E coli in sarcina raspuns medic

Infectii urinare
Intrebare postata de Black Beauty cu 12 ani in urma

Buna seara.
Am 21 de ani, sunt insarcinata in 30 de saptamani si am infectie urinara cu E Coli de mult timp si nu imi trece cu nimic. La recomandarea medicului am facut tratament cu Zinnat si Uricol, in mai multe reprize, dar nimic. Nu imi trece. Azi am primit iar rezultatul de la urocultura si singura substanta la care mai sunt rezistenta e Amoxiclav-ul. Medicul mi-a zis ca ar fi bine sa ma internez cateva zile sa imi dea o perfuzie intravenoasa/zi cu un alt antibiotic. Mentionez ca de la inceputul sarcinii fac tratament cu Utrogestan, intre timp am mai luat si fier, acid folic, Zinnat si Uricol. Acum iau doar Utrogestan si NatalVit.
Pentru o perfuzie pe zi nu m-as interna ca ar avea cine sa imi faca perfuzia(stau langa centru Iowemed), dar ma gandesc ca poate medicul vrea sa urmareasca si reactiile micutului la antibiotic. Nu?
Ce mi-ati recomanda sa iau pentru infectie??? Am luat in sarcina mai multe medicamente decat am luat toata viata mea si mi-e teama pentru cel mic.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Tamara Marcovici MDr. Tamara Marcovici este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara.
Consider necesare unele clarificari in cazul D-voastra. Infectia urinara este insotita de simptome specifice (febra, disconfort la mictiune, etc) sau asimptomatica? Recoltarea uroculturii a respectat rigorile antisepsiei: igiena locala temeinica cu apa si sapun, clatire din abundenta, tamponare cu tifon steril; igiena mainilor , evitarea contaminarii recipientului? Recoltarea s-a efectuat din jetul mijlociu, urmata de trimiterea urgenta la laborator?
Va sugerez sa reluati efectuarea uroculturii cu trimiterea probelor la 2 laboratoare diferite; efectuarea examenului sumarul de urina, a glicemiei si a altor teste pe care le considera necesare medicul D-voastra. Consultati la nevoie un specialist nefrolog. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infectii urinare.

Black Beauty (acum 12 ani)

Buna seara. Nu am nici un fel de simptom. Urinez mai des, dar beau si multe lichide. In rest, nu am dureri si nimic. Recoltarea a respectat toate rigorile pe care le-ati mentionat mai sus, am grija de toate astea ca la carte.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi bine de precizat cantitatea de E.coli analizata in urocultura (rezultat pozitiv pentru Ecoli > 100000 UFC/mmc)
amoxicilina si zinnat sunt incadrate in categoria de risc B pentru sarcina (nici o evidenta a riscului pentru oameni; studiile pe animale nu au dovedit risc fetal, iar studii pe oameni nu s-au facut pentru riscul fetal)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Parascheva (acum 12 ani)

ok, si deci ce este de facut in continuare? cum o putem ajuta pe tanara de 21 ani? Nu poate sta la nesfarsit cu aceasta infectie daca tratamentele nu dau roade. Copilul in aceasta situatie nu este deja in pericol? Cum va fi copilul spre ex. in travaliu? in travaliu nu poate ajunge infectia la copil?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum 9 ani)

Am 32 saptamani si trec prin aceeasi situatie. Din cate am citit pe net de la utrogestan, de la hormoni se fac aceste infectii. Copilul este bine prins la 30 saptamani asa ca nu mai lua utrogestan. Si eu iau zinat si imi este foarte bine. Mai iau si uractiv mami, si ma spal extern cu tantum rosa. Dar la fiecare femeie difera, eu de ex aveam dureri cumplite cand urinam ..cel mai bine este sa comunici cu medicul ginecolog...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11565067096 (acum 4 ani)

Buna, eu am infectie cu E. Coli pt a doua oara in sarcina. Acum sunt in trimestrul 3, am avut si in primul trimestru :( mamicile care ati avut aceasta infectie, ati nascut copii sanatosi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: