Dureri de cap, presiune in cap, stari proaste

Migrena Dureri de cap Durere de cap persistente Papilledema asociata cu cresterea presiunii intracraniene
Intrebare postata de gabone77 cu 9 ani in urma

Salutare tuturor,

de cateva luni ma confrunt cu niste stari zilnice greu de dus in spate, redau simptomele mai jos in speranta ca poate cineva se recunoaste si poate a gasit si o solutie la aceste probleme. Tin sa mentionez ca parca starea mea de sanatate s-a degradat odata cu aparitia copilului (primavara 2013) a unor griji in plus, responsabilitati, samd insa starea asta pe care o mentionez mai jos este cam de la inceputul anului.

simptome fizice:

- furnicaturi (curios mai nou doar in zona scrotului), intepaturi, urzicaturi (mai rare in ultimele zile)
- spasme musculare (mai dese seara)
- presiune intracraniana (dinauntru spre afara, nu stiu sa va explic, dar apasa cumva dinauntru spre timpane si ochi)
- senzatie de caldura la tampla dreapta, dureri de cap difuze, persistente si care nu trec cu nimic (ieri si alaltaieri au fost unele din zilele in care nu am avut parte de asa ceva insa azi le am iar si inca de dimineata de obicei se amplificau dupa-amiaza sau spre seara)
- parestezii si amorteli ale membrelor (maini, picioare si uneori jumatatea dreapta a capului, mai rare si astea in ultima vreme)
-injectarea conjunctivala (vascularizarea albului ochiului mai ales cand cele de mai sus se produc)

simptome psihice / mentale:

- senzatie de derealizare
- stari psihice proaste ca anxietate sau stari depresive (banuiesc ca generate de faptul ca starea mea nu e buna si nici nu gasesc raspunsuri sau rezolvari pt ea inca)
- intoleranta la lumina (mai ales) si uneori zgomote
- lipsa de concentrare (accentuata in unele zile)
- somn intrerupt sau de sp***a calitate
- respiratie parca insuficienta, senzatie de sufocare si gatuire
- mici probleme de memorie recenta (uit ce vroiam sa cumpar sau chestii din astea minore, mai rare si astea)

Istoric:

tata diabetic, mama cardiaca
extractie papilom invertit in sinus maxilar 2010
stress cotidian (job, familie, copil mic, relatia cu sotia)
psihoterapie in 2 randuri in ani diferiti (2008 & 2013)
miscare in jur de 10 km pe zi de mers pe jos
dieta continand mai mult vegetale, legume si mai putin carne (spre deloc, doar peste si uneori pui), lactate sau oua
atacuri de panica in 1998 tratate definitiv vreo 10 ani mai tarziu

Analize:

cele de sange ies mereu bune (hemoluecograma)
endocrinologie ok
computer tomograf si RMN nu evidentiaza probleme
IIF Borrelia seropozitiv pe garini si burgdorferi
Elisa negativ
DFM evidentiaza borrelia si bartonella dar inactive
Western Blot RN-AT Borrelia - 13 unitati pe proteina p41 (insuficient pt diagnosticare cu Lyme)
consult oftalmologic cu rezultat de sanatos clinic

Tin sa mentionez ca cel mai tare ma deranjeaza aceasta presiune intracraniana care uneori este de dimineata pana seara la culcare, sau poate aparea pe parcurs de exemplu dupa ora 15.00 si care nu trece sau se amelioreaza cu nimic pana a doua zi cand cu noroc dupa ce dorm ma simt ceva mai bine doar ca sa o iau a doua zi de la capat. Simt ca imi e din ce in ce mai greu sa traiesc astfel si am inceput sa fiu si nervos, irascibil, randamentul la munca a scazut, nu prea mai ma intereseaza sa fac mari chestii sau sa socializez in conditiile in care ma simt aproape toata ziua astfel, cu copilul am rabdare mai greu uneori, cu sotia am discutii pt ca sunt irascibil si raspund mai agresiv sau ma rastesc, ea stie de toate treburile astea insa s-a cam saturat si ea mai ales ca nu gasesc o solutie concreta sa fac ceva, analizele ies bune iar eu nu mai stiu incotro sa o apuc. La un moment dat chiar am zis ca gata am gasit e Lyme dar acum nu mai sunt asa de convins de acest diagnostic care nu s-a clarificat iar subiectul este oricum cam nebulos.

Pt cine are o sugestie sau a trecut sau trece prin ceva similar astept raspunsurile voastre.

Numai bine! Gabriel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (73)

Lucia (acum 9 ani)

Gabriel ma regasesc doar in trei din simptomele tale:presiune intracraniana zilnica. Ameteli si nu stiu daca tu ai spus ceva de dureri in piept. Diagnostic:Anxietate severa. O am de vreo zece ani si am avut si depresie. Oricum sunt pe find psihic, de asta poti fi sigur. Dar netratate aceste afectiuni psihice incep sa afecteze serios biologicul. Eu fac tratament medicamentos de vreo trei luni(mai am doar doua pentru ca psihiatrul vrea sa-mi opreasca tratamentul. Mi-a spus ca o sa ma fac bine cand o sa vreau acest lucru. Usor de vorbit, greu de facut). Si mai fac psihoterapie de vreo 2 ani. Am fost la un curs de medicina germanica, destul de interesant. Poate ai auzit. Cauta un doctor care practica tipul asta de medicina si cred ca te va putea ajuta mai mult. Dupa cum observi medicina clasica a inceput sa devina tot mai neputincioasa la toate bolile. Informatii despre medicina germanica gasesti pe internet. Numai bine si sanatate multa. Lucia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum un an)

Mai ai simptomele?
Daca au trecut cum ai reusit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucia Radu (acum 3 saptamani)

Diana,nu mi-a trecut presiunea din cap,doar ca a urcat mau spre vârful capului. Încă am amețeli. Continui cu psihoterapia. Nu mai iau medicamente de anxietate,decât un anxiar pe zi,care ma ajuta sa mai fac din treburile zilnice. Cand iau anxiar,presiunea mai scade și se ameliorează și amețelile. Dar tot nu sunt funcțională. Ma multumesc și asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yuri boyka (acum 9 ani)

stiu pe cineva care te poate ajuta.asta e mailu meu l***sa imi scrii si vorbim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

delia (acum 8 ani)

candida?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabone77 (acum 8 ani)

am luat si candida in calcul insa cum pot afla sigur daca am sau nu asa ceva pt ca analize pt candida nu exista iar simptome in diverse zone ale corpului specifice candida nu am.
insa intepaturile in zona pelviana si strangerile de cap exista in continuare orice as fi incercat sunt prezente, si culmea uneori prin rotatie, daca de ex azi ma strange capul f tare nu am intepaturi insa a doua zi poate sa ma lase capul dar sa am puternice intepaturi si furnicaturi.
de un lucru sunt sigur, nu e doar in capul meu si nici somatizari cauzate de mental nu (cred ca) sunt.
ceva sfaturi sau sugestii, chiar si pt candida? in afara de alimentatie impotriva candida mai exista si altceva (adica fara zahar, multe legue, hidratare, etc)?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 8 ani)

Este vorba de pregatirea noastra pt trecerea in noua dimensiune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Buna si eu ma confrunt cu acest simtom ! Am batut la toti medici sunt ce a mai fericita cimd vine seara " dar nu mereu ! Mi am pietdut si jobul ? Si eu sunt irascibila si asa mai departe ' nu stiu unde sa ma i ma duc !! Acum mi sa spus ca am mai multe alergi ! Si ca asta ar fi cauza ! Fac tratament dar pana in prezent nici um rezultata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 8 ani)

Buna si eu ma confrunt cu acest simtom ! Am batut la toti medici sunt ce a mai fericita cimd vine seara " dar nu mereu ! Mi am pietdut si jobul ? Si eu sunt irascibila si asa mai departe ' nu stiu unde sa ma i ma duc !! Acum mi sa spus ca am mai multe alergi ! Si ca asta ar fi cauza ! Fac tratament dar pana in prezent nici um rezultata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciprian (acum 8 ani)

aceelas lucru si la mine,daca gasiti ceva,va rog mult sa mai scrieti,precizez ca am facut toate testele posibile la cap,dar nimic,nici un diagnostic,asta inseamna ca e anxietate,dar in cazul asta ce se face,cum se procedeaza? multumesc mult,ast rasp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabone77 (acum 8 ani)

salutare,

dupa un an si jumatate mi-e greu sa cred ca am sa descopar peste noapte cauza ca sa combat efectul dar speranta moare ultima nu?

nu iti cunosc cazul, de aia se spune ca exista bolnavi si nu boli. in cazul meu pot spera macar la ameliorarea simptomelor, unele au disparut, ce ma deranjeaza in continuare este aceasta presiune / strangere de cap care imi face viata f grea si pt care inca nu am gasit antidot. altele nu le mai am sau sunt f rare si nu ma mai deranjeaza atat de tare. e drept ca nici nu am stat degeaba si am incercat diverse tratamente. probabil daca medicina alopata, clasica nu are vreun leac pt tine ai putea sa incerci medicina alternativa, naturista, integrativa, samd.

daca tu crezi ca problema ta este anxietatea, te poti documenta despre ea, vezi daca ti se potriveste si in caz afirmativ, poti incerca psihoterapia cu un psiholog, de preferinta recomandat, cu care lumea a avut rezultate si cu care sa cladesti o relatie de incredere iar rezultatele sunt sigur ca nu vor inceta sa apara. tu te cunosti mai bine cat si in ce situatie te afli.

daca vrei sa discutam mai pe larg si crezi ca te poate ajuta o discutie cu mine lasa-mi o adresa de email si vom comunica.

in cazul meu, am trecut si prin anxietate si depresie de-alungul vietii si nu mi se potriveste situatia de acum, nu ma consider si nu ma regasesc in acestea deci nu cred ca acestea sunt cauzele problemelor mele, mai ales ca am urmat si psihoterapie in trecut si recadereile sunt mai rare in situatia asta.

sper doar, ca la un moment dat, sa gasesti cauza problemelor tale si sa o elimini.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 8 ani)

Gabriel exact aceleași simptome le am și eu de vreun an încoace. Doar ca la mine înțepăturile își fac de cap în tot corpul. Iar la cap nu spun câte senzații ciudate și foarte supărătoare am. Toate analizele bune. În schimb eu mă simt rău!!! Am zile mai bune si zile mai rele. M-am gândit și eu la lyme dar nu știu unde sa îmi fac analiza și cred ca este cam scumpa nu?eu am și dureri de spate,picioare, încheieturi. Am momente când urinez foarte des. Și cam tot ce ai enumerat tu acolo. Am obosit și cRed ca și soțul meu pe lângă mine. Am și un copil de un an jumate și parcă nu mă pot bucura de toate astea din cauza stărilor de rău. Îți doresc sănătate și sper ca vei scăpa de toate astea intr-o zi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabone77 (acum 8 ani)

buna, poti face analizele de Lyme dar pot iesi negative si tu sa ai boala. daca te stii muscata vreodata poti sonda pista asta, daca nu, poate e de la altceva. nimic nu e concret si sigur in boala Lyme si cu cat citesti mai multe cu atat stii mai putin. eu mi-am mai facut niste analize si singura chestie care e scazuta e vit D, urmez o cura de 3 luni cu vit D 10.000 UI pe zi si sper sa imi revin dar nu sunt convins ca e de la asta, ramane sa vad in urmatoarele saptamani daca starea se amelioreaza sau nu. vad ca si tu ai copil mic, crezi ca asta poate fi cauza problemelor tale de sanatate? sa fie doar stress, nopti nedormite samd? a p***ancis perioada in care au aparut toate astea cu nasterea copilului? sa stii ca din pacate sau fericire fiecare e unic si ceea ce merge la mine poate sa nu fie valabil la tine si invers. oricum daca nu ai un diagnostic ci doar multiple simptome, doctorii nu iti acorda prea multa atentie, o pun pe seama psihicului si de trimit la psihiatru sa inghiti pastile dar cum nimeni nu e in papucii tai, si daca tu crezi ca nu de acolo e problema, sa nu ii lasi pe altii sa iti spuna de la ce e sau ce sa faci daca tu simti ca nu aia e calea. iti doresc sa te faci bine rapid sau macar sa stii de la ce suferi ca sa stii si ce poti face sa iti revii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tony (acum 8 ani)

Si eu dragi colegi de suferinta am aceleasi simptome doar ca la mine imi creste temsiunea de zic ca mor pe loc Credeti-ma am dat zeci de milioane pe analize deoarece ma feresc de sistemul public de sanatate si toate analizele bune dar pacientul mort.In ultimul timp am o senzatie de presiune pe cap si simt ca o gheara in gat si noaptea in special ma trezesc cu aceasta gheara ,incep palpitatile si tensiunea de la 12 cu 7 sare la 18 cu 12. Toti doctori se uita la mine ca la nebun deoarece toate analizele bune eu ma simt foarte foarte prost. Chiar nu stiu in ce directie so mai apuc deoarece ma terminat psihic. Daca cineva a gasit vreo rezolvare sa ne zica si noua

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabone77 (acum 8 ani)

ce inseamna toate analizele? ce analize ai facut? astea uzuale de sange pot iesi bine si tu sa te simti rau, asta nu inseamna ca nu suferi de ceva, ideea e sa cauti mai adanc nu sa te bazezi pe analizele de sange. la endocrinologie ai fost? cu tensiunea pare a fi oscilanta, totusi sa creasca de la cat spui tu e f mare diferenta, un cardiolog ai vazut? stiu ca exista si aparate pe care le poti purta dupa tine sa monitorizezi de la 1-3 zile tensiunea si poti elucida astfel daca starea ta de rau se datoreaza presiunii oscilante. asta poate fi o cauza pt presiunea din cap si gheara de care pomenesti. conteaza mult si fundalul tau, de ce sufera cei din familie, de istoricul tau, samd. si eu mi-as dori sa dau de un doctor bun care sa evalueze dupa simptome si istoric si nu sa dea verdicte dupa o vizita de 15 minute in care iti expui pasul si analizele succint. iti tin pumnii si tie sa afli de ce suferi si ce poti face sa te faci bine ca sa zic asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11624770461 (acum 10 luni)

Tony, ai gasit vreo rezolvare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emilia (acum 8 ani)

Am și eu aceasta problema de presiune si gheara de 9 ani și tot încerc diverse.Acum încerc acupunctura.Totul e de la stres.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabone77 (acum 8 ani)

buna, am incercat si eu acupunctura dar dupa vreo 10 sedinte nu am vazut vreo ameliorare, se pare ca nici asta nu adreseaza problema mea iar eu ma simt din ce in ce mai rau...as dori sa se termine odata calvarul asta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cata (acum 8 ani)

Buna . Si eu de 2 ani ma confrunt cu durere in piept si in mana stanga,palpitaii,extrasistole,respiratie grea, presiune in cap ,limba si fata amortita. Am facut analize la sange,EKG-uri fara numar,ecografie cardiaca ,EEG la cap,Holter TA, totul normal numai tensiunea mai oscila pana la 140/90 si acum recent am descoperit ca o aveam 16 . Simt mereu o stare de agitatie si probabil atunci imi creste si tensiunea.doctorii mi-au zis ca e pe baza de stres,am luat valeriana dar simptomele continua si am impresia ca nu voi scapa de elr niciodata. Am tot citit pe forumuri cazuri si cazuri si niciun diagnostic corect si tratament . Mentionez ca am doar 19 ani si am aceste stare de la 17 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabone77 (acum 8 ani)

salutare, imi pare rau sa aud ca nu te simti bine, nu inceta sa cauti un raspuns, daca te tratezi de ceva si nu ai imbunatatiri inseamna ca problema ta nu e de acolo. cauta sa schimbi doctorul poate sa treci si pe la psiholog, fa ce analize e nevoie sa faci si sper sa iti gasesti raspunsurile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4