ea "amanta"parca ne potriveam,dar in relatia eu divortat-ea iubita mea,nu mergea,parca nu mai era chestia aia cu "fructul oprit".Nu ne mai ofeream unul altuia cu "pasiune",trecusem deja la faza ca noi ne cunosteam si atat si urmam cursul firesc al lucrurilor.Eu cautam tot timpul lucrurile pe care ni le spuneamca le vom face dar............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

saly (acum 14 ani)

cel mai bine ar fi sa aplici zicala "mai rarut cai mai dragut,ochii care nu se vad se uita" , redati liberatea , nu ai spus daca ai copii cu vreo una,daca nu uitale pe amindoua si cautati o fata apropiata de virsta ta,care cu 2-4 ani mai mare sa vezi ce bine o sa fie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anton (acum 14 ani)

Treci la musulmani. Le iei de nevasta pe amandoua si rezolvi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rasculatul' (acum 14 ani)

hi hi hi, ce sfat bun, bravo nene, hai ca la asta nu m-am gandit!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikael (acum 14 ani)

nu am copii,pentru ca nu am vrut.Dupa ce am citit pe aici am ajuns si eu la concluzia ca sunt EGOIST.Nu am vrut copii fiindca vreau sa-i ofer ceea ce nu am avut eu si mai greu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florycyca (acum 14 ani)

buna
cred ca cel mai bine este sa ti gasesti o pereche pe placul tau si sa lasi trecutul in urma sa nu te mai urmareasca,gandestete ca nu va mai fi cea fost odata frumos cu sotia ta sau cam dus ,incearca sa ti alungi trecutul sunt atatea femei frumoase care asteapta sa fie iubite de tine ,la urma urmei esti barbat fi tare sunt alti mai jos ca tine.bay bay

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina (acum 14 ani)

Problema cu tine este frica totala de responsabilitate si nehotararea. Daca ai ceva, vrei altceva, nu faci copii pentru ca dupa aia esti legat de maini si de picioare si tot asa. Parerea mea este ca ar trebui sa te desparti de amandoua si sa fii singur pentru o perioada ca sa iti limpezesti gandurile si sentimentele. Bineinteles ca e usor de spus dar greu de facut. Oricum, situatia actuala este nedreapta pentru sotia ta si pentru prietena ta in acelasi timp. Daca tu poti sa iti clarifici sentimentele, ele ar putea sa isi refaca viata, intr-o directie sau alta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Toporas (acum 10 ani)

bravo Florycyca mea, imi place cum gandesti.
daca ai fi in loul lui ai putea sa-ti urmezi propriul sfat ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Toporas (acum 10 ani)

bravo Florycyca mea, imi place cum gandesti.
daca ai fi in locul lui ai putea sa-ti urmezi propriul sfat ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Psih. Paraschivescu Carmen MPsih. Paraschivescu Carmen este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Daca inteleg eu bine, cind esti cu sotia te gindesti la prietena, cind esti cu prietena te gindesti la sotie. Cu oricare ai fi intr-un anumit moment, ceva nu merge cu respectiva, e mai bine "dincolo", cum te-ai intors cum "alegerea" devine prea banala, nu corespunde nici in prezent, nici ca planuri de viitor, deci, normal, trebuie sa te intorci la cealalta. Iar cind alegerile par sa se apropie de final nu mai stii daca vei fi primit inapoi.
Vorbesti de un trecut care te urmareste, sper ca macar din trecutul acela sa nu mai vina vreo femeie, ca sincer nu cred ca ai mai putea rezista inca unei alegeri pe care ar trebui s-o faci. Eu cred ca situatia chiar ti s-ar clarifica daca una dintre femeile acestea nu ti-ar mai face jocul, adica sa te primeasca de fiecare data cind tu revii dupa cite o plecare. Poate ii "fortezi mina" uneia dintre ele ca sa ia o decizie. Sau poate te indrepti spre o scurta terapie individuala ca sa-ti clarifici in primul rind tie care iti sint visele si planurile de viitor, si cum sa faci sa ti le urmezi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

mikael (acum 14 ani)

multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 14 ani)

Eu am impresia ca nu sti ce vrei si de fapt tu nu iubesti pe nimeni decit pe tine insuti si in momoentul cind apare o problema fugi cind la sotie cind la amanta.Nu esti hotarit si te complaci in situatia asta ajungind sa dai vina pe trecut,nu el este de vina,de vina esti tu,Ti teama sa iei viata de la inceput si in timp cind trec anii are sa-ti para rau ca nu ti-ai facut ordine in viata.tu ai vrea sa fii si cu sotia si cu amanta ceea ce nu e corect fata de nici una si sa nu uiti un lucru te minti si te amagesti singur.Viata e asa de scurta,bucura-te de fiecare clipa si nu fa pe nimeni sa sufere,alege-ti un tel in viata pina nu e prea tirziu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikael (acum 14 ani)

Intradevar nu sunt asa de puternic precum vreau sa cred ca sunt,si imi este frica ca s-ar putea la cat rau am facut sa nu mi se intoarca si exista vorba aia (roata se invarte).Dar eu vreau sa risc intr-un final,ca poate mi sa urat de prea mult bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilie (acum 14 ani)

Mikael,
Am citit atent ceea ce ai spus prima data: „relatie de 17 ani, in urma cu 5 ani ne-am casatorit, in ultimii 3 relatie dubla...” Deci, sa zic asa, tu ai fost rutinat in ce priveste relatia cu sotia inainte de casatorie chiar, iar casatoria, in loc de o continuare fireasca a relatiei cu planuri de viitor in doi, la tine a devenit cosmar mai degraba. Ai gresit in momentul in care „ai calcat stramb” umbland la scurt timp cu o fata mai tanara si implicit mai atragatoare decat sotia ta, dar mai ales ai gresit, cum se zice „ca ai pus botul”, adica te-ai implicat emotional in relatia extraconjugala care dupa parerea mea ar fi trebuit sa fie una trecatoare. Astfel, tu ai tradat in relatia cu sotia ta. Apoi, ia stai si judeca tu, de ce te accepta fata aceea, pentru ca ai bani, ii faci atentii? Care este treaba de fapt, fiindca femeile care au intentii serioase nu accepta „bambiliciul” asta, adica „du-te-vino” asa...! Eu zic sa te uiti bine la tine si sa-ti dai cateva raspunsuri importante catorva intrebari ale vietii: Ce vrei sa faci in vaiata ta? Cu cine vrei sa faci ceea ce vrei sa faci in viata ca sa nu mai fii continuu un tradator? Vrei sa fii bigam?!? Nu uita ca asta se pedepseste conform legii, ca dealtfel si adulterul. Eu zic sa nu-ti pui sotia la incercare; poate se gaseste cineva care sa o consoleze si sa o invete ce sa faca cu sotul ei adulter, adica cu tine, si atunci sa te vad!!! Gandeste-te bine, deci. Bafta!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikael (acum 14 ani)

as vrea sa fiu cu "amanta"fiindca in preajama ei ma simt ok,imi este bine (sau asa imi place sa cred)Pot spune ca sotia este mai atragatoare decat "amanta",dar nu am cautat una mai atragatoare,ci una cu care sa ma inteleg,sa facem totul impreuna,sa avem aceleasi "vise".Iar sotia daca ar gasii pe cineva as fi foarte fericit dar ea nu vede viitorul fara mine(viitorul ei sunt eu).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

szimo (acum 14 ani)

din cele citite esti foarte nehotarít,ori nu stii sa iubesti ori nu ai gasit dragostea adevarata,pentru ca intr-o relatie bazata pe sinceritate nu exista''asa cred''.ori iubesti si o alegi pe cea iubita,ori lasa-le pe amíndoua si da-ti timp ca sa afli ce vrei de fapt,izoleaza-te pentru un timp.dar cel mai important ar fii sa te ragasesti pe tine insuti si sa ai puterea sa iei o hotaríre singur ín favoarea ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buzz-buzz (acum 14 ani)

cred ca Ilie are mare dreptate. trebuie sa stii ce vrei. ma mira tare de tot cum de te primesc femeile acestea inapoi de cate ori ai tu chef.cred ca amandoua te iubesc, fiecare in felul ei, dar mare grija sa nu se trezeasca amandoua la realitate..."amanta" poate are motivele ei sa stea cu tine, tu le cunosti?
" sotia" poate este subjugata de anii aceia de inceput ai vostri cand va iubeati, dar cum spune si Ilie, gaseste pe cineva s-o consoleze si ...mult noroc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikael (acum 14 ani)

Cum am mai spus si mai sus CHIAR VREAU SA GASEASCA PE CINEVA dar nu accepta pe nimeni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ccosti69 (acum 14 ani)

Paradox? Nu cred ,cred mai degraba ca nu iubesti pe nici una suficient incat sa iei decizia finala.Dupa 17 ani,rutina?,sa fim seriosi.Te-ai casatorit dupa 12 ani de cunoastere,asa ca daca aveai de gand sa calci stramb, mai bine nu o faceai.Cum spunea si dl. Ilie se poate gasi cineva sa o consoleze si pe sotia ta si atunci chiar ca va fi dificil.Cel mai bine este sa cantaresti bine situatia ,da-ti un verdict si aplical.Si sa-ti mai spun ceva :viata-i scurta si merita traita din plin, si cel mai bine este sa o traiesti alaturi de cel drag.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 10