Cezariana sau natural

Nou nascutul Provocarea travaliului
Intrebare postata de darkelena cu 13 ani in urma

Am o prietena care este casatorita de curand.ea are 33 de ani si va avea primul bebel.
nu a mai avut avorturi pana acum , insa doctorul sau i-a spus ca sa faca cezariana deoarece este la o varsta inaintata.
daca are o varsta mai inaintata , trebuie sa faca cezariana ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Iuli (acum 13 ani)

Este mai bine asa si pt ea si pt copil. Insa sigur ca de obligat nu o poate obliga nimeni. Insa e mai bine asa in general. Mai depinde si de ce afectiuni asociate mai are, daca este, si de probleme ereditare eventuale etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Nu este bine pt. nici o mama sau copil sa nasca cu cezariana !
Nu degeaba a randuit asa Dumnezeu lucrurile. Copilul nascut cu cezariana are un sistem imunitar MULT mai slab asa cum s-a dovedit si in mod stiintic analizand flora intestinala. In plus
caracterul acestor copii este influentat de faptul ca au fost scosi din uter in acest mod in loc sa iasa in mod natural, luptandu-se. Iar uterul mamei sufera, copilul primeste din doza de narcotic pe care o primeste mama, lactatia mamei este schimbata, intarziata . Sunt sute de schimbari si pericole
pe care le aduce o astfel de decizie p***a din toate punctele de vedere.
Cezarienele aduc la spitale un venit de pana la 10 -20 ori mai mare decat o nastere normala, este in interesul tuturor sa se spuna oamenilor sa faca cezariana. Rata cezarienelor a crescut exponential in ultimii ani si mamele se lasa infricosate cu tot felul de lozinci si aberatii.
Cu frica se fac banii si multe mame se bucura ca scapa de o durere benefica pt. suflet de cateva ore ca sa sufere pe urma poate luni si ani de pe urma la alte probleme.
Mai buna este cezariana numai pt. spitale si maternitati - in caz ca nu exista un risc MAJOR sau imposibilitatea de a naste. In rest orice femeie poate sa nasca normal, chiar si la varste inaintate.
Varsta nu este un risc in sine. In occident cele mai multe mame nasc intre 35-40 de ani si la cele care se hotaresc pt. o nastere normala nu exista nici un pericol real in plus fata de cele tinere.
Insa bineinteles ca TREBUIE SA SE faca frica cumva la viitoarele mame, ca sa se hotarasca totusi pt. cezariana fara a avea un mod BINE intemeiat.
Iar in societatea aceasta comoda si super-technicizata, multe femei chiar se vor bucura ca pot scapa de dureri sau de eventuale "riscuri", fara sa vada insa riscurile cu mult mai mari la care se supun dandu-se pe mana medicinii. De parca am fi ajuns la 7 miliarde de oameni cu cezariene si nu cu nasteri naturale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Medicul obstretician, i-a recomandat cezariana doar datorita varstei sau prietena ta sufera si de alte afectiuni?
Eu am nascut la 32 de ani si discutand cu medicul am ales nasterea naturala ( imi era mai frica de o operatie decat de nastere); din pacate tot la cezariana am ajuns, desi medicul m-a avertizat ca am sanse foarte mari sa nu pot naste normal. Am stat 14 ore in travaliu si m-a m dilatat doar 4 cm cu toate ca am primit tot ajutorul pe care ar as fi putut sa-l primesc, am ajuns pe masa de operatie ( adica ajunsesesm la ce imi spusese doctorul) tremuram toata fara sa pot sa mai imi controlez corpul. Durerile au fost suportabile si controlabile primele 10 ore, daca m-as fi dilatat ar fi fost mai bine din toate punctele de vedere sa nasc normal. Cu o nastere normala in 3 zile pleci acasa, dupa cezariana iti revii putin mai greu, pleci acasa dupa o saptamana, primele 48 de ore sunt nasoale, lactatia vine la fel de repede, trebuie sa-l pui pe bebe imediat la san, mie mi l-a adus asistenta cum m-am trezit si mi l-a pus la san, colostrul deja curgea, bebe a supt imediat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Conteaza destul de mult varsta in cazul nasterii. Persoanele mai tinere, cu exceptii bineinteles, se dilata mai usor. Cred ca au elasticitate mai mare, muschii sunt altfel....nu stiu explicatiile stiintifice. E destul de grea nasterea naturala la aceasta varsta. Dar tine si de fiecare persoana in parte. N-ar fi exclus sa nasca usor, sa aiba dilatatia potrivita fara travaliu de lunga durata, fara traumatisme ale colului, fara taieturi, cusaturi si...altele. Eu am 2 nasteri naturale la 27 si respectiv 30 de ani. Nu as mai repeta experienta. Pe fetele mele le voi sfatui sa faca cezariana, in special daca vor naste dupa 25 de ani pt prima data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Cercetarile medicale arata ca o nastere naturala este mai benefica atat pentru mama , cat si pt fat; insa nici nasterea prin cezariana nu dezvolta atat de multe pericole, bebe este putin afectat de anestezic, motiv ptr care nu primeste nota 10. In ceea ce priveste imunitatea lui bebe, aceasta este conditionata de colostru si apoi de laptele matern. Prin alaptat mama transmite copilului toti anticorpii pe care ii are, astfel imunitatea bebelusului dezvoltandu-se. Bebelusul meu a supt 5 luni, acum merge pe 9 luni si nu a avut nici macar odata vreo problema, nici macar banala raceala. Doar bebelusii care nu sunt alaptati natural au un sistem imunitar mai scazut. Daca e sa vorbim de pericole , acestea le gasim si la nasterea normala si la cea prin cezariana. De exemplu la nastrea normala : daca lichidul se inverzeste si bebe apuca sa inghita, va avea probleme grave respiratorii si plamanii vor fi afectati, situatia devenind critica pt bebe cel putin 48 de ore; poate sa apara tahicardia la bebe in timpul travaliului, ceea ce iar este un pericol pt bebe; un travaliu prea lung, cand mama nu se dialata, duce la epuiazarea fortei bebelusului si la asfixiere inainte de a se naste. O mama colega de "suferinta" a fost lasata de doctorita ei sa stea in travaliu 18 ore, in final a operat-o insa bebe nu mai respira, a fost resuscitat timp de 5 minute, a iesit din sala de cezariana cu nota 6, in viata; insa la o saptamana , cand am plecat eu acasa , bebe ei inca era in incubator conectat la aparate. Asadar intamplari tragice se pot intampla oricum fie ca e o nastere normala, fie ca e una prin cezariana, de cele mai multe ori cezariana salveaza viata mamei si/sau a bebelusului. Eu personal nu am dat bani la nimeni si nu am platit nimic in plus, desi am nascut intr-o maternitate de stat, medicul a stat langa mine tot timpul, moasa a fost exceptionala. Totul este ca intre viitoarea mama si medic sa existe o buna colaborare si incredere si totul va fi bine indiferent de modalitatea in care va veni bebe pe lume.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bibiblocksberg (acum 13 ani)

eu am nascut la 30 ani natural si nu mai recomand la nimeni;copilul a iesit "bubuit",cu clavicula rupta ,cu bosa ,cefalhematom care a intretinut un icter fiziologic prelungit...avea si un pic de splenomegalie de la icter...am scos-o la capat cu tratament.
eu am fost cusuta...si colul s-a franjurat si atrebuit cusut.
daca n-ar fi fost convingerea mea sa nasc natural cred ca as fi "spart capul altcuiva!"

la al doilea ,la 34 ani,am optat pt cezariana,incomparabil;nu m-a durut nimic,nici punctia pt anestezie,nici dupa,copilul super ok!

a,si dupa operatie dr mi--a zis ca bine c-am optat pt cezariana ca aveam niste varice pe uter groase cit degetele lui...si care ar fi putut plesni in timpul travaliului.(eu n-am varice la vedere,deci teoretic eram sanatoasa tun,un pic" batrina")
ok,totul este bine cind se sfirseste cu bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

darkelena (acum 13 ani)

ok .. ms.. nu am inteles pana la urma care e mai buna si care nu , dar daca nu se va dilata, face ceza.
parerile sunt impartite ;))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

darina (acum 13 ani)

elena, citeste cu atentie ceea ce s-a spus: TOATE femeile spun ca e mai bine cezariana dupa 30 de ani. numai sa aiba parte de un medic bun: e lucrul cel mai important!
asa ca banuiesc ca doamnele de mai sus nu au avut nici un interes sa minta: e mai bine ca prietena ta sa faca cezariana. citeste iar cu atentie: ''bibiblocksberg'' care a scris inainte ti-a spus clar ce a patit dansa chiar dupa ce s-a dilatat, si a nascut natural. ai vazut ce probleme a avut copilul? eu una, sa fiu in locul prietenei tale, nu as naste natural nici moarta, este o p***ae mitul asta ca cezariana face rau copilului! dar sa aiba complicatii ca cele de mai sus e bine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Cel mai bine ptr prietena ta este sa asculte sfatul medicului mai ales daca este prima nastere.
Eu am trecut si prin travaliu si prin cezariana, fapt ptr care mi-am revenit putin mai greu, decat alte paciente care nu au trecut si prin travaliu. Daca ascultam sfatul medicului nu treceam si prin travaliu, ci frumos eram programata ptr operatie, ma operam linistita si nu sfarsita, fara sa mai detin controlul propriului organism si imi reveneam mult mai repede. Dupa cum vezi experientele doamnelor de mai sus confirma ca dupa 30 de ani o nastere naturala este mult mai dificila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ica (acum 13 ani)

toate lucrurile vietii trebuie facute la timpul lor iar daca aceasta doamna nu a stiut acest lucru sa faca cezariana sa nu puna viata ei si a micutului in pericol

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dannutza (acum 13 ani)

buna,eu cred ca mai bine este sa nasca natural bineinteles daca nu are alte probleme ,eu am nascut de curand natural si am avut in salon o doamna care avea 40 de ani si nascuse normal.dupa cezariana te refaci si mai greu.sanatate maxima si nastere usoara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crisstx (acum 12 ani)

Si eu am nascut prin cezariana si a fost bine. Problema mea este alta, si imi cer scuze ca deviez de la subiect, copilul meu s-a nascut cu bosa si acum la 2 ani si 6 luni inca mai are capul deformat. Are parul mai lungut si nu se vede insa la atingere se simt goluri!Bibiblocksberg copilul tau cum are capul acum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gianina (acum 10 ani)

eu sufar de epilepsie sunt insarcinata am 34 de saptamani si n u stiu cum ar fi mai bn sa nasc natural sau cezariana daca stie cineva sami ras si am 22 de ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VIO (acum 10 ani)

SUNT INSARCINATA IN 37 SAPTAMANI SI AM VARICE VAGINALI FOARTE MARI POT NASTE NORMAL NU PATESC NIMIC SAU TREBUIE SA NASC PRIN CEZARIANA? ASTEPT RASPUNS MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: