Unde pot gasi un medic pentru ingrijire escare la domiciliu?

Infectii cutanate
Intrebare postata de Budoiu elena cu 2 luni in urma

Mama mea are 82 ani, grad handicap dementa mixta + e imobilizata la pat. Pentru ca are zile în carev nu maninca și nu consuma lichide a tăcut o escara, pe care, eu acasă nu o pot trata. Am mers ieri la spital și a fost curățita de un medic chirurg dar mi a spus ca trebuie sa merg la chirurgie plastica . Unde găsesc un medic care sa se ocupe de escara apărută pe una din fese și cu dimensiuni 7x5x3mm adancime ? Ar trebui lăsată sa sufere dureri groaznice pina moare pentru ca nu găsesc pe cineva care sa vina acasă și sa o curețe cu produse cumpărate de mine? Sau unde pot găsi un medic care sa se ocupe de tratare rana nu mai contează partea estetica ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Escarele de grad 3 sau 4 sunt rani grave care necesita tratament specializat. Pentru tratamentul si ingrijirea escarelor, ar trebui sa va adresati unui medic specializat in boli infectioase sau dermatolog, care sa va indrume pe parcursul tratamentului.

De asemenea, exista echipe de ingrijire la domiciliu care pot fi de ajutor, iar unele dintre acestea sunt in contract cu Casa de Asigurari de Sanatate. O astfel de echipa poate include un medic, o asistenta medicala si un terapeut fizic.

Intrebati medicul de familie sau medicul specialist daca poate recomanda un astfel de serviciu in zona dumneavoastra.

In ceea ce priveste suferinta mamei dumneavoastra, nu este normal ca ea sa sufere durerea cauzata de escare. Durerea ar trebui tratata separat.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru mama dvs: https://www.clickmed.ro/medic/servicii-domiciliu

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/sfaturi-practice-in-ingrijirea-escarelor_8447
sfatulmedicului.ro/Infectii-ale-pielii--tesutului-subcutanat-si-muscular/tot-ce-trebuie-stiut-despre-escarele-de-decubit_17570

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Budoiu elena (acum 2 luni)

Bună seara
Din păcate în județul Argeș nu am gasit un cabinet care sa aiba medic
sau asistent care sa faca deplasare la domiciliu. Noi locuim la tara Pitești + 20 km, distanta de 7 km fata de spitalul Racovita. Aici am dus o pe mama luni dimineață cu salvarea pentru ca escara s-a infectat , dar după insistente, pentru ca eram îndrumați întâi către medicul de familie !!!
Domnul doctor de la spitalul Racovita a fost amabil, a intervenit și a pansat-o dar... mi a spus ca trebuie sa merg la chirurgie plastica . O sa încerc sa fac programare la Clinica Muntenia Pitesti, dar pina gasesc medic liber o sa încerc sa caut un asistent medical pt pasare la domiciliu. Eu nu pot sa curat o rana pt ca mi este frica. Am încercat dar...nu e bine.
Conform recomandări primite de la dvs, pentru care va mulțumesc, mâine o sa merg și la medicul de familie

Mulțumesc pentru ajutor și reactivitatea cu care mi ați raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11712227005 (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

Dacă nu găsiți un medic sau asistent care să se ocupe de această problemă așa cum trebuie, trebuie să vă ocupați dumneavoastră, învățând și pe parcurs, altfel escara se va agrava pe zi ce trece. Nu are de ce să vă fie frică, pentru că e vorba doar de curățarea și pansarea rănilor. Și em am grijă de bunica mea, în vârstă de aproape 103 ani, de câțiva ani, și are și ea problema, asta. Exista pansamente speciale, precum Hydroclean Advance și Mepilex, ca și unguente. Și, cel mai important, să aveți grijă ca zona respectivă să fie mereu curată și uscata, și unsă cu o cremă protectoare, precum Moli Care. Dacă îmi dați o adresă de email, vă pot trimite foto cu un tratament recomandat de o doctorița specialistă în așa ceva, cu Hydroclean advance. In principiu, se spală rana cu săpun pentru copii ph 5.5, ser fiziologic și comprese sterile, se limpezește cu jet cu o siringa, apoi se aplică pansamentul, pe pielea uscată, fixând-se cu o compresa sterilă deasupra și cu plasture omnifix, sau doar un plasture, dacă pansamentul nu stă bine. Se poate aplica și mepilex, tot după curățare, sau cremă dermazin cu o compresa nețesuta și apoi omnifix.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: