Hrana pentru o persoana in varsta raspuns medic

Nutritia copiilor
Intrebare postata de mbtcmc cu 12 ani in urma

Bunica mea are 86 ani si de o luna nu mananca decat daca stai langa ea si ii spui mai ia o lingurita mai ia o lingurita.Spune ca nu o doare nimic si nu poate sa manance.Consuma doar lichide numai daca te rogi de ea.La noi la spital sectia boli interne este inchisa si nu am posibilitatea sa o ducin alta parte.Ce pot sa -i dau de mancare eventual un medicament ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

va recomand sa o duceti macar la medicul de familie pentru un consult amanuntit. fara un consult medical nu se poate pune un diagnostic doar pe lipsa poftei de mancare, cu atat mai mult nu se poate recomanda un tratament iar daca refuza sa se alimenteze, nu prea putem recomanda nici un fel anume de mancare. in afara de lipsa poftei de mancare mai are si alte simptome? o doare ceva? alte boli mai are? daca da, urmeaza vreun tratament?

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Nutritia copiilor.

mbtcmc (acum 12 ani)

Pana ieri nu manca decat supa ,lapte,suc ,apa,iaurt si statea in pat fiind foarte slabita.Aceste alimente le ia cate o gura dar numai daca o indemni de fiecare data.Am cumparat niste vitamine .Astazi a iesit in curte ,a mancat supa,a baut lapte si suc si mi sa parut mai in putere.Spune ca nu o doare nimic dar nu poate sa inghita.Maine nu pot dar poimaine o sa o duc la medicul de familie.Inainte la ora 7 era sculata dar in ultimile zile a stat in pat pana la ora 10 -11.Multumesc pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: