Limfocite crescute raspuns medic

Investigatii
Intrebare postata de miri cu 11 ani in urma

Cam de o luna mi s-au umflat ganglionii limfatici axilari (mai mult) si cei din jurul gatului (mai putin). Am mers la medic si la analiza sangelui mi-au iesit limfocitele crescute (53,50) si granulocitele scazute(40,00). In rest toate celelalte analize ale sangelui sunt in parametri normali. Imi e frica sa nu am leucemie. Imi poate raspunde cineva care s-a confruntat cu problema aceasta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Atat marirea ganglionilor cat si modificarile de sange mentionate pot aparea si in contextul unor infectii virale.
Este recomandat sa efectuati un consult hematologic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Investigatii.

miri (acum 11 ani)

Multumesc mult pentru raspuns. Ganglionii sunt destul de mari, intr-adevar. Am trimitere la hematologie si la tomografie, voi merge sa le fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mada (acum 11 ani)

Ai fost la medic? Ce ai avut?am aceleasi rezultate ca tine.te rog sa imi raspunzi sunt ft speriara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miri (acum 11 ani)

Da Mada, raspunsul a fost limfom malign non hodgkin. Crunt. Deja m-am obisnuit cu ideea dar am plans mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Silvia89 (acum 11 ani)

Miri ,imi pare rau sa aud de diagnostic , insa fruntea sus si fii tare ! Daca te ajuta cu ceva , gandeste-te ca se putea mult mai rau , adica dintre atatea rele , raul mai putin rau a fost in cazul tau . Daca nu te deranjeaza , poti detalia putin situatia ? vad ca si mada ar fi interesata , si eu . Mie mi-au iesit analizele tot asa limfocite insa la limita superioara a nrmalului , si neutrofilele la limita inferioara a normalului .In rest , am ganglioni la gat micuti si inghinal (nu depasesc 1 cm ) de aprox 3 luni , Am umblat la o groaza de medici , chirurg ,radiolog ( ecografie de parti moi - unde mi s-aspus ca sunt reactivi benigni ) , ORL , hematolog ( care iar spune ca nu ar fi vorbA de o boala hemato , insa important e sa nu creasca in dimensiuni si tot asa sunt de cand i-am descoperit ) si am facut cgiar si CT abdomen + pelvis si radiografiepulmonara unde totul e in regula , insa stiind cat sunt de parsive bolile astea , tot sunt nelinistita , si as dori sa aflu ceva maimulte detalii , daca nu te deranjeaza ... catde cat sa detaliezi cazul tau ... cand i-ai descoperit , ce marime , unde , daca au fost descoperiti si la tomograf , biopsie de unde ti s-a luat ..etc ? Multumesc si multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miri (acum 11 ani)

Silvia, initial la mine s-au umflat vizibil ganglionii axilari (aveam o galma la sub bratde 37mm), asa am ajuns la medic. Acesta m-a trimis la hematologie si tomografie de abdomen inferior si superior. La tomografie aveam multiple adenopatii axilare,jugulare, mediastinale, paratraheale,cu tendinta de adunare in blocuri. La hematologie, vazand rezultatul tomografiei, m-au internat la chirurgie si mi-au scos un ganglion din zona gatului pe care l-a dus sotul meu la Victor Babes la analiza. Acolo mi s-a pus diagnosticul de limfom malign non-hodgkin.
Multa sanatate si tie si daca vrei sa mai vorbim, cu placere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina23 (acum 2 ani)

Buna Silvia!
Știu că poate vine cam târziu întrebarea mea, dar ai aflat vreun diagnostic pentru problema ta?
Soțul meu e într-o situație similară și sunt foarte îngrijorată.
Multa sănătate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SIMO (acum 10 ani)

Buna Miri, sper ca esti pe tratament si lucrurile merg spre bine. Am gasit postarea ta in incercarea disperata de a gasi un raspuns la problemele mele. Imi pare nespus de rau de problemele carora esti nevoita sa faci fata. Eu de aproape un an de zile am niste simptome f ciudate si nu are rost sa le insir pt ca sunt multe. Asta a facut medicul meu de familie sa imi puna eticheta de IPOHONDRA. A spus ca sunt prea multe simptome. Am avut o perioada in care am incercat sa fac fata tuturor simptomelor si sa accept faptul ca totul este in mintea mea. Dar ceva imi spune ca nu este asa si ca trebuie sa caut mai departe. Astazi am repetat hemograma de capul meu si mi-au iesit limfocitele 51% si segmentatele 40%, minimul la segmentate fiind de 50%. Deci ultimele au iesit cu o valoare mai mica. Eu am ganglionii din partea dreapta a gatului usor inflamati. Cred ca vre-o doi sunt cam aproape de 1 cm si mai noi s-au mai inflamat si altii tot pe dreapta clavicular si axilar tot cam la fel. Asta motivul pt care nimeni nu imi spune ce sa fac mai departe. Ganglionii sunt in limite normale, dupa cum spun ei iar mersul la hematologie nu isi are rostul. In ultimul timp simt ca respir mai greu, ma simt "insarcinata" de f multe ori, nu pot manca mult ca am senzatia ca nu mai pot respira bine si am ceva mancarimi pe piele. La partea cu mancarimea ma gandesc de multe ori ca poate fi psihica. Pt ca stiu ca este un simptom al unor boli grave. Sunt foarte confuza si nu stiu ce sa fac mai departe. Nu stiu unde sa merg, am senzatia ca ma fac de ras. Ma gandesc mereu ca poate intradevar psihicul imi joaca feste iar eu ii intru in joc si de fapt nu am nimic grav. Cum spuneam, simptomele sunt mult mai multe, mi-ar placea sa vorbim cat de curand si inca o data, sper ca la tine lucrurile merg spre bine. Multa sanatate si liniste sufleteasca iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11632451174 (acum 2 ani)

Bună! Ai rezolvat problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella_m (acum 10 ani)

D-na Mirela, sper din suflet ca sunteti bine si va rog frumos daca puteti sa-mi raspundeti . Ganglionii dumneavoastra erau duri sau moi, se simteau la pipait sau doar erau vizibili ? Am descoperit acum 3 luni fetitei mele ganglionii axilari mariti , vizibili nu duri , ea avusese o infectie dentara urata. Cand i-am observat am comunicat medicului chirurg de la maxilo-faciale care a operat-o iar in urma consultului a spus ca imi fac griji degeaba ca nu e nimic ca nu se simt. Am asteptat un timp (sperand ca se retrag) iar acum i-am facut analizele si i-au iesit limfocitele marite ca numar (4.39 X 10^3/ul), doctorita de familie zice ca nu e nimic(si ea a consultat-o si a vazut analizele) dar eu nu mai pot dormi noaptea. Dupa sarbatori vreau sa o duc la hematolog dar cred ca innebunesc pana atunci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miri (acum 10 ani)

Buna Ella
Ganglionii mei nu erau duri la pipait dar erau vizibil umflati la axile. La pipait se simteau ca niste mingiute mici. Eu cred ca nu ar trebui sa te gandesti la ce e mai rau si anume la limfom. Mai degraba cred ca ar trebui sa dai vina pe infectia aceea urata de la dinti. Probabil ca se vor retrage. Eu nu am facut inca chimioterapie dar am devenit vegetariana si am eu convingerea (poate gresesc, poate nu) ca analizele de sange imi ies bine in continuare si din cauza aceasta.
Multa sanatate si sa imi mai spui de fetita ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella_m (acum 10 ani)

Multumesc frumos pentru raspuns. sper din suflet sa ai dreptate. Ganglionii fetitei mele nu se simt deloc dar se vede ceva marit la axile parca ar fi grasime. Sunt convinsa ca regimul iti face bine si cred ca ar fi bine sa mananci cat mai natural fara chimicale. Imi pare foarte rau ca trebuie sa treci prin astea. Am o prietena cu cancer de san care urmeaza un regim de la d-nul Petre Anca dar eu nu stiu ce sa zic de acel regim pt ca ea a slabit f mult are doar 40 kg dar ea zice ca se simte bine. Ganglionii tai s-au retras in urma regimului? Daca ai timp poti sa-mi scri pe adresa [email protected]. Sarbatori fericite si Dumnezeu sa-ti dea sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella_m (acum 10 ani)

Am ajuns la un medic oncopediatru la Cluj si in urma analizelor efectuate acolo, care au iesit toate in limite normale si radiografiei pulmonare , medicul a spus ca nu are nimic oncologic. A zis ca acei ganglioni nu se simt si ca pot avea cauze hormonale Incerc sa nu ma mai gandesc dar nu inteleg de ce are acei ganglioni mariti.. Multa sanatate iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miri (acum 10 ani)

Ma bucur enorm pentru tine si fetita ta. Si eu , deocamdata sunt in parametri normali cu analizele, in continuare nu mananc nici un fel de carne si sper din tot sufletul ca boala sa ramana la acest nivel stagnant. Cu bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miri (acum 10 ani)

Ma bucur enorm pentru tine si fetita ta. Si eu , deocamdata sunt in parametri normali cu analizele, in continuare nu mananc nici un fel de carne si sper din tot sufletul ca boala sa ramana la acest nivel stagnant. Cu bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

194576 (acum 2 luni)

Buna in app aceasi situatie sunt si eu poti te rog sa imi spui cum iesti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella_m (acum 10 ani)

Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

criss (acum 8 ani)

intr adevar mancarea vegetariana ajuta f mult si cat mai natural/ apoi evitarea contactului cu agenti infectiosi.noxe toxice etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp150330210428348 (acum 5 ani)

Buna
Cum a evoluat pana la urma boală ta ?
Si eu am probleme.
Sper ca esti bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madutzica (acum 4 ani)

Sunteți bine acum, după atâția ani?
Fetita?
Doamna?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2