Alimentatia raspuns medic

Nutritia copiilor
Intrebare postata de spataru88442 cu 13 ani in urma

Buna ziua!!!Am un baietel de 1 an si 4 luni si noaptea maninca lapte artificial, in cantitati mici(100-150 ml) de 3-4 ori pe seara, intrebarea mea este pina cind trebuie sa mannce lapte noaptea?????O alta intrebarea este-Sunt sanatoase casutele pe lapte din comert sau cum ar trebui facuta o casuta sanatoasa??laptele de vaca paote fi dat copilului????Cite mese principale are copilul la acesta virsta????multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 13 ani)

NU trebuie sa manance noaptea, nu inteleg de ce copilul dvs, asa mare, mananca noaptea. Noaptea este pt DORMIT, punct!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

spataru88442 (acum 13 ani)

mersi pentru sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Liliana Duica MDr. Liliana Duica este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

La varsta asta copilul nu mai are masa noaptea, are 3 mese principale si 1-2 gustari. Este suficienta o cantitate de 400-500 ml de lapte pe zi, de preferat dimineata si seara, poate fi o formula junior sau daca preferati laptele de vaca. Bineinteles are nevoie de o alimentatie echilibrata( fructe,legume,carne,lactate etc). Sanatate.

http://lapediatru.blogspot.com/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Nutritia copiilor.

passion (acum 13 ani)

am o fetita care este f selectiva la mincare si care iubeste f mult laptele.are 3 ani .pt ca nu maninca decit f putin bea si acum lapte seara un biberon si pe la 5-6 dimineata alt biberon.ii dau copilului meu ce ii place ptca este un copil mai pretentios si cred ca fiecare copilas are nevoile sale individuale si speciale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

passion (acum 13 ani)

am incercat sa-i diversific tot timpul meniul mentionez ca are ore aproape fixe de masa cu mici exceptii dar nici macar nu vrea sa guste nimic nou iubeste f mult laptele in orice cantitate. carnita f putin legume doar castravete ;.fructe maninca de asemenea cite putin mar banana pepene portocala citeva feliute . dc i-a cu greu un aliment nou si nici nu-i place imediat fc alergie se umple de bubite.asa ca ii dau sa manince ce vrea si ce ii place.este un copil f activ;merge la gradi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bui (acum 13 ani)

si al meu copil, a implinit 1 an si 5 luni si bea pe la 5 , 6, 7dimineata cate 90, 100, 120 ml lapte. II dau pt ca el in restul zilei nu bea lapte. Are 4 mese de solide, fructe cu biscuiti/cereale dimineata, pranz: legume+ ou/peste/vcarne/ficatel , pe la 18 are branza cu smantana si mamaliga, saubranza cu banane sau piure de legume daca la pranz a mancat ciorbica si seara la 21 mai are 2 iaurturi sau lapte cu cereale facute gros si date cu lingurita. Ii dau noatea biberon ca asa vrea si nu il privez de acest lucru..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: