Care este diagnosticul ? raspuns medic

Osteoporoza
Intrebare postata de elena641 cu 9 ani in urma

Buna ziua. Ma numesc Alexa Elena din loc Vanatori judetul Galati si vin la dumneavoastra cu o intrebare legata de starea mea de sanatate.In data de 12.09.2014 am mers la policlinica cu plata in Galati sa-mi fac o radiografie a coloanei vertebrale deoarece de circa 5 luni de zile dimineata cand ma ridic din pat dupa circa 6 ore de somn sunt inchilozata ,dupa cateva exercitii de gimnastica reusesc sa ma dau jos din pat dar aici e si mai grav ca in momentul cand pun picioarele si ma ridic o durere sfasietoare in calcaie si sub degetele de la picioare nu imi da voie sa calc,cu chiu cu vai incerc sa merg incet si imi da drumul sa calc doar pe varfuri dar in calcaie durerea nu dispare.Cand calc in calcaie in timpul mersului am dureri permanente,iau apoi tratamentul care mi-a fost prescris acum doi ani de medic ;tador si artrostop plus ca sa ma pot misca toata ziua,dar durerea din calcaie nu dispare dacat doar cat sa pot sa ma misc prin curte. Am facut radiografie si pe rez ultat sc rie asa: Vertebra de tranzitie d-lombar,Presareaccentuata a spatiului L4- L5,sodolizare bilaterala a vertebrei L5 bilateral,Stergere partiala a spatiilor sacroiliaci,Rectitudine a coloanei dorsale inferioare si lombare,Conectare incipienta de spondiloza lombara,osteofit anterior superior L3.Care este de fapt diagnosticul principal si de ce boala sufar eu?Am probleme mari cu respiratia din cauza spatelui si ma lasa fara aer durerile de spate care apar instantaneu in cursul somnului dureri care ma lasa fara aer asa de puternice sunt,dupa ce aplic unguentul ghiara diavolului gel si mi se face masaj in 30 de minute cedeaza durerea devine suportabila.Sau durerile de umeri care tot in timpul somnului apar. .Nu ma mai ajuta picioarele sa merg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Este vorba de spondilita anchilozanta- o forma de reumatism de tip inflamator ce afecteaza coloana dar poate prinde si articulatiile periferice ( umeri, genunchi, etc). Este recomandat sa consultati un medic reumatolog pentru a beneficia de tratament corespunzator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: