Buna ziua.numele meu este Lacramioara,am 19 ani si am o intrebare.Acum 2 seri am avut o durere de cap ingrozitoare..am luat calmant si paracetamol pentru ca m-am gandit ca am racit pentru ca in ziua aceea am facut baie dimineata.Ieri nu am mai avut dureri dar am facut iar baie dimineata si azi am o durere de cap constanta..ma simt foarte slabita..ma doare si stomacul , nu am pofta de mancare,am o usoara senzatie de greata..
Eu sufar si de spondiloza cervicala dar care pana acum nu mi-a dat simptomele acestea..ma simt rau..imi este teama..sa fie oare menginta sau raceala?
Va rog din suflet sa ma ajutati .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Poate sa fie o raceala. Meningita are simptome mult mai zgomotoase. dar de ce faci baie dimineata? Fa seara, cand stai in casa si nu te prinde frigul! Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flori.suju (acum 12 ani)

Sper sa nu fie..multumesc mult de raspuns..
Da,de acum inainte nu voi mai face baie dimineata..sanatate si dumneavoastra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Cu toate că atât simpla răceală sezonieră cât şi meningita prezintă simptome comune precum febra (în cazul răcelii este subfebră), stări de oboseală şi durere de cap (în cazul meningitei este severă şi persistentă), totuşi în cazul meningitei simptomele sunt mult mai severe incluzând: vărsături, o stare de confuzie şi un nivel scazut de luciditate, convulsii, etc.
De asemenea diagnosticul diferenţial include şi prezenţa unui semn specific meningitei şi anume "inţepenirea" gâtului şi incapacitatea de a putea atinge pieptul cu bărbia făra a ridica picioarele precum şi sensibilitatea ochilor şi dureri ale ochilor la lumină puternică.
Concluzia este că în cazul d-vs este vorba probabil de o simplă răceală sezonieră

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Meningita.

Flori.suju (acum 12 ani)

Multumesc mult pentru raspuns.Stare de confuzie oarecum o am..ma simt ciudat..gatul doare la fel..dar nu am varsat..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: