Tiroida palpabila

Obezitatea
Intrebare postata de yaherra cu 13 ani in urma

EXISTA TRATAMENT PTR TIROIDA? Am 49 ani si am fost diagnosticata cu Tiroida palpabila,am 1,45 inaltime si 71 kg, nu prea simt greutatea o "greutate" asa mare, dar ma tem sa nu iau mai multe kg incit sa ma impiedice sa-mi duc viata normala.Trebuie sa slabesc,dar marea intrebare si totodata marea problema e cum sa fac asta?Am si retentie de lichide, asa ca nu pot bea nici prea multe lichide care ajuta la slabit.Va rog dati-mi un sfat. MULTA SANATATE LA TOATA LUMEA!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum o zi)

Buna ziua,

Desigur ca, exista tratament pentru tiroida palpabila. De obicei, tratamentul depinde de cauza care duce la cresterea in volum a glandei tiroide. Acesta poate include administrarea de medicamente de sinteza, terapie cu iod radioactiv sau, in cazuri grave, interventia chirurgicala.

Daca exista suspiciunea de retentie de lichide si de crestere in greutate din cauza problemei tale cu tiroida, te sfatuiesc sa consulti un medic endocrinolog si un nutritionist pentru a stabili un regim alimentar adaptat nevoilor tale.

Sportul, in special cel aerobic, combinat cu o alimentatie echilibrata (bogata in legume, fructe, proteine si cereale integrale), poate aduce multe beneficii in cazul afectiunilor tiroidei.

In plus, este foarte important sa adopti un stil de viata sanatos, sa renunti la fumat daca fumezi, si sa iti faci regulat analizele la sange pentru a monitoriza functia tiroidei. Cu un tratament adecvat si o alimentatie sanatoasa, tiroida palpabila nu ar trebui sa iti afecteze viata de zi cu zi.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/gusa-tiroida
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/gusa-tiroidiana_9987

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: