Scaun foarte rar

Nou nascutul
Intrebare postata de ANDREEA29 cu 12 ani in urma

Fetita mea in varsta de 22 zile nu a avut scaun de 5 zile. Este alaptata exclusiv la san si pana in prezent a avut scaun la maxim 3 zile distanta, deci nu zilnic. Este cazul sa ma ingrijorez sau sa intervin cu supozitor cu glicerina sau sa o las pana va avea singura scaun?
Sa ii introduc si ceai pentru o mai buna hidratare? Eu o alaptez la aprox. 3 ore si la cerere. Dar, in general, doarme aprox. 3 ore.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Pena (acum 12 ani)

5 zile este cam mult. Ar trebui sa consulti med de familie/pediatrul. Ai grija la alimentatia personala. Tot ceea ce mananci trece in lapte. Trebuie sa eviti alimentele care constpa, pe cele care irita. care dau gaze, balonari etc. Nici ceaiul nu este totdeauna indicat, dar ai putea sa-i dai ceai de musetel. Poti sa-i dai si cate o lingurita de apa din cand in cand, nu numai ceai. Exista carti pt cresterea copilului unde gasesti ''''''''tot despre toate''''''''. Personal am folosit cartea ''''''''Mama si copilul'''''''' de Caprariu. Am vazut-o in librarii, dar poate fi cumparata si de pe net. Sanatate si consulta medicul, 5 zile fara scaun nu-i prea bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Robert (acum 8 ani)

Nu mai minti omul, ar trebui sa-ti fie rusine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teo04 (acum 12 ani)

andreea sa sti ca supozitor cu glicerina merge numai jumate ca altfel irita f. tare funduletul si cind il bagi in fund ii lasi pampersul desfacut ca sa faca bine caca.
ceai de musetel nu are voie este mic bebe si apa ii poti de la 1 luna si jumate asa spun mdicii pediatri.
daca vr iti dau un medic p super.
esti din buc?
sanatate la bebe............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANDREEA29 (acum 12 ani)

merci de raspuns.. in cele din urma a facut in a 5-a zi fara supozitor... oricum face relativ rar in continuare 2-3 zile.
nu mi-ar strica recomandarea de medic pediatru, din buc sunt, da. merci frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teo04 (acum 12 ani)

in ce zona stai!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teo04 (acum 12 ani)

in ce zona stai!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nu e motiv de ingrijorare (acum 12 ani)

3-5 zile scaun la multi bebelusi este normal. Si al meu a avut asa la inceput, pe urma devine mai des de la sine. Laptele de san nu contine multe lucruri de eliminat. Nu-i da nici supozitor si nici medicamente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Drakun_h (acum 12 ani)

Varsa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANDREEA29 (acum 12 ani)

Nu varsa deloc, doar ca nu avea scaun, dar acum avem deja 4 luni si s-a normalizat cat de cat, face 1 data / zi fara nici un fel de stimulare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: