Tbc gamglionar raspuns medic

Investigatii
Intrebare postata de andreea922 cu 10 ani in urma

Am fost diacnosticata cu tbc ganglionar...!acesta este rezultatul biopsiei:Ansamblul aspectelor histologice ,ale pieselor primite,pledeaza pentru limfadenita reactiva,prezinta granulelor si a celorcateva histiocite gigante multiucleate de tip Langhans,orienteaza limfadenita reactiva spre un proces inflamator infection granulomatos,posibil mycobacterian.Mentionez ca am avut 4 ganglioni 0,8mm,0,6mm,2,7mm,2mm.Tratamentul este urmatorul:Sinerdol 2 capsule,Pirazinamida 4 pastile,Etambutol 3 pastile,si B6 1.Analizele de sange au iesit ap perfect.Nu sunt sigura daca e diacnosticul corect as mai vrea o parere.Ce ar trebui sa fac in cazul de fata.Si in legatura cu aceasta boala ce anume am voie sa mananc si ce nu,ce activitati ar trebui sa fac ca sa ma ajute sa scap de aceasta boalasi la ce ar trebui sa renunt...sport ,solar,plaja ,bai termale ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

silviugeorge93 (acum 10 ani)

si eu am facut o groaza de analize raze ecografii si alte cele toate au iesit ok .. au spus sa nu imi fac griji si a trecut un an si de ganglioni tot nu am scapat am 6+
ma gandesc sa fac si eu biopsia
chiar se poate ca totu sa fie ok si la biopsie sa iasa cancer si etc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea922 (acum 10 ani)

da asa am patit si eu toate analizele sunt perfecte dar mi.a iesit tbc ganglionar la biopsie.iti recomand sa.ti fc biopsiaacum sunt sub tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea922 (acum 10 ani)

da asa am patit si eu toate analizele sunt perfecte dar mi.a iesit tbc ganglionar la biopsie.iti recomand sa.ti fc biopsiaacum sunt sub tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silviugeorge93 (acum 10 ani)

am comandat produsul asta sper sa fie bun cam toata lumea mi la recomandat
Produse comandate
Cantitate Nume COD Pret Subtotal
1 LIMFSTREAM - Drena Sistem-ului Limfatic si Ganglionar 0078 80.26 RON 80.26 RON

SubTotal : 80.26 RON
Taxa de expediere si manip**are : 10.00 RON
Total cu TVA : 12.81 RON
Total: 90.26 RON

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea922 (acum 10 ani)

Sa.mi spui si mie daca vezi rezultate,pt ca eu sunt dopata de medicamente si nimic.Mersi si sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin Rusu MDr. Constantin Rusu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

@andreea: daca tratamentul tuberculostatic e ineficient, o alternativa de diagnostic ar fi sarp***adoza (printre analizele "perfecte" s-a numarat cumva si quantiferonul?)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Investigatii.

Meme (acum 9 ani)

Tratamentul tbcului ganglionar este acelasi ca si in cazul celui pulmonar, fiind cauzat de acelasi bacil Koch. Eu am fost diagnosticata prin biopsie, apoi am fost internata 3 saptamani pt a vedea daca tratamentul da rezultate, si la mine a dat in astea 3 sapt, s-au redus ganglionii din corp si de la gat, mai putin cei supraclaviculari, de unde mi s-a luat si biopsia (acolo s-au umflat prima data).
Pe langa tratamentul de tbc, ar trebui sa iei si niste pastile protectoare : 1/zi omez pt stomac, 3/zi nistatina pt a nu face candidoza, 3/zi liv 52 pt ficat (daca nu iei niciun protector hepatic ai putea sa te ingalbenesti si sa ai dureri hepatice). eu asa fac si nu am probleme.
Trebuie sa mananci bine, sa eviti efortul pe cat posibil pe durata tratamentului, si timp de 1 an sa nu stai la soare, sa nu mergi la mare. sa nu faci copii.
Eu am fost tratata la Institutul de Pneumoftiziologie Leon Daniello Cluj Napoca, de o echipa de medici foarte buni. Acum sunt inca pe tratament, si ti-as fi recunoascatoare daca mi-ai scrie cum evoluezi tu.
Apropo in rezultatul meu de la biopsie, scrie in mare cam aceleasi lucruri ca si la tine.
In legatura cu mancarea , poti sa mananci orice, din toate grupele de alimente, si incearca pe cat posibil sa mananci un iaurt pe zi pentru a nu face candidoza.
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea922 (acum 9 ani)

Domnul Doctor va multumesc pentru comentariul DVS in primul rand.Printre analizele mele nu am si aceasta analiza (Quantiferon),care cred ca imi va fi de mare folos.Imi puteti spune va rog frmos,daca analiza aceasta se poate face la toate centrele de recoltare a sangelui?Stima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea922 (acum 9 ani)

Draga Meme,si eu am fost internata 3 saptamani,dar am urmat din prima zi si pana am ajuns la 2 luni acest tratament:(SINERDOL,PIRAZINAMIDA,ETAMBUTOL,B6,HEPATOPROTECT).Iar acum iau: SINERDOL SI IZONIAZIDA,B6 SI HEPATOPROTECT.Mi-au spus ca nu am voie mancare cu alimente calite,sau fripte in mult ulei,3 ani nu am voie la soare si nici sa raman insarcinata,IAURT ,LAPTE astea le consum si eu.Am cautat informatii despre aceasta boalasi am gasit un site ,unde o fata a povestit experienta ei cu aceasta boala.Pe langa faptul ca a avut 7 operati,si a avut multi ganglioni,s.a vindecat cu un tratament,nu l-a scris pe site si cu suc de sfecla rosie cu morcov timp de 2 saptamani.Am inceput si eu programul de detoxifiere cu acest suc.Acolo mai am si eu un ganglion .Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Meme (acum 9 ani)

Buna Andreea, am citit si eu de fata respectiva, insa nu cred ca un tratament naturist va da rezultate - poate pentru putin timp.
Eu am facut tratament homeopat (pe baza de tincturi naturale din plante) pentru imbunatatirea sistemului limfatic, aprox 2 luni jumate si ganglionii s-au micsorat, insa dupa ce am terminat tratamentul, peste o luna de zile s-au umflat la loc. Si atunci am inceput sa imi fac alte analize, asta fiind prin februarie, am facut si biopsia si am avut un rezultat concret abia la 5 mai.
Mie medicii mi-au spus sa nu ma astept la rezultate prea mari dupa astea 2 luni, pentru ca microbul asta e destul de rau si ganglionilor le va lua mult timp sa dea inapoi si e probabil ca in astea 6 luni sa dea inapoi, si nu dupa 2 luni.
Eu am avut ganglioni umflati in tot corpul. Am facut tomograf cu substanta de contrast, inainte de biopsie si atunci am descoperit k sunt umflati peste tot, in special in zona gatului. Dupa anestezia generala s-au umflat mai tare, si dupa ce am aflat rez de tbc ganglionar(dupa 3 sapt) m-am internat si am stat 3 sapt in spital, apoi am facut iar tomograf cu substanta de contrast si toti ganglionii din corp s-au "dezumflat" (nu stiu cum altfel sa zic- au disparut :D) ,cei de la gat s-au micsorat semnificativ insa nu au disparut.
Si eu beau suc de sfecla rosie cu morcov si mar, beau aprox 2 litri de apa pe zi, si pe langa asta mai beau Kefir de apa (am citit despre el ca ajuta ff mult in tratarea afectiunilor sistemului limfatic).
Nu am inteles prea bine. ai scris "acolo mai am si eu un ganglion" , adica? unde?
Ms pt informatii , sa te faci bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Meme (acum 9 ani)

Eu iau 1 Izoniaz, 3 Sinerdol,3 Pirazinamida, 3 Etambutol , 1 B6
Pt protectie iau Liiv 52, Omez, Nistatina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea922 (acum 9 ani)

Eu mai am un ganglion supraclavicular,care nu s.a micsorat deloc dupa 3 luni de tratament,si mai am langa el unul mic cat un bob de mazare,asa il simt eu la atingere.Eu de o luna am trecut la programul 3 din 7 si mi.a schimbat si tratamentul.Cel pe care ti lam spus mai sus.Mersi .Sanatate.Te.ai ingrasat de la tratament?Eu nu mam ingrasat deloc.Pe parcursul anului trecut si pana in februarie anul acesta cand am aflat ca am Tbc ,m.am ingrasat in jur de 10 kg,si acum am incercat cu diete sanatoase,bazate pe multe legume,iaurturi ,mancare sanatoasa ,si abia am reusit sa dau jos 3 kg .Sunt putin bulversata,pt ca nu reusesc sa dau mai mult,am si nunta in iulie.sanatate numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Meme (acum 9 ani)

La mine s-a intamplat asa: cu vreo 3 luni inainte sa imi apara ganglionul supraclavicular am slabit in jur de 4 kg, apoi am mai slabit inca vreo 5-6 kg. Pana sa incep cu starile de oboseala aveam 65 de kg, ai am ajuns la 55, apoi incet am inceput sa pun inca 3kg. Atunci cand m-am internat aveam 59 de kg, m-am ingrasat in cele 3 sapt 2 kg. Acum am tot asa 61kg, si am si trecut pe programul 3/7 si stagnez, nici nu ma ingras nici nu slabesc. Incerc sa mananc cat mai sanatos.
Vreau sa stiu la tine cum e, starea de oboseala mai persista? Pt ca eu sunt tot timpul obosita. Si am si dureri de articulatii - medicul meu zice ca este efect advers de la pirazinamida - -- Tu ai avut dureri dinastea? pt k eu una sunt zile cand ma ridic din pat ca si babele, de la durerile astea. Si mi se umfla si picioarele destul de tare. Mi-am cumparat pantofi de gala nr 38 si imi veneau ff bine, asta fiind anul trecut, iar acum nu mai imi intra in picioare. Si daca merg o ora pe jos ma dor destul de tare. Acum iau Milurit de 3 saptamani, cam de cand am inceput si programul de 3/7.
Eu ma simt ametita, cateodata confuza, de la med. am 600 Izoniazida, si 600 Sinerdol.

Iti urez casa de piatra si multa sanatate!!! Sa imi spui cum a fost la nunta, si eu o sa am anul viitor. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Meme (acum 9 ani)

In legatura cu dieta . eu i-am intrebat pe medicii mei daca pot folosi shake de la Herbalife. acesta inlocuieste o masa. au zis k da, pt k are multe vitamine, ceea ce am eu nevoie. poti incerca si tu.
Cunosc persoane care au slabit cu acest shake. printre care si mama mea. in decurs de 10 luni a slabit 10 kg.

Eu am unele zile cand nu iau antibiotice, si atunci mai beau cate un shake in loc de masa de seara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Meme (acum 9 ani)

In legatura cu dieta . eu i-am intrebat pe medicii mei daca pot folosi shake de la Herbalife. acesta inlocuieste o masa. au zis k da, pt k are multe vitamine, ceea ce am eu nevoie. poti incerca si tu.
Cunosc persoane care au slabit cu acest shake. printre care si mama mea. in decurs de 10 luni a slabit 10 kg.

Eu am unele zile cand nu iau antibiotice, si atunci mai beau cate un shake in loc de masa de seara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Meme (acum 9 ani)

Buna Andreea, as vrea sa te intreb daca ciclul tau menstrual este dereglat de la tratament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: