Osteoporoza juvenila

Osteoporoza Osteogeneza imperfecta
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Sant mama unui baietel diagnosticat cu osrogeneza imperfecta are 2ani si 4 luni as dori sa aflu mai multe despre tratamentul acestei boli de la medici sau parinti care sant in acceasi situatie..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

simona166117244 (acum 15 ani)

Osteogeneza imperfecta este o afectiune ce se caracterizeaza prin fragilitatea oaselor. Osteogeneza imperfecta nu se poate trata cu medicamente. Pentru a reduce frecventa fracturilor sunt recomandate gimnastica medicala speciala, exercitiile fizice de tonifiere a musculaturii.
Copilul diagnosticat cu osteogeneza imperfecta trebuie ferit de accidente, fracturi si trebuie invatat sa aiba grija de el insusi. Un efect favorabil il au exercitiile regulate, tonifierea musculaturii.
Copilul cu osteogeneza imperfecta impune supraveghere medicala regulata. Obligatoriu trebuie dus la medic atunci cand cade si se loveste.
Mai multe amanunte despre Osteoporoza Juvenila puteti afla //sfatulmedicului.ro/articole/Pediatrie/Osteoporoza_juvenila_1839.html
Sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am un copil de 3 ani si 8 luni care in urma unor sarituri si nu numai, imi spune ca il dor picioarele in special la glezne si rotula genunchiului, ce poate fi? Mentionez ca este un copil activ si nu se intampla tot mereu dar chiar si fara motiv a prezentat dureri. Ce ma sfatuiti sa fac? MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

Buna ziua! Va deranjez cu o problema,pe data de 9 mai s a nascut nepotul meu,cand a ajuns cu el acasa mai exact ieri am constatat ca are in capul pieptului un os iesit in afara. Controlat fiind la spital n-i sa spus ca este in regula. Vineri o sa ne ducem la medicul de familie pentru un control. Pana atunci ce raspuns a-ti putea sa-mi dati. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Popescu Eugenia (acum 12 ani)

eu am fost la medic la cluj si mi-a recomandat calciu cu d3 si strontium bone maker. am inceput tratamentul de 1 luna jumate. o sa merg la control dupa ce termin cura de 3 luni si va mai anunt. am citit pe internet ca se poate face tratamentul in cure de cate 3 luni si se repeta daca este necesar. eu sper sa nu mai fie necesar pentru ca la mine nu e foarte grav nu am scorul t foarte mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

Va rog din suflet!
Mama mea are osteoporoza si ia niste medicamente de la care o doare stomacul.Am auzit de Testul DEXA si vreau sa stiu in Iasi la ce spitle se poate face.
va multumesc pentru ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alberta (acum 13 ani)

Administrarea suplimentului alimentar Strontium Bone Maker de 340 mg/capsula , creste densitatea osoasa si stabilizeaza calciul in os, practic produce legatura dintre moleculele de calciu, este foarte eficient si in osteoporoza sau alte probleme de oase, fracturi care se prind greu cum ar fi cele de sold, boala oaselor fragile, etc...Le gasiti pe netten.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalin (acum 11 ani)

Eu am 34 de ani si am acel os de cand ma stiu, adica de cand l-am remarcat. Am observat ca nu toti i-l au (dar si ca sunt multi care il au). E ca un rontz. Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi, estetic se vede mai pronuntat cand ma intind la maxim pe spate. Fiind vorba de o varsta frageda la tn, poti apela si la o interventie chirurgicala pt estetica. Probabil asa iti va spune si medicul (trebuie sa consulti si medicul inainte sa iei o hotarare). Mie asa mi sa spus, ca nu afecteaza sanatatea dar poate fi scos daca mi se pare asa de in-estetic. E o excrevescenta a osului, nu stiu exact cauza...alimentatie, lipsa unor minerale sau calciu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: