Se poate sa fi luat HIV?

HIV SIDA
Intrebare postata de baciu2020 cu 11 ani in urma

Buna ziua.De cand mi-am facut primul set de analize sunt intr-o panica totala .Acum aproximativ 4-5 saptamani am avut contact sexual neprotejat cu fata,dar contactul sexual neprotejat fiind de scurta durata (circa 3-4 minute).Dupa acest contact am aflat de la un bun prieten care nu ar avea nici un motiv sa ma minta ca fata cu care eu avusesem contact sexual,avusese contact sexual NEPROTEJAT la randul ei cu un pacient care sufera de hiv.Presupusul contact sexual al fetei cu acel om care avea hiv se intamplase cu maxim 1 saptamana inainte ca eu sa am contact cu ea.Intrebarea mea este :Se poate ca fata sa fie infectioasa ,la 1 saptamana dupa ce se presupune ca a contactat hiv,si sa transmita boala mai departe?Dupa cum am spus si eu am avut contact cu ea dar la maxim o saptamana.Asta se inampla acum 4-5 saptamani.Acum cateva zile (6 zile cre) am fost la un control de rutina ,sa mi fac analize.Ceea ce m a speriat este faptul ca transaminazele erau crescute foarte mult(TGP-125 TGO-55).Am facut apoi teste pentru hepatita a,b,c care au iesit negative.Mai speriat am fost cand am aflat ca aceste transaminaze cresc si de la hiv.Dupa acel set de analize am tinut regim 3 zile sau 4 apoi le am repetat moment in care mi au iesit 95 tgp 51 tgo.Doctorita mi a spus ca aceasta scadere in 3 zile e de bun augur si aceste transaminaze au crescut pe fond nervos(nopti multe pierdute ,ceea ce e adevarat,am baut multa cola ,tigari multe ,energizante ,mancare fast food 2 saptamani incontinuu).De frica mi am facut si testul hiv ELISA care a iesit negativ(la 4 sapt dupa contactul acela).Dar acum de cand tin regim si dorm simt o presiune in zona gatului ,ceva ma tine acolo,nu stiu cum sa explic,ca si cum s ar fi umflat ceva .Prietenii imi spun ca sunt nebun si ca e doar in capul meu ,intradevar nu am ganglioni umflati pe gat ,m-au palpat de n ori ,nu am nimic umflat e doar un fel de presiune la nivelul gatului.Ca sa fiu suspect de hiv trebuie ca ei sa fie inflamati ,adica sa se vada ,sa se simta la palpare?Ce ar trebui sa simt?Ce probabilitate este ca eu sa fi contactat hiv?Testul elisa l am facut in ziua in care simteam gatul sub presiune,adica,ma gandesc ca daca era din cauza virusului hiv ,l ar fi depistat si la 4 sapt.Nu stiu ce sa mai fac ,sunt total disperat.De cand am aflat sunt terminat psihic ,nu mai sunt bun de nimic.Va rog sa ma ajutati ,sunt disperat,am doar 18 ani.M-a terminat psihic aceasta posibilitate ,nu stiu ce sa mai fac.EDIT:Am uitat sa va zic ca la 2 sapt dupa acel contact mi au aparut in zona genitala niste zone in care pielea se inrosise si se lua ca o matreata.Adevarul e ca m am si scarpinat poate de aia ,dar mai bine sa va zic si acest aspect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Nirolf (acum 11 ani)

Bine ca treci prin sperietura asta, o sa-ti foloseasca mai tarziu, ca sa te gandesti cu capul nu cu altceva la o astfel de ocazie.
Normal orice infectie are nevoie de un timp de incubatie inainte de a deveni contagioasa, nu stiu exact cum este in cazul infectiei cu virusul HIV dar cred ca ii trebuie intre 1-2 luni ca sa devina contagioasa.
Si atunci, barbatul este mai putin expus contaminarii decat femeia.
Deci, zic eu, este foarte mica probabilitatea ca sa fii infectat cu HIV.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

baciu2020 (acum 11 ani)

Asta vreau sa cred si eu ,dar am nevoie de raspunsul unui specialist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marquize (acum 11 ani)

depinde de intercursul care l-ai avut cu femeia daca ai ejaculat inauntru sau afara, daca ejaculezi inauntru sansele sunt mai mari dar nici atunci, deci la un singur intercurs cu ejaculare inauntru sansele ca barbatul sa ia de la femeie sunt de 0.04%, aproape imposibil, iar treaba cu respiratia blocata in gat cu junghiul poate fi un atac de panica pe fonnd psihic.

mai mult poti citi aici, http://en.wikipedia.org/wiki/Aids daca dai scroll in jos undeva pe partea dreapta vei vedea un tabel cu riscul de transmitere HIV per intercurs (intercurs = un singur contact sexual, sau un singur numar cu ejaculare inauntru), SIDA nu se ia asa usor, mai ales la noi unde doar 0.1% din pop**atie sunt infectati cu HIV, iar de la femeie la barbat, daca ai facut-o doar o data e aproape imposibil.
Capu sus baciule!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: