Posibil simptom hiv? raspuns medic

HIV SIDA
Intrebare postata de ikon cu 12 ani in urma

Acum 1 an am avut un contact neprotejat cu o persoana necunoscuta , si cam de 6 luni am inceput sa am unele dureri spontane(ca niste intepaturi) la picioare si maini ce tin 2-4 secunde fara localizare exacta . Ex: acum am o durere la un deget peste 10 minute o durere la un muschi , peste 30 minute o durere la o incheietura si toate tin maxim cateva secunde. Este posibil sa fie un simptom HIV ? In rest nu am alte simtome.
Ca idee dupa 1 an ce simptome are o persoana infectata cu HIV?
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

aGirl (acum 12 ani)

Eu personal, nu cred ca este HIV, poate fi din alte motive, nu neaparat o boala cu transmitere sexuala. Oricum, simptomele pentru HIV de obicei constau in pierderi in greutate, tuse seaca, oboseala puternica, febra si asa mai departe. Dar desigur, la randul lor, si acestea pot fi din alte motive.
Singura cale sigura de a afla daca ai fost infectata cu HIV este sa faci un test HIV. Virusul HIV se vede la un test cam dupa 3-4 luni dupa ce te-ai infectat cu el, asa ca dupa un an o sa fie mai mult decat sigur rezultatul unui test. Poti face un test indirect, care e in jur de 40-50 de lei, nu stiu exact.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

intradevar dupa cum s-a scris si mai sus, simptomele dumneavoastra nu sunt specifice SIDA, foarte probabil ac***a alta cauza. ac***a in vedere ca a trecut un an, testul pentru detectarea infectiei HIV va fi mult mai concludent.
este foarte bine ca ati constientizat ca relatiile cu necunoscuti pot avea si efecte negative, in special asupra sanatatii. va recomand testarea HIV, iar pentur mai multe detalii despre aceasta infectie, ac***a in vedere ca ar fi foarte multe lucruri de spus, va recomand acest articol:
//sfatulmedicului.ro/hiv

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: