Pneumonie acuta diferența de doua luni?

Pneumonie
Intrebare postata de Ionascu madalina cu o luna in urma

Buna ziua am un băiețel de 6 ani jumate mia făcut pneumonie in luna decembrie iar aseară a fost iar diagnosticat cu pneumonie nustiu ce sa mai fac că nu este normal la diferența de doua luni sa fac pneumonie ,aceleași pete albe arata pe plamani că cele din decembrie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o luna)

Buna ziua,

Situatia pe care o descrieti poate fi cauzata de o multime de factori. Pneumonia recurenta la copii poate fi un semn ca sistemul imunitar al micutului nu functioneaza cum trebuie, sau ca exista o problema cu plamanii sau cu aparatul respirator. Este posibil ca aerul cald si uscat din interiorul casei pe parcursul iernii sa usuce mucoasa nazala, ceea ce poate facilita patrunderea bacteriilor sau virusurilor in plamani. De asemenea, expunerea la fumul de tigara sau unele alergii pot duce la imbolnaviri repetate.

Este extrem de important sa discutati cu medicul toate aceste ingrijorari pe care le aveti. Sistemul imunitar al unui copil de 6 ani este inca in curs de dezvoltare, ceea ce inseamna ca este perfect posibil ca el sa fie mai predispus la infectii decat un adult. Cu toate acestea, este important sa investigati toate posibilitatile pentru a descoperi cauza exacta a pneumoniilor recurente.

In plus, plamanii sunt organe complexe si poate fi necesar sa apelati la un specialist pentru a pune un diagnostic corect si pentru a afla ce tratament este cel mai potrivit. Reevaluarea tratamentului poate fi, de asemenea, o optiune.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru fiul dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Pneumonii/pneumoniile-bacteriene-si-pneumoniile-atipice_504
sfatulmedicului.ro/Pneumonii/prevenirea-si-tratarea-pneumoniei_17442
sfatulmedicului.ro/Pneumonii/pneumonia-ghid-de-recuperare_9745

Va dorim multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: