Sufar de mai mult timp de o migrena sensibila la schimbarile atmosferice. durerea de cap dureaza intre 12 si 48 ore si nu cedeaza cu nici un medicament luat pana acum. am incercat mai multe tratamente dar fara nici un efect. doresc sa stiu ce pot sa fac. multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (47)

marian stoica (acum 14 ani)

ma doare capu de 6 zile ceafa si mam molesit ce sa fac multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

Iti recomand sa incerci medicamentul Tador. Se gaseste la orice farmacie. Este vre o 2 lei o pastila. Si eu am migrene de peste 6 ani de zile. Am incercat tot felul de tratamente si medicamente. Ibubofrenul, paracetamol...nu au nici un efect la mine. Singurul care ma ajuta este Tadorul. De fapt de cand l am descoperit adica de vre o 4 ani numai pe asta il iau. E f bun, te scapa de durerea in sine, de greata provocata de durere si de presiunile din tot capul de care nu scapam cu alte medicamente. Incearca si vezi , poate te ajuta :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danel21 (acum 14 ani)

multumesc mult, nu am auzit pana acum de acest medicament. si eu am luat tot felul de analgezice fara nici un efect, incerc cu incredere, multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nina (acum 14 ani)

Buna Andreea, sunt Nina. Am 30 ani si am migrena.. de vreo 3-4 ani. Cel mai bun medicament care il i-ai in timpul crizei migrenoase este: Imigran. Este cel mai bun dar si cam scump. La inceput imi trecea si cu Codamin, dar apoi nu s-a mai facut efectul. tador-ul este bun in special pt. dureri de masele. mie nu imi este bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dumitru87 (acum 14 ani)

va rog sa ma ajutati...am dureri de cap zilnice cite o ora ...kiar 2 ore...foarte acute...doar jumatate de cap....parka imi pulseaza....ma dor si okii....am si greturi...dupa descriere pare ar fi o migrena unilaterala...ce sa fac????ajutatima va rog frumos...imi vine sa ma omor atit de insuportabile sunt...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrianTM (acum 14 ani)

Sincer am sa incerc si eu acest medicament sa vad ce efect are... am dureri repetate de ani de zile si nu mai stiu ce sa fac... am incercat sa iau ''''movalis'''' si a fost aprox ok dar doar in perioada in care il iau dupa aceea aceeasi poveste... Am sa incerc sa iau si acest medicament ''''tador''''.
ms mult Andreea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

Ma bucur ca va pot fi de folos. Dupa ce il incercati sa mi spuneti daca va ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dragos (acum 14 ani)

tadorul este un calmant f puternic si afecteaza ficatul si inima. cel mai bine e sa consultati un doctor .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 14 ani)

andreea imi zice te rog ce contine tabor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan (acum 14 ani)

tador te rog. scuze ca am gresit.am scris tabor in loc de tador

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

Tador contine substanta activa DEXKETOPROFENUM si este fabricat in Berlin. Poti sa incerci si sa vezi daca te ajuta. Eu stiu cat de rau este sa ai o durere groaznica de cap si sa nu te lase cu nimic. Si daca ai o migrena insotita si de greturi e si mai rau. Eu asa am luat prima oara tador cand imi era f rau. Pe mine ma ajuta f mult acest medicament si il recomand cu incredere. Cunosc multe persoane cu migrene si pe toate le au ajutat. Doctora de familie mi a spus ca e f bun. Am fost si la spital, mi am facut multe analize. Mi au dat un tratament timp de o luna cu Oxybral (pt oxigenarea creierului) si mi a zis doctora de acolo ca daca ma mai doare pe parcursul tratamentului sa iau tot tador. Asa ca nu cred ca este periculos.
Sper sa va fie de folos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

TADOR
Compozitie: Un comprimat filmat contine dexketoprofen 25 mg sub forma de dexketoprofen trometamol 36,9 mg si excipienti: amidon de porumb, celuloza microcristalina, amidonglicolat de sodiu, palmitostearat de glicerol, hipromeloza, dioxid de titan (E 171), propilenglicol, macrogol 6000.

Indicatii: Tratamentul simptomatic de scurta durata al durerilor de intensitate usoara - moderate, cum ar fi dureri musculo-scheletice, dismenoree, durerile dentare.

Contraindicatii: - hipersensibilitate la dexketoprofen, orice alt antiinflamator nesteroidian (AINS) sau la oricare dintre excipientii produsului
- antecedente de crize de bronhospasm, rinita acuta, urticarie sau edem angioneurotic la acid acetilsalicilic sau alte AINS
- ulcer gastroduodenal activ sau in antecedente dispepsie cronica
- boli hemoragice sau hemoragii active de alte cauze, tratament concomitent cu anticoagulante
- boala Crohn sau colita ulceroasa
- antecedente de astm bronsic
- insuficienta renala moderata - grava
- insuficienta hepatica grava
- sarcina si alaptare

Reactii adverse: Tador este, in general, bine tolerat daca se foloseste corect. Totusi, ca la toate produsele medicamentoase, pot sa apara reactii adverse, in special daca exista factori derisc.
Aceste reactii adverse sunt indigestie, senzatie de arsura gastrica, dureri abdominale, dureri de cap si ameteli.
Ocazional au fost observate tulburari gastrointestinale, amorteli in maini si picioare (parestezii), nervozitate, palpitatii, tulburari de somn, tremuraturi, acumulare de lichid in extremitati, cresterea tensiunii arteriale si eruptii cutanate.
Rareori pot sa apara tulburari gastrointestinale, cum ar fi ulcer gastric, uneori cu hemoragie sau perforate.
Extrem de rar pot sa apara reactii adverse severe ale altor organe si sisteme: modificari ale celulelor sangelui, afectare hepatica sau renala, reactii ale pielii si sensibilitate la lumina, bronhospasm, reactii alergice.
Daca apar reactii adverse nementionate in acest prospect sau deteriorarea starii generale de sanatate, informati imediat medicul dumneavoastra.

Mod de administrare: In functie de natura si severitatea durerii, doza recomandata este, in general, de 25 mg dexketoprofen (un comprimat filmat Tador) la 8 ore. Doza zilnica nu trebuie sa depaseasca 75 mg dexketoprofen (3 comprimate filmate Tador).
La pacientii varstnici, cu insuficienta hepatica usoara si moderata sau cu insuficienta renala usoara se recomanda inceperea tratamentului cu doze mici (doza maxima zilnica de 50 mg dexketoprofen - 2 comprimate filmate Tador). Nota: a nu se utiliza in insuficienta renala moderala - severa.
In cazul durerilor acute, se recomanda admintstrarea cu cel putin 30 de minute inantea meselor.
Tadornu trebuie folosit timp indelungat. Administrarea trebuie limitata la perioada in care apar simptomele mentionate.

Precautii: In lipsa experientei clinice suficiente, produsul nu este destinat copiilor.
Tadorse va administra cu prudenta la varstnici, pacienti cu afectiuni alergice, lupus eritematos sistemic, boala mixta de tesut conjunctiv sau afectiuni ale maduvei hematopoietice.

Sarcina si alaptarea: Tador este contraindicat in timpul sarcinii si alaptarii.

Forma de prezentare: Cutie cu un blister a 10 comprimate filmate. Cutie cu 3 blistere a cate 10 comprimate filmate. Cutie cu 5 blistere a cate 10 comprimate filmate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cojocaru marius (acum 14 ani)

buna am luat si eu tador,dar nu are nici un efect,pe mine ma doare capu pe partea stinga timpla dupa care se loclizeaza in ochi.am migrena numai cind vine primavarara,de vreo 11ani, nu stiu ce sa fac?imi vine sa imi iau cimpii,este ceva de nedescris.poate sa imi zica cineva ce sa fac?am incercat totu am facut rmn,tomografie,nimic sunt sanatos,dar pe mine ma doare ingrozitor.multumesc si helpppp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Evie (acum 13 ani)

Incearca acupuntura. Am avut aceleasi simptome si dupa diverse tratamente nimic, doar acupuntura mi-a eliminat durerile, am facut in jur de 10 sedinte. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca mira (acum 13 ani)

Pentru toti cei care au dureri de cap puternice, mergeti sa faceti o radiografie la plamani dar numai la policlinicile tbc. Daca plamanul nu funcioneaza corect, oxigenarea creierului este nesatisfacatoare si de aici durei de cap. Va rog sa ma credeti pt am avut caz in familie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilia (acum 10 ani)

si eu am aceleasi dureri, tot timpul, o data sau de doua ori pe luna,si am luat tot felul de medicamente dar fara efect,acum am descoperit IMIGRAN este super bun,sper sa te ajute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 14 ani)

Eu sufar de 15 ani de migrena si in momentul in care scriu aceste randuri pot spune ca imi crapa capul pe parte dreapta dar am descoperit o solutie la durere un sumatriptan de 50mg cu o fiola de Lcarnitina de 2000mg si dupa circa 15 minute durerea dispare ....... pot spune ca mi-am redobandit zambetul sper ca pt multa vreme de acum incolo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 14 ani)

lcaritina pt sabit?si cum le iei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

Incearca sa iei Oxybral. E un medicament pt oxigenarea creierului. Mie mi a facut bine, doar ca in prima zi cand l am luat am avut o durere teribila de cap. Nu stiu daca de la el sau era o durere obisnuita. Dar dupa tratament( o luna) mi a fost super bine. Chiar vreau sa l repet. Si complexul de vitamine B sunt bune ajuta sistemul nervos si metabolismul si sunt bune si pt migrene. Acum ma doar capul ingrozitor, toata saptamana, in fiecare zi am avut dureri de cap nu stiu daca de la schimbarile astea de vreme, sau ce le declanseaza, primavara sunt din ce in ce mai dese durerile.Stie cineva de ce?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gigi (acum 14 ani)

Si eu am aceeasi problema...insa durere la ceafa...de cand ma stiu cand ma doare capul de fapt ma doare ceafa...de ieri dimineata cand m-am trezit m-a luat brusc durerea...din fericire nu e continua dar cand apare e de nesuportat...toata ceafa ma doare...de obicei iau quarelin e special pt. dureri de cap si-mi trece dupa 10-15 min. insa am luat deja cateva pastile si de data asta nu mi-a mai trecut...asa ca nu stiu daca e migrena sau cefalee si nici daca e de la vreme sau nu...eu nu prea cred explicatiile astea cu schimbarea vremii...decat daca nu ai un diagnostic clar si incerci totusi sa ajuti pe cineva ...asa k o fi de la stres, de la tensiune ori vreme nu stiu insa dak are cineva o recomandare pt. durerile de ceafa rog sa-mi spuna...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3