Lichen sclero atrofic. ce putem face sa tinem boala sub control?

Lichen scleros
Intrebare postata de ietf cu 6 ani in urma

Am 51 de ani si am fost diagnosticata cu aceasta boala. La inceput, cand am observat ca genital am niste usturimi externe si chiar crapaturi, am crezut ca sunt de la prezervativ. Apoi au disparut si nu mai am nici un simptom. Acum cateva zile doctorul mi-a spus ca am o boala autoimuna si anume lichen sclero atrofic. Am inteles ca nu se vindeca, dar cum putem stopa evolutia?Folosesc un unguent cu cortizon. Sunt foarte speriata. Medicul mi-a aratat o carte de medicina unde era explicata aceasta boala, era un studiu recent al acestei boli si se spunea ca riscul de cancer este sub 4 %. urmeaza sa ma mai duc la un control si sa vad ce tratament ca urma. Medicul specialist mi-a spus ca stie de boala dar ca sunt primul lui caz cu aceasta boala. Am mare incredere in el, dar totusi vreau sa fiu cat mai bine informata, poate sfaturile altor medici sau experienta altora ajuta. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

ietf (acum 6 ani)

Revin cu o corectie, Din greseala de tastare la " bine informata" a aparut altceva, sa nu se inteleaga gresit. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11561233123 (acum 4 ani)

Singura cale sa oprești evoluția este sa folosești crema cu cortizon asa cum ți-a explicat medicul. Se folosește de doua ori pe zi in perioada acuta si dupa aceea la o data la 2-3 zile sau o dată pe săptămână în rest. Nu întrerupe tratamentul chiar dacă nu mai ai simptome pentru că boala evoluează și fara simtome si poti face cicatrici ireversibile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11575490921 (acum 4 ani)

Bună ziua! Ați reușit să tratați aceasta boala și sa scăpați de ea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ietf (acum 2 ani)

Nu mai este disconfort dar evolueaza..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11614373708 (acum 3 ani)

Bună ziua! Ce ati folosit pt.aceste usturimi? Am și eu aceasta boala din păcate și folosesc Dermovate si pruritul a cam dispărut. Acum am aceste usturimi la contactul sexual, la contactul cu apa ori orice alt lichid.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ietf (acum 2 ani)

Folosesc Dermovate si Protopic. Lenjerie doar de bumbac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilaria Roxi (acum 2 ani)

Eu o am de 11 ani. Folosesc Travocort 1 data le saptamana si un ulei Vea Olio. Este f important sa hidratati zona: mie mi s-a recomandat de catre medic crema Toleriane -La Roche Posay

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ietf (acum 2 ani)

Multumrsc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ietf (acum 2 ani)

Folositi crema zilnic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp150330210422332 (acum un an)

Cum folosiți cremele Dermovate si Protopic? De cate ori pe zi și în ce ordine ? mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum un an)

Ar fi bine să faceți investigații și să țineți cont ca aceasta da în cancer. Nu este de jucat cu acesta boală parsiva. Eu am aceasta boală și am dat în cancer. Multă sănătate și noroc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum un an)

De cât timp aveați lichen?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 2 luni)

Bună,Laura!putem discuta în privat despre această problemă?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ida (acum un an)

Buna, cum ați evoluat în timp cu simptomele?la cât timp după tratament se reîntorc? Eu pentru usturimi mai folosesc ulei de măsline bio.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: