Infarct miocardic- coma 3 saptamani raspuns medic

Infarct Infarct miocardic
Intrebare postata de [email protected] cu 12 ani in urma

Buna ziua.
Mama mea (51 ani) a facut atac de cord, iar de 3 saptamani e inca in coma. I s-a montat un stent, inima ii funcioneaza bine, doar ca nu se poate trezi. Din cate am inteles, creierul a fost afectat din cauza lipsei de oxigen (doctorii au spus ca durat destul de mult pana au reusit sa o resusciteze).

I-au facut un tomograf, de unde a reiesit faptul ca are un edem pe creier (din cauza caruia a avut convulsii), dar ca nu exista hemoragii. Doctorii au spus ca edemul se poate trata si i-au administrat medicamente in acest scop. Acum nu mai are convulsii, nu i se mai administreaza sedative, dar totusi nu se poate trezi.

Mama respira cu ajutorul tuburilor de oxigen, desi doctorii mi-au spus ca uneori respira spontan (dar totusi nu se descurca singura, fara aparate). I-au facut traheostomie (ni s-a spus ca sonda de oxigen poate provoca iritatii mari,daca e tinuta mai mult de 2 saptamani). Nelamurirea mea este daca aceasta operatie de traheostomie a fost facuta pentru ca o ajuta pe mama sa respire mai usor sau ii ajuta pe doctori (am inteles ca ii aspira secretiile mai usor)?

I-am pus sa asculte muzica, vorbesc tot timpul cu ea, uneori am impresia ca ma aude, isi misca gura (o miscare de masticatie, care nu stiu ce inseamna), strange din ochi dar nu ii poate deschide. I-au facut testul Glasgow, prima data i-au dat nota 5, iar saptamana trecuta a primit nota 6, ni s-a spus ca raspunde mai bine la stimulii durerosi. Doctorii sunt destul de rezervati, dar spun ca inca mai exista o sansa sa isi revina.

As vrea sa stiu ce sanse are sa isi revina. Noi inca speram sa se faca bine cat de repede, ac***a in vedere ca nu are hemoragii interne (asta s-a vazut la CT). Doctorii au spus ca ar mai putea sa ii faca un RMN, care ne poate furniza mai multe informatii in legatura cu leziunile de pe creier, dar ne-au asigurat ca oricare ar fi rezultatul RMN-ului, nu ar avea sa ii dea alt tratament decat cel pe care il primeste acum. Asa ca am hotarat sa mai ramanem cu speranta ca o sa isi revina.

Credeti ca mai are sanse sa se faca bine? Stiti ce am mai putea face ca sa o ajutam?
Astept orice fel de sugestii.

Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

in cazul mamei dvs, presupun ca traheostomia s-a facut pentru a evita eventualele complicatii date de sonda de intubatie oro-traheala pe termen lung. o astfel de procedura poate fi considerata de rutina la pacientii ce stau pe terapie intensiva, ventilati mecanic, si a caror stare este incompatibila cu respiratia spontana neasistata, precum si a caror reflexe de tuse si deglutitie (de inghitire) sunt diminuate sau chiar absente. practic, protezarea cailor aeriene cu canula de traheostoma impiedica eventualele aspirari din cavitatea bucala in plamani si evita eventualele leziuni cauzate de sonda endotraheala .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infarct.

adriana (acum 12 ani)

va multumesc pentru raspuns! acum am venit de la mama de la spital, nu s-a trezit nici acum, dar are uneori momente cand strange din ochi si pare ca ma aude.
as mai avea doua intrebari daca ma puteti ajuta:

1. credeti ca ar fi necesar sa ii faca si un RMN? ar exista oare alt tratament pentru eventualele leziuni cerebrale?

la examenul tomografic a primit urmatorul rezultat:
- edem cerebral difuz cu stergerea diferentierii cortico-subcorticale. nu se evidentiaza focare hemoragice intra sau extra-parenchimatoase
- tumefactia partilor moi epicraniene temporo-occipital stang
-structuri mediane normal situate
- sistem ventricular simetric
-hipertrofia mucoasei si colectii la nivel sinusal

2. edemul de pe creier necesita o perioada lunga pentru a fi tratat? oare asta e cauza pentru care nu se poate trezi?

Va multumesc!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 10 ani)

Va rog sa imi ce sa intamplat mai deeparte cu mamaa dmv.tatal meu are aceaas varsta si este la fel ca mama dmv.va rog din suflet sa imi dati un bip pe nr:0034642611812 il avem internat in Spania si asyazi ia facut operatia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 10 ani)

Imi pare nespus de rau ce s-a intamplat cu tatal dumneavoastra.,..stiu prin ce treceti.
Dar din pacate mama mea a plecat dintre noi...dupa ce a a stat doua luni si jumatate in coma..:(
Oricum difera de la caz la caz...sa speram ca tatal dumneavoastra o sa se faca bine...am auzit si de cazuri in care si-au revenit. Niciodata sa nu va pierdeti speranta.

Va doresc multa sanatate si sa de Dumnezeu sa fie bine!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 9 ani)

salut mihai , poti sa-mi spui te rog ce sa intimplat mai departe cu tatal tau ca am si eu un caz asemanator
si imi pare rau de mama anei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 9 ani)

salut adriana , imi pare rau de mama dumneavoastra , dar te rog sa-mi spui mai indetaliat despre durata cum a stat in coma mama ta , vreau sa stiu ce simptome avea cind erai linga ea si simptomele pe durata comei si asa mai departe , ca sa intimplat nenorocirea si la mine cu un caz asemanator , persoana data are si ea edem la creie si alte simptome care a avut mama ta , si poate sa fac o concluzie ce trebu de facut pentru a o scapa de coma , multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 9 ani)

Buna MIHAI,

as vrea sa te pot ajuta cu ceva, insa mi-e foarte greu sa ma gandesc la acele clipe:( au trecut deja aproape 3 ani de atunci...am incercat sa nu ma mai gandesc la asta.

Din pacate am inteles ca nu exista un tratament sigur, difera de la caz la caz. Sper ca in situatia voastra sa isi revina cat de repede. Conteaza mult sa iti petreci cat mai mult timp cu persoana in cauza, sa ii vorbesti..( noi chiar ne-am inregistrat sa ne auda si dupa ce plecam de la spital)

Ati facut un RMN? Ce v-au spus doctorii?

Va doresc sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 9 ani)

imi cer scuze ca team intrebat , catare nu am vrut sa te intreb ca eram constient ca daca te voi intreba o sa-ti fie greu , dar totusi ma gindesc ca cu un sfat bun , o concluzie pe care ai facut-o tu ne va putea ajuta, iti multumesc ca totusi miai raspuns . Sora mea e in coma in stare profunda mama sta cu ea zilnic si medicii au spus ca cind sta ea, sora se simte mai bine dar totusi ramine intr-o stare critica
Sa o ajute dumnezeu sa-si revina !!!

si inca ceva , as vrea sa te intreb daca tatal baiatului cela sia revenit din coma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 9 ani)

Stiu prin ce treceti si m-as bucura sa va pot fi de ajutor,
Dar aici nu depinde foarte mult de noi, trebuie sa credeti ca ea este puternica si o sa isi revina. Cred ca v-au explicat si medicii ca nu exista un tratament concret, noi ce putem face este sa le fim cat mai mult timp alaturi.
Pe langa asta, noi ii faceam masaj in fiecare zi si ii miscam mainile si picioarele- eventual daca va permiteti puteti vorbi cu un kinetoterapeut sa faca asta o data la cateva zile- muschii trebuia sa miste pentru a nu se atrofia, astfel ii va fi mai usoara recuperarea.
Eu oricum cred ca va aude si stie cand sunteti acolo langa ea, Dumnezeu sa va ajute sa se faca bine cat de repede!

II doresc multa sanatate surorii tale!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 9 ani)

Multumesc mult de atentia pe care mi-ai acordato , sa o apere dumnezeu de cele rele , iti doresc si tie multa sanatate si celor apropiati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: