Infertilitatea cuplului

Infertilitate feminina
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Buna ziua! pe mine m-ar interesa sfatul D-voastra in legatura cu administrarea hormonilor in tratamentul pentru fertilizarea in vitro. Eu m-am ferit tot timpul de administrarea hormonala..iar acum ni s-a recomandat (intrucat sotul este aproape steril) fertilizarea in vitro. Intrebarea mea este ce riscuri sunt atat pentru copil cat si pentru mama?
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

incerc de 3 ani sa ramin insarcinata, acum spun medicii ca totul este ok.nu inteleg ce se intimpla,daca poate cineva sa ma ajute, si eu si sotul meu suntem disperati.cu mii de multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 2 luni)

Bună seara eu am luat Myo Sun plus și după 2 luni am rămasă însărcinată;acum am 33 sapt.sarcina gemelara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna.eu vreau sa va intreb ce se mai poate face in cazul cand o trompa uterina este infundata.incerc sa raman insarcinata de 4 ani.de 2 ani am aflat acest lucru despre mine ducandu ma la dr in buc facandu mi investigatii.am facut de cateva ori instilatii in ideea de a se desfunda.dar degeaba una este tot infundata.insarcinata nu am ramas ac***a o pe cealalta buna.mi s a recomandat inseminare artif.chiar nu se mai poate face nimic pana sa ajung la inseminare?va rog daca stiti ceva spuneti mi.ajutati ma cu un sfat, cu o parere.va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Ancep prin a va spune despre problema mea, cu multi ani anainte am avut o infectie la nivelul testiculelor dupa care a urmat dupa parerea multor medici anfundarea canalului prin care trec spermatozoizi, si totodata la infertilitate va rog din inima daca ma puteti ajuta ,din cate am vazut la televizor la Dumneavoastra se pot face astfel de operatii pt revenirea fertilitazi . VA MULTUMESC MULT. astept cu nerabdare raspunsul d-voastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel26267499 (acum 15 ani)

parerea mea este sa nu disperi.eu am ramas insarcinata dupa 3 ani de incercari.acum am 20 de sapt de sarcina.si mie imi spuneau medicii ca nu am nicio pb.important este sa nu fii stresata.asadar....ai un pic de rabdare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am 22 ani,sotul meu are 38,suntem impreuna de 3 ani,in primul an am ramas insarcinata de 2 ori,dar din nefericire am chiuretat,dupa care am inceput sa iau anticonceptionale timp de aprox un an,iar acum imi doresc sa am un copil din tot sufletul,.problema e ca nu am mai ramas cu toate ca am intrrupt anticonceptionalele.vreau sa va rog sa-mi spuneti,e posibil sa nu mai pot avea copii daca am chiuretat si am folosit anticonceptionalele? va rog dati-mi un raspuns concret.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 2 luni)

Bună seara,în primul rand trebuie sa faceți analiza AMH(analiza ovariana),apoi un set de analize și dv și soțul iar pe baza analizelor se da un tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad26 (acum 15 ani)

Raspus concret nu-l poate oferi decat unn medic care sa-ti faca o ecografie si un consult local. Astfel va verifica daca totul este in regula dupa cele doua chiuretaje. Pe de alta parte, abia dupa doua luni de la intreruperea anticonceptionalelor orale, ovarul isi revine la functia normala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

de 3 ani sunt impreuna cu iubitul meu avem contact sexual neprotejat si nu reusim sa avem un copil este posibil sa avem probleme amandoi
eu sunt foarte stresata si nervoasa in ultimul timp si mi-au crescut sanii din ce in ce mai mult si ma dor ce trebuie sa fac?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna ziua
ma numesc anda am 23 ani si de 2 ani incercam sa avem un copil..dar nimic..am fost la doctor si miau spus ca am ureaplasma urealyticum >10.000, si miau spus sa imi ia temp bazala...iar cand am avut 37,00 grade mi-au facut o ecografie interna..si ovulatia nu se vedea..nu stiu ce se intampla..poate ca mentruatia este neregulata?ce analize trebuie sa mai fac..sau ce ar trebui sa fac.. va multumesc..si ast un rasp cat de curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ma confrunt cu aceasta situatie de 4 ani.eu si sotul ne dorim un copil si nu am reusit dupa nenumarate tratamente.as dori o adresa la un cabparticular cu un dr.foarte bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 2 luni)

Bună seara Clinica Medical Center dr .Chaidi Muhedi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Ianuarie e prima luna cand nu ne-am protejat... dupa ani de cand facem dragoste protejandu-ne...
Nu ma asteptam sa nu se intample sa raman insarcinata...dar s-a intamplat...
Sunt speriata, foarte speriata...
E cazul sa ma linistesc? Ma voi linisti probabil dupa ce voi tine in brate un bebic al meu...Ce sa fac pentru asta? Ce ma sfatuiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Avem 30 ani..traim si muncim in spania de 2 ani, am inceput amandoi sa facem investigatiile necesare pt a vedea motivul...se pare ca la el totul e ok...nu pot ramane insarcinata de mai mult de 4 ani.Am fost depistata in tara cu hipotiroidism acum 3 ani, am luat tratam cu tiroxina 25 vreo un an si cevasi Du??haston pana in oct 2008.Din momentul in care mi-am intrerupt Duphastonul nu am mai avut ciclu 3 luni, apoi de la sine mi-a venit.Aici toate analizele hormonale mi-au iesit bine,spre surprinderea mea(nu luam nici un medicament).Acum o sapt am facut histerosalpingografie,insa aici rezultatul intarzie f mult.A fost f dureros, cum ma asteptam..sa inteleg ca am trompele infundate?!..ce mai urmeaza acum?..va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am facut si vitro, de 2 ori, la domnul Marinescu,care mi-a cam papat banii, fara sa dea nici o explicatie (nu-l invinuiesc) am fost si la Sovata. Oare ce sa mai fac? nu-s asa de tanara, am implinit 40 de ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 2 luni)

Bună seara,am 43 de ani și am rămas însărcinată cu MYO SUN PLUS DUPA 2 luni;acum am 33 sapt .sarcina gemelară.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am 24 ani si de 2 ani incerc sa fac copi ,vreau si eu niste sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anamary0120 (acum 6 ani)

As dori să recomand fetelor să nu pierdeți timpul în Romania, dacă doriți cu o altă cale a avea copil. Eu am pierdut câțiva ani în Romania pe care ai regret enorm, timp în care la noi e un pionierat în treaba asta. Eu la randul meu m-am adresat la clinica din Ucraina – Biotexcom, cu ajutorul lor am devenit parinti cu sotul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: