Dependent de Xibimer?

Migrena
Intrebare postata de MembruMobileApp1483535114 cu 5 ani in urma

Ma numesc Cristian, am 44 ani și am dureri de cap destul de dese (1-2 /săptămâna) din copilărie. Durerea apare de obicei la prânz ca o tensiune la nivelul capului și este asociata cu o stare de greață, o jena în zona stomacului dar fără senzație acută de vomă. De obicei se rezolva în 1.5-2 h cu 50mg Xibimer însă vreau sa întreb ce pot face sa scap de dependenta asta de medicamente? Imigranul nu a avut efect deși tot sumatriptan are ca substanță activă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

MembruMobileApp1483535114 (acum 2 ani)

Nici un răspuns până acum? Am încercat și tratament cu aparatul Cefaly însă nu am remarcat rezultate concrete până acum (după 4 luni de tratament, 20 min zilnic de utilizat aparatul).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum 2 ani)

Buna ziua, va rog mult sa imi spuneti daca in cele din urma, aparatul Cefaly a avut vreo eficienta? Sufar de migrene de peste 10 ani si acum observ ca le moștenește si băiatul meu in varsta de 19 ani. Nu vreau sa treaca prin ce trec eu cu aceste migrene care iti afecteaza viata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1483535114 (acum 2 ani)

La mine nu a avut vreun efect foarte clar (mai mult decat placebo) insa la tatal meu functioneaza, durerea dispare dupa ce foloseste dispozitivul in majoritatea cazurilor. Am returnat dispozitivul putin dezamagit, se pare ca nu are efect la toate tipurile de migrene/pacienti. Momentan am inceput un tratament cu Coenzima Q10, se pare ca anumite studii estimeaza reducerea frecventei durerilor cu procente semnificative la anumiti pacienti in cazul unei doze zilnice pentru o perioada de 3 luni. Astept cu interes rezultate, am doar 7 zile de tratament....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: