Unde se realizeaza un test hiv serios?

HIV SIDA
Intrebare postata de sinziana3154438 cu 14 ani in urma

Ma numesc s,sunt casatorita,am 2 copii in varsta de2 ani,respectiv 6 jumatate.in urma unor probleme de sanatate am stat internata la clinica de nefrologie C.I Parhon Iasi.in urma analizelor efectuate medicul a presupus k sunt purtatoare a virusului hiv.am facut acest test care ,spune medicul a fost incert.m-au transferat la spitalul de boli infectioase unde mi s-au prelevat alte probe,pintre care viremia care este 548.pana aici nimic iesit din comun.de la iasi m-au trimis la suceava,tot la infectioase,impreuna cu toata familia in vederea testarii hiv.pentru mine rezultatul; este un paradox!de ce?eu si fiica mea cea mare suntem pozitive,iar sotul meu si fetita de doi ani negativi.am intretinut relatii sexuale neprotejate cu sotul meu,chiar si in perioadele delicate,iar pe fetita cea mica am nascut-o acum doi ani.nelamurirea mea este,cum ca, cei doi fiind expusi in mod direct nu au nimic,pe cand eu si fetita cea mare suntem infestate?de aceea vreau sa imi da-ti un sfat,unde sa merg pt efectuarea unor analize serioase?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

raluca (acum 14 ani)

Acest test il poti face ori la spital ori la cabinetele particulare unde se fac si testele la sange (Centrul de Transfuzii Sanguine). Nu costa mai mult de 20 de lei, daca-l faci la o clinica de stat. La o clinica particulara costa pana la 50 de lei. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana118119 (acum 14 ani)

Pentru oricare dintre noi un diagnostic de infectie HIV (sau orice alta boala grava) ar fi un soc si am reactiona la fel, intrebandu-ne "de ce eu?", trecand prin faze de negare si sperand ca undeva e o greseala. Nu ca ar fi imposibil sa apara erori: uite aici "Limite si interferente": [url=//sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&;action=interpretor_single&id_analiza=301]Anticorpi anti HIV tip 1 + 2[/url]
Testul HIV de rutina se poate face la orice laborator (spital sau privat) dar trebuie confirmat printr-un test mai exact. Dar din moment ce ai fost pe la doua sectii de infectioase probabil ca diagnosticul a fost confirmat si prin aceasta metoda. Daca nu ai incredere in acele clinici mai poti incerca si in Bucuresti.
Este posibil ca persoane expuse direct la virus sa nu se infecteze, inca nu se stie de ce. Se numesc persoane HIV-rezistente.
[url=//sfatulmedicului.ro/Infectia-cu-HIV/infectia-cu-virusul-imunodeficientei-umane-hiv-sida_654#Persoane_HIV_rezistente_si_cazuri_cu_boala_neevolutiva]Infectia cu Virusul Imunodeficientei Umane (HIV) - SIDA[/url]
Nu stiu cum sa-mi exprim regretul pentru ce ti se intampla si orice ti-as spune nu cred ca ar schimba ceea ce simti in acest moment. In schimb te-ar putea ajuta sa consulti un psiholog si sa gasesti un grup de sprijin pentru persoanele HIV pozitive in orasul tau, atat pentru tine cat si pentru familia ta. Trebuie sa aveti putere si incredere sa luptati cu aceasta infectie si cu prejudecatile celor din jur, sa va pastrati starea de sanatate cat mai mult timp si cel mai important sa ramaneti o familie. Tratamentele pentru HIV au evoluat mult in ultimul timp si cercetarile continua. Si am vazut persoane care au infectie HIV de peste 10 ani si duc o viata aproape normala, desigur cu multa rabdare, perseverenta, responsabilitate fata de tratament si propria sanatate si cu unele sacrificii ce-i drept, dar nu si-au pierdut speranta si au demonstrat ca se poate. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorinc (acum 9 ani)

http://a1.ro/news/social/exclusiv-analizele-medicale-facute-de-unele-clinici-private-sunt-incorecte-id147920.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11532084997 (acum 5 ani)

Unii barbati au norocul sa die imuni la boala asta. Pana acum nu se știe dacă și femeile sunt imune. Vi-l recomand pe dr Prisecariu Liviu Jany din Iași. Pe mine m-a ajutat enorm! Multumita lui,sunt încă în viață astăzi. Și eu sunt purtătoare și am deja 30 de ani de când mă lupt cu boala și abia acum e vindecabila! O zi placuta va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: