Reactie adversa substanta de contrast?

Investigatii
Intrebare postata de Monica cu 2 luni in urma

Buna ziua! Am facut un test de alergologie la substanta de contrast pentru efectuarea CT ului si in 5-10 minute de la administrare, mi a amortit acea jumatate de corp, nu am mai auzit, aveam o stare de lesin si caldura dar medicul a spus ca nu substanta e cauza ci probabil m am speriat. Am o reținere pentru administarea la CT. Ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Reactia adversa la substanțele de contrast pot varia de la urme usoare, precum febra, erupțiile cutanate si rigiditatea in gat, pana la reactii grave, cum ar fi hipotensiunea arteriala, dificultatile de respiratie si pierderea constientei. Desi acestea sunt rare, este esential sa le discutati cu medicul dumneavoastra inainte de a face un scan CT.

In acest caz, simptomele descrise pot fi cauzate atat de anxietate, cat si de o posibila reactie la substanta de contrast.

In acest sens, cel mai bun curs ar fi sa discutati cu medicul specialist despre aceste simptome. El sau ea ar putea solicita mai multe teste sau va poate indruma catre un specialist pentru mai multe investigatii. Pe de alta parte, daca simptomele sunt cauzate de anxietate, atunci ar putea fi util sa discutati cu un psiholog sau psihiatru, care poate ajuta la gestionarea stresului si anxietatii asociate cu procedura.

In orice caz, nu ezitati sa cereti o a doua opinie. Este important sa va simtiti confortabil si in siguranta inainte de a continua cu procedura CT.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/imagistica-medicala

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/lucruri-pe-care-ar-trebui-sa-le-stii-inainte-de-a-face-un-rmn-cerebral_17494

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: