Interpretare analize?

Investigatii
Intrebare postata de IMchirila cu 4 saptamani in urma

Bună ziua,

Am efectuat astăzi un set de analize, iar rezultatele acestora sunt:

Nr eritrocite: 5.2000 mii/ųL
VSH - sânge edta/metoda micro fotogenica capilara 20mm/h
Calciu seric 10mg/dl
Colesterol total: 247.5000mg/gl
Trigliceride: 255.5000mg/dl
Colesterol vldl calculat: 52mg/dl
Colesterol ldl 162.9000mg/dl
Lipide totale 902 mg/dL
Prolactina 739ųUI/mL
Progesteron 1.6200 nmol/L

Ft3, Insulina si Indicele homa sunt încă în lucru, iar restul analizelor sunt în parametri normali.

Menționez ca am 34 ani si sunt femeie.
Ps: analizele le-am făcut fără o recomandare de la medic, locuiesc în străinătate și acolo se fac foarte rar, iar când în sfârșit se fac, ies toate perfect 🤦‍♀️

Ma puteți ajuta va rog cu o interpretare? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 4 saptamani)

Buna ziua,

Analizele de sange sunt destinate sa ofere o imagine generala a starii de sanatate si sunt folosite pentru a detecta diverse afectiuni, inclusiv anemia, infectiile, bolile de inima, cancerul si multe alte boli si afectiuni.

Interpretarea rezultatelor se face in functie de valorile de referinta, diferente de gen, varsta si alte particularitati individuale.

Nr eritrocite este in parametri normali,
VSH poate indica prezenta unei inflamatii in organism,
Calciu seric este in limite normale,
Colesterol total si trigliceride sunt mai mari decat limita superioara normala, ceea ce ar putea indica un risc mai mare de boli cardiovasculare,
Colesterol VLDL si LDL crescut pot indica de asemenea un risc crescut pentru boli de inima,
Valoarea lipidelor totale este in limite normale,
Prolactina si progesteronul sunt hormoni care pot indica diferite afectiuni daca sunt prezenti in concentratii anormale, dar pentru o interpretare corecta trebuie luate in considerare si valorile de referinta ale laboratorului unde au fost efectuate analizele.

In orice caz, aceste rezultate indica nevoia unei evaluari aditionale pentru a putea interpreta corect aceste valori si a detemina daca exista o problema de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Colesterolul-si-trigliceridele/colesterol-marit-cum-il-mentii-la-valori-normale_16418
https://sfatulmedicului.ro/Colesterolul-si-trigliceridele/8-cauze-ale-colesterolului-marit_7903
https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/6-semnale-de-alarma-surprinzatoare-pentru-bolile-de-inima_10220

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: