Refuza alimentele solide raspuns medic

Nutritia copiilor
Intrebare postata de Alina- Carmen9 cu 12 ani in urma

Fetita mea are 7 luni si 2 sapt. Refuza mancarea solida in favoarea sanului. Ma tem ca aportul nutritional este insuficient. A r trebui sa-mi fac griji?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Carpe Diem (acum 12 ani)

Daca tu ai o alimentatie echilibrata, nu e cazul sa te ingrijorezi, Toti medicii recomanda alaptarea bebelusului cat mai mult posibil. Insa totusi trebuie sa faci tot posibilul sa o inveti si cu hrana diversificata, pentru ca in curand nu vei mai putea sa alaptezi oriunde. Fa-i sucuri de morcovi cu mar cu portocala, banana , apoi incepe sa-i faci pireuri de mar, banana cu biscuite, supica de legume cu legumele bine pasate, supica de legume cu carne de pasare, cereale pentru varsta ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina- Carmen9 (acum 12 ani)

Multumesc de sfat...toate aceste alimente preparate in diferite moduri le-am incercat de la 6 luni si le-a acceptat..sucurile chiar mai devreme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Din ce am citit am inteles ca mancarea solida se introduce, in paralel cu alaptarea, intre 4 si 6 luni. Dupa aceasta varsta copilul isi pierde interesul pt mancare solida si devine lenes si vrea doar lapte, care bineinteles este insuficient. Chiar daca se recomanda alaptarea cat mai mult posibil, asa cum spune raspunsul de mai sus, acesta nu mai e suficient dupa varsta de 6 luni, pt ca nu aduce aport suficient de minerale si vitamine. Asa ca trebuie neaparat sa insistati sa inceapa si alimente solide, de obicei copiilor le plac gusturile dulci, asa ca poate ar fi bine sa incepeti cu fructe (de ex mar cu biscuit) sau cu cereale. Succes! Eu cred ca... cu cat asteptati mai mult cu atat va va fi mai greu sa o obisnuiti cu alimentatia solida...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

este necesara adminstrarea unor alimente noi, deoarece laptele matern (incepand cu 4- 6luni) nu mai acopera nevoile de diferite minerale, oligoelemente si vitamine (chiar si în proteine, Administrarea cu lingurita este un principiu de baza in cadrul diversificarii. Se vor rari treptat mesele cu lapte matern.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Nutritia copiilor.

Alina- Carmen9 (acum 12 ani)

multumesc de raspuns dar totusi...aceasta perioada cat va dura? Am inteles ca aversiunea fata de mancare se datoreaza aparitiei dintilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana-marilena (acum 12 ani)

Va sfatuiesc sa mergeti cu el la un pediatru pentru ca eu am un baietel de 9 luni si jumatatesi am avut si eu aceasta problema cu apetitul pt mancarea solida chiar si mai mare. I-am facut niste analize cand a contactat o boala virala si s-a constatat o anemie foarte mare.Mentionez ca aceste probleme au aparut tot de la 7 luni. Am ajuns cu el la spital pt ca se deshidratare foarte mult deoarece refuza la un moment dat si sanul si ceaiul. Dupa tratamentul din spital, si cel de acasa ( LIV52 Fier, vitamine )parea sa isi revina. Incepuse sa manance bine cate 200 g la fiecare masa. Pireul de fructe ii placea foarte mult, supica cu legume si carne, branzica. Dupa 3 saptamani a facut iarasi ceva enteroviroza nu stiu ce a fost dar n-a fost atat de rau ca prima data insa apetitul pt mancarea solida a scazut el a scazut mult in greutate si de atunci nu si-a mai revenit. Si la ora actuala are greutatea de la 6 luni de 7.300kg. Sunt disperata ca nu vrea sa manance mai nimic in afara de iaurt si branzica.I-am facut foarte multe analize la scaun si la sange pt diferite afectiuni:intoleranta la gluten. tiroida, giardia,orl si nu s-a gasit nimic. Copilul meu e sanatos dar nu mananca.La ora actuala nu mai alaptez am renuntat de la 8 luni jumatate pt ca am crezut ca nu mai e suficient de hranitor.Afost gresita alegerea nu va sfatuiesc sa faceti asa ceva. MERGETI LA MEDIC CA SA VA CONVINGETI CA ESTE DIN CAUZA DINTILOR!
vA DORESC POFTA DE MANCARE LA COPIL

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina- Carmen9 (acum 12 ani)

multumesc de raspuns, asa intentionam sa fac..desi imi imaginez prin ce chin trece la analize...totusi a mea ia in greutate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: