Stare de lesin si amorteala

Prim ajutor Insuficienta hipofizara
Intrebare postata de Zoltan21 cu 12 ani in urma

Buna ziua, am o problema si sunt speriat va rog daca se poate sa ma ajutati.Aproximativ de 2 saptamani am inceput sa ma simt rau, slab, ameteam, fara putere in muschi, hiperventilatie, medicul de familie mi-a recomandat sa urmez un tratament cu vitaminele B1 B6 B12 si Calciu intravenos, am facut acest lucru si mi-am revenit total, ma simteam foarte bine.Insa acum 3 zile am inceput sa ma simt rau din nou, respiratie grea, simteam de parca mi-ar paraliza muschii, o amorteala usoara si degetele de la ambele maini amortite partial, dar mai ales pe mana stanga, o stare de lesin, cap usor si parca mi s-ar contracta si s-ar intari muschii pe abdomen dar si in zona burtii, am cerut sa fiu dus cu salvarea pentru ca ma speriasem, la spital mi-au facut EKG care a iesit absolut bine fara nici o urma de disfunctii ale inimii, tensiunea mi-a crescut la 150 / 100 tin sa precizez ca de 2 luni iau tratament pentru hiper tensiune, la spital mi-au spus ca ma simt rau de la un medicament numit Prednison, care mi l-a scris medicul meu endocrinologic, insotit de Prednison mi-a dat si un tratament cu Euthyrox fiindca sufar de o boala numita insuficienta hipofizara. Am mai fost si la un medic specialist cardiolog care dupa ce m-a examinat (EKG si ecograf abdominal) mi-a spus ca e foarte multumit de rezultat.Mai trebuie sa specific ca sunt si anemic, nu e foarte grav insa mai jos va dau toate detaliile analizelor care le-am facut acum 1 luna buna si analizele facute la spital dupa ce m-a dus salvarea.

Am facut si RMN cranian, rezultatul este Empty sella dar in rest toate celelalte valori sunt normale si inainte si dupa administrarea de contrast.

Analize medicale facute acum aproape 2 luni (va scriu doar cele care nu sunt in limitele normale):

Hematii ...................4,24 10^12/l
Hemoglobina ............ 11,9 g/dl
Hematocrit ................ 36 %
Neutrofile % ................ 44,0 %
Eosinofile % ................ 4,900 %
Limfocite % ................. 42,9 %
Monocite % .................. 7,50 %

VSH ....................... 25 mm
VSH la 2 ore .......... 54 mm

Free T4 (tiroxina libera) ........... 0,61 ng/dl
Prolactina ................... 18,40 ng/ml
TSH .................. 11,410 uU/ml

Testosteron .......... 0,10 ng/ml
IgF-1 (Insulin GrowthFactor1) ........ 3,3 nmol/l

Rezultatele analizelor facute de 2 zile (Scriu doar rezultatele care nu se incadreaza in limitele normale)

Hematii ........... 3,98 10^12/l
Hemoglobina ......... 11,7 g/dl
Hematocrit ............. 34 %

Uree serica ............ 50,63 mg/dl
Bilirubina directa ............ 0,66 mg/dl (Cea totala este normala)
Creatin Kinaza ................ 355 UI/l

Pe EKG la Diagnostic scrie 811: Sinus Bradycardis

Tin sa specific ca am 38 de ani, inaltime 1,65 cm, greutate 68 Kg , sunt handicapat locomotor, de acea nu fac miscare aproape deloc, poate conteaza si asta, dar va rog ajutati-ma sunt foarte speriat sa nu mi se intample ceva rau de ex... atac cerebral sau altele.....astept raspuns cat mai repede cu putina, va multumesc din toata inima.

Va scriu si tratamentul zilnic care il urmez:

Bisotens 5mg 1 tableta dimineata
Omez 20 mg 1 capsula dimineata (pentru stomac pentru ca urmez trat cu Prednison)
Euhyrox de 50 1 tableta dimineata
Prednison - Richter 5mg 1 tableta dimineata dupa mancare

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns sau sfat !

Numai bine si multa sanatate.....................Zoltan

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Zoltan21 (acum 12 ani)

Mai trebuie sa precizez faptul ca la spital mi-au spus ca medicul care mi-a prescris Prednison trebuia sa imi scrie si ceva diuretice pentru ca Prednison-ul retine apa in organism asa ca mi-au prescris Indapamid LPH 1,5 mg 1 tableta dimineata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Zoltan21 (acum 12 ani)

Foarte interesant este ca nu am primit nici un raspuns, ma gandesc oare ce ar trebui sa fac ca sa primesc raspuns la intrebarile mele? Oare ce scop are acest site de nimanui nu-i pasa ce am scris......MULTUMESC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aradhana (acum 12 ani)

Sangele tau este cam sarac,corecteaza anemia cu MALTOFER cu acid folic,1-2/zi si amestec de ceaiuri de papadie si urzica in parti egale.In 2 litri de apa fiarta pune cate 2 linguri de plante uscate[nu folosi pliculete de ceai,gasesti la plafar plante uscate].Cei 2 litri ii bei in cursul zilei.
Ai multe eozinofile,acestea depasesc limita atunci cand ai viermi,esti alergic sau ai probleme respiratorii.Dimineata si seara inghite cate o bucatica de catel de usturoi cam cat o pastila mai mare[sa fie usturoi de tara].Daca poti sa bei suc natural facut din;sfecla rosie,morcov,mar,grapefrui roz sau portocala,macar o cana intre mese.
Succes si ne mai auzim.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Zoltan21 (acum 12 ani)

Multumesc mult pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tatucu cornel (acum 8 ani)

dupa cum vad si aici, este ca aproape peste tot unii intreaba,nimeni nu raspunde.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: