Lapte praf la copii ?

Nutritia copiilor
Intrebare postata de Mădălina I cu 9 luni in urma

Bună ziua! Sora mea are 4 ani și încă bea lapte praf (Aptamil), dar se tot constipă și bea doar lapte și mănâncă foarte putina mâncare și bea multă apă. Poate fi constipația din cauza laptelui praf?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 9 luni)

Buna ziua!

Constipatia poate fi cauzata si de consumul de lapte praf. Laptele praf are un continut ridicat de proteine si poate fi dificil de digerat pentru unii copii, ceea ce poate duce la probleme digestive, inclusiv constipatie. De asemenea, o dieta bazata predominant pe lapte poate reduce apetitul pentru alte alimente, ceea ce poate contribui la un aport scazut de fibre si implicit la constipatie.

Va recomandam sa consultati un medic pediatru pentru a primi sfaturi specifice in privinta laptelui praf si a alimentatiei. De obicei, introducerea treptata a alimentelor solide, bogate in fibre (cum ar fi fructe, legume si cereale integrale), poate ajuta la ameliorarea constipatiei.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/constipatia-la-copii-intre-0-si-11-ani_231

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: