Simt senzatie de fierbinteala in corp?

Migrena
Intrebare postata de Victor cu 10 luni in urma

Simt o fierbinteala in corp si mai mult vara cand e cald, mai ales dupa ce stau la conditioner, dureri usoare de cap, nu inteleg ce poate fi, de ce asa? multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

(acum 10 luni)

Buna ziua,

Exista mai multe motive posibile pentru senzatia de fierbinteala in corp si durerile usoare de cap pe care le experimentati in timpul verii, in special dupa ce stati la aer conditionat.

Iata cateva explicatii posibile:

- Deshidratarea: In timpul verii, temperaturile ridicate si transpiratia excesiva pot duce la deshidratare. Pierderea de apa si electroliti esentiali poate afecta echilibrul termic al corpului si poate provoca senzatia de fierbinteala si dureri de cap. Este important sa va asigurati ca va hidratati adecvat si sa beti suficiente lichide in timpul zilei.

- Expunerea prelungita la aer conditionat: Aerul conditionat poate scadea umiditatea din aer, ceea ce poate duce la uscaciunea cailor respiratorii si poate irita mucoasa nazala si a gatului. Acest lucru poate provoca senzatia de usturime in gat si pot aparea dureri de cap in cazul unei sensibilitati la aerul conditionat. De asemenea, trecerea brusca de la temperaturi ridicate la aer conditionat rece poate provoca o reactie de constrictie a vaselor de sange, ceea ce poate duce la senzatia de fierbinteala.

- Sindromul cladirii bolnave: In anumite cazuri, aerul conditionat poate contribui la aparitia sindromului cladirii bolnave. Aceasta este o afectiune in care persoanele expuse la anumite substante sau conditii din cladiri, cum ar fi compusi chimici volatili, mucegai sau bacterii, pot prezenta simptome precum dureri de cap, oboseala si disconfort general. Daca banuiti ca acesta ar putea fi cazul, ar trebui sa luati in considerare consultarea unui specialist in calitatea aerului interior.

- Stresul termic: Expunerea prelungita la temperaturi ridicate poate suprasolicita sistemul termoreglator al corpului. Acest lucru poate duce la cresterea temperaturii corpului si la senzatia de fierbinteala. Durerile de cap pot aparea si ele ca raspuns la stresul termic.

In cazul in care aveti dureri de cap frecvente sau severe, va recomandam sa va programati la un medic neurolog: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Daca banuiti ca aerul conditionat sau calitatea aerului dintr-un anumit mediu va afecteaza sanatatea, puteti consulta un specialist in alergii sau un specialist in boli respiratorii.

Va puteti programa la un medic alergolog: https://www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/efectele-aerului-conditionat-asupra-sanatatii_10227
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/atentie-la-aerul-conditionat-folosirea-incorecta-slabeste-imunitatea_17781

Va dorim multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: