Posibilitatea inflamației obrazului stâng și compresie nervoasa datorata anesteziei stomatologice?

Inflamatii
Intrebare postata de Denisa cu 4 luni in urma

Au trecut o zi si câteva ore de când am fost la stomatolog pentru un retratament endodontic al premolarului inferior (partea stângă). Am plecat cu zona amorțită iar dupa câteva ore am constatat o umflatura la nivelul gingiei de lângă premolarul tratat, aceasta căpătase o culoare gălbuie (precizez faptul ca in zona umflata molarul a fost extras in Iunie) iar in Zina interioară a gingiei (Spre limba) m-am ales cu o vânătaie de aprox 1cm jumătate lungime. Întrebarea mea, având in vedere ca simptomele nu sunt acompaniate de durere, dar simt furnicături in partea buza inferioară (partea stanga) atunci când ating obrazul umflat..poate fii din cauza zonei care a fost traumatizate? Furnicăturile sunt din cauza compresiei nervului datorită inflamației? Ar trebui sa îmi fac griji (oricum îmi fac griji)? In cât timp dispare inflamația? Se poate sa fie un hematom datorită anesteziei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 4 luni)

Buna ziua,

Inflamatia si umflarea in zona gingiei si a obrazului stang pot fi rezultatul procedurii de tratament endodontic si a anesteziei. Traumatismul zonei poate produce inflamatie si senzatia de furnicaturi este posibil sa fie cauzata de compresia nervului in acea zona inflamata.

In general, inflamatia si umflarea dupa interventii stomatologice pot sa persiste in primele zile si apoi sa inceapa sa se reduca treptat. In cazul in care durerea nu se instaleaza si nu te deranjeaza in mod semnificativ, este posibil sa nu fie nimic alarmant. Cu toate acestea, este intotdeauna recomandat sa contactezi medicul stomatolog pentru o evaluare mai precisa si corecta a simptomelor tale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/anestezia-tipuri-riscuri-si-efecte-adverse_19190

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: