Sunt calculii renali responsabili de inflamarea prostatei?

Prostatita Hiperplazie benigna de prostata Afectiuni prostata
Intrebare postata de Utilizator21586531031 cu 4 ani in urma

Buna,
Sunt un bărbat la 39 ani și vreau sa-mi împărtășesc experiența in căutarea unui răspuns la problemele cu care sa ma confrunt și care au devenit un stil de viața de aproape 2 ani.
In prezent simptomele de frecventa urinară crescută, senzația de vezica incomplet golită sunt la ordinea zilei, uneori chiar și dureri in zona lombara.
Menționez ca am fost diagnosticat cu litiaza renală dreapta, însă problemele au început cu mulți ani in urma, in jurul vârstei de 25 ani, pe când am descoperit nisip la rinichi însă la acea vreme simptomele de disconfort erau episodice și ușor de controlat.
Am fost la cel puțin 10 medici urologi atât in țara cât și in străinătate, am făcut toate examenele care mi s-au cerut: urocultura, spermocultura, PSA, analize de sânge, tuseu rectal pt verificarea prostatei la fiecare control, etc. Nu am descoperit nimic care sa ateste vreo anomalie.
Întrebarea mea este dacă este posibil ca acești calculi renali sa genereze bacterii de-a lungul anilor, bacterii care in timp sa inflameze prostata și astfel sa genereze disfuncționalitatea ei pe perioada nederminată.
Care este cea mai buna metoda de a îndepărta calculii renali dintre operație clasica și ureteroscopie? Menționez ca am încercat operația cu aparatul laser însă fără succes.
Este posibil odată cu eliminarea calculilor, sa dispară senzatiile de disconfort?
In încheiere vreau sa mentionez faptul deși am încercat numeroase tratamente nici unul nu a tratat cauza, ceea ca ma face sa cred ca acești calculi pot sa susțină cauza.
Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Utilizator11586749539 (acum 4 ani)

Salutare...aceleasi simptome le am si eu de 3 saptamani...golire incompleta ...urinari dese....balonare...zici ca urinez din burta...asa senzatie am...am fost la medic...am pietre la un rinichi...la unu nisip...dar si mie mia spus ca am prostata inflamata...mia dat pastile tavanic si supozitor diclofenac....iau de 6 zile tratamentul dar nu simt nicio ameliorare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: