Presiune ceafa,cap ,urechi,umflatura lateral cervical?

Investigatii
Intrebare postata de Ramona cu un an in urma

BUna ziua.povestea mea incepe la sfarsitul lunii noiembrie anul trecut cand am simtit o durere puternica in varful capului fara sa ma lovesc ,o durere asemanatoare cu cea cand cineva te trage de par foarte rau,o o durere a pielii capului f mare;A doua zi a inceput sa ma doara capul ,sa am niste presiuni in ceafa spate,cap urechi.Panicata am fost la medic care mi a dat sa mi fac un RMn cranian si cervical unde nu mi a spus ca as avea nimic grav,ca simptomele mele nu vin de aici si ca nu stie ce am.Precizez faptul ca am o spondiloza cervicala cunoscuta,cu dureri acceptabile .Simptomele mele s au accentuat,ac***a tot mai mare presiune in cap,urechile rosii si fierbinti mereu,pielea capului fierbinte si dureroasa.Am inceput sa intru intr un stres enorm cu controale peste controale deaoare ma simteam tot mai rau.Am facut o radiografie de plamani,analize de sange care au iesit ambele ok.o ecografie cervicala unde mi au aparut cativa ganglioni dar medicul mi a spus ca nu e nik grav,nici un alt control in plus pt asta.Am fost la ORL.la o gramada de medici nimeni nu stie ce am;Toti imi spun ca sunt asa din cauza stresului dar pt mine ideea aceasta este imposibil de acceptat deaorece imi cunosc corpul si stiu ce simptome si cat de rau ma simt.De vreo 2 luni partea dreapta cervicala mi s a umflat ,simt ca un nod tare care ma doare si sunt mereu fierbinte in jurul cervicalei si cefei;Aceleasi simptome care le am avut la inceput dar carora li s au adaugat altlee in plus.RMN abdominal ,fibroscopie;toate le am facut ,nik dar eu ma simt tot mai rau.As vrea sa va intreb unde sa mai merg,la ce specialist,ce sa mai controlez,deoarece medicul meu de familie este depasit de situatie si nu ma crede ,sau nu in elege exact toate simptomele pe care eu i le descriu.Sunt disperata;Nu mai stiu incotro sa o iau.Simt ca ceva e in neregula cu mine si ca mdeici au trecut pe langa.Am fost si la gastroenterologue deoarece mai nou ma doare in zona stomacului,am acid,sunt mereu rosie in gat;am impresia ca nu pot inghiti si ceva imi blocheza gatul?de aici si Rmn abdominal si endoscopia digestiva pe care mi le au facut.Va rog sa mi dati un sfat.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului (acum un an)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/durerea-de-cap-cefaleea-cauzata-de-starile-de-tensiune_322

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena C (acum un an)

Buna,la mine Sint aceleași simptome ca la D_voastra și 10 min in urma tot in partea dreapta cervical mi sa ridicat o iflatura tare cu viteza maxima și durere,mă tem că este ceva foarte serios😱😱

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian (acum 10 luni)

Buna ziua ! Cum ati rezolvat problema. Am si eu aceleasi simptome ca dvs? Multumesx

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: