Implant sau retratare endodontica

Implantologie
Intrebare postata de rainbow19 cu 10 ani in urma

Buna ziua,

Am 2 masele de metal puse in urma cu 12 ani, si as dori sa le schimb, atat din motive de precautie cat si inestetice.
Nelamurirea mea este: ce varianta ar trebui sa aleg - retratarea endodontica sau implantul? In cazul retratarii, sansele de viata ale maselelor pot fi reduse datorita posibilitatii fracturarii acestora in urma curatarii de carii (subtierii osului). in cazul implantului, acesta pare sa dureze toata viata, insa este mai scump.
Medicul dentist mi-a propus prima varianta, a spus sa dam o sansa dintelui. Sunt putin susceptibil din cauza faptului ca poate fi o investitie ce poate dura putin...

Ma puteti ajuta va rog cu o opinie?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Marius (acum 8 ani)

Sa stiti ca implantul este o investitie care necesita si timp si este si destul de dureros, insa este mult mai bun decat placa. Eu mi-am pus implant, 3 luni am stat sa se vindece operatia si abia apoi mi-a pus implanturile. Este foarte important sa alegeti un medic bun care sa nu grabeasca lucrarea pentru a va lua mai repede banii, ci sa lucreze cu mare atentie sa nu existe infectii sau organismul sa va respinga implanturile. Va pot recomanda unde am mers si eu si sotia, la Andra Smile, doctorita Andra Custura este un medic excelent, ne-a raspuns la absolut toate intrebarile, ne-a inspirat incredere si s-a purtat omeneste cu noi. Am putut plati si esalonat ceea ce ne-a ajutat foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: