Bebe nu mananca raspuns medic

Nou nascutul
Intrebare postata de tirrean cu 12 ani in urma

Buna ziua,am un baietel de 7 kg care maine face 3 luni ,iar de 2 zile nu mai vrea sa manance,mananca foarte putin 40-50 ml.poate fi vreo problema de sanatate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

mhas (acum 12 ani)

mi se pare foarte mare bebe cu ce greutate l-ai nascut? al meu are 6 luni si are 7600 g si e buna greutatea. Poate se regleaza si el ponderal acuma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tirrean (acum 12 ani)

l-am nascut de 4 kg si a luat cam 1 kg pe luna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Are un plus de greutate ,peste a celor de varsta lui. Cu rabdare va manca atat cat !i trebuie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Nou nascutul.

tirrean (acum 12 ani)

va multumesc mult de raspuns ,o sa avem rabdare,oricum el nu manca mai mult de 130ml la o masa,doar seara cateodata manca 170 ml si noaptea se trezeste la 3 ore ,desi e un pic repede,eu am pus pe seama dintisorilor pt ca sta mereu cu manuta in gura , saliveaza foarte mult si are si obrajorii rosii cateodata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 10 ani)

Buna ziua sunt foarte stresata am un bebe de 2 luni si mananca foarte Putin la San si se opreste nu inteleg de ce astept un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Trebuie sa verificati daca in sanul d-vs este suficient lapte ;intr-o asemenea situatie bebele de 2 luni suge cat are ce apoi p***ain gol, oboseste si se opreste, chiar poate adormi, pentru ca la scurt timp sa se trezeasca ,fiind flamand ; Cantariti bebele inainte si dupa supt si vedeti cat suge; verificat apoi daca in sanul d-vs mai este sau nu lapte; discutati cu medicul si in acst caz ( daca nu aveti suficient lapte , poate este nevoie de completare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

natalia (acum 9 ani)

salut am si eu o problema.am un bebe de 3 luni si nu vrea sa manince luna aceasta a adaugat numai 400gr pept nu am sil hranesc adaugator dar sticluta nu o vrea maninca din ea doar 20-30gr eam schimbat mai multe feluri de prafuri ...ce as putea face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11569656938 (acum 4 ani)

Buna ziua bebele meu are 2 luni, acum 6 zile ia facut vaccinul si a făcut febră acum ia trecut dar problema e ca nu mai mănâncă ca inainte de exemplu acum a dormit 6 ore si cand sa trezit a mâncat 60 mi si a adormit iara, il alimenteze cu hipp confort pentru ca a trebuit să iau tratament dupa cezareana el a nascut cu 3,770 kg si acum are 4,700kg oare sa insist sa mai manance sau sa il las inainte mânca foarte mult 1.000 ml pe zi sau mai mult acum 500-600ml

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11706255985 (acum 2 luni)

Bună, bebelusul meu are trei luni și 6 kg, de câteva zile mananca doar intr 80ml de lapte și 100 la un interval de patru ore, de multe ori am încercat sa ii mai dau sa mănânce și între mese dar refuza sau își face greata.
Precizez ca ii dau lapte praf

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: