Durere în partea dreaptă aproape de capul pieptului și arsuri ?

Durere
Intrebare postata de Ionut cu o saptamana in urma

Bună ziua!As dori să știu dacă cineva s-a mai confruntat cu acesta situație!De la începutul anului am avut niște probleme pe care încă le am dar nu la fel de mari,Am niște dureri în partea dreaptă aproape de centru pieptului și câteodată și în stânga dar în stânga mai rar,și arsuri în capul pieptului am observat ca arsurile le declanșez dacă mănânc ciocolată sau dacă beau cafea,băuturi carbogazoase nu beau deloc la fel și alcool nu consum deloc,mi-am făcut o serie de analize de sânge totul perfect un CT toracic-pelvin-abdominal în care mi-a ieșit doar ,colecist cudat ,corporeo fundic,și niște hemoroizi interni pe care i-am tratat deja,de la gastro nu mi-a spus nimic de colecist cudat când mi-a dat diagnosticul la fel și la CT,când mi-a dat Explorare CT mi-a scris:Hemorizi interni în rest tub digestiv cu aspect normal,și m-a trimis după să fac un test din materiale fecale pentru Helicobacter Pylori la care a ieșit pozitiv,mi-a dat o schemă de 3 antibiotice,5 zile amoxicilină și nexium și următoarele 5 zile Claritocimina,Metranizadol și nexium pe care l-am terminat și m-am simțit mult mai bine, după tratament mi-a dat să iau Controloc,Ibutin și Alpha D3 am o zi decand l-am început dar încă am arsuri și acea durere,cam după cat timp se pot vedea efectele medicamentelor?In mintea mea credeam ca e instant,le iau și gata problemele ,De regim nu mi-a spus nimic de la gastro doar să nu consum nimic cu acid,în rest mi-a spus ca sunt perfect sănătos și bun de muncă:),dar starea mea nu zice asta,plus ca parcă îmi simt pulsul mărit și aud cum bate inima mai rapid,să fie din cauza psihicului pentru ca mă gândesc numai la asta,Un sfat îmi este foarte util pentru starea mea emoțională,Mulțumesc! PS:Urmează peste 2 săptămâni să repet testul pentru Helicobacter!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Durerea in partea dreapta aproape de centru pieptului, arsurile si alte simptome pe care le mentiontati pot avea mai multe cauze, dar asa cum ati observat deja, alimentele pe care le consumati tind sa le declanseze. Acest lucru sugereaza ca ar putea fi vorba despre o problema de natura gastroenterologica, initial diagnosticata ca ulcer cauzat de Helicobacter Pylori. De asemenea, durerea poate fi legata de colecistul tau cudat, o anomalie congenitala care poate duce la disconfort si dureri.

Desi dupa tratament va simtiti mai bine, tot aveti arsuri, ceea ce sugereaza fie ca Helicobacter Pylori inca este prezent, fie ca exista o alta afectiune gastrica.

Durerea in partea dreapta poate inca fi legata de colecistul cudat ori poate fi si din alta cauza. Efectele medicamentelor pentru Helicobacter Pylori nu sunt intotdeauna imediate si pot necesita un timp pentru a se observa o imbunatatire, asa ca este posibil sa mai aiba nevoie de timp.

Simptomele de anxietate pe care le-ati descris (pulsul marit si bataile inimii rapide) pot fi, intr-adevar, legate de stresul si preocuparea dvs. in legatura cu sanatatea dvs. Discutati cu medicul despre aceste simptome, poate fi util sa lucrezi cu un psihiatru sau un psiholog pentru a gestiona anxietatea pe care o simtiti.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-pentru-helicobacter-pylori_1298
sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/informatii-esentiale-despre-infectia-cu-helicobacter-pylori_16807

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum o saptamana)

Ok mulțumesc,dar nu cred ca poate fi vorba de ulcer sau gastrită,pentru ca acum 3 săptămâni am făcut CT complet la toate organele de la gât în jos și nu mi-a specificat nimic la stomac,decât hemoroizi interni!Daca aveam ulcer sau gastrită eu duc că-mi spunea Gastroenterolog-ul după consultare CT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: