Posibil hiv ????

HIV SIDA
Intrebare postata de coco2875 cu 13 ani in urma

Buna tuturor
Am facut testul rapid hiv1+2 la 3 luni a iesit negativ , apoi la 4 luni testul Meia Abbott a iesit 0,41 negativ , la 5 luni testul Eclia2 la Synevo test de generatia 4 rezultat negativ , inca putin si fac 6 luni si sant speriat foarte tare de urmatorul test , acum 15 zile am aflat ca am Hepatita b cu Viremie de 5006 copii , TGO-26 si TGP51 pare sa fie ok pana acum , sper sa fiu doar purtator si sa nu devina cronic. Totusi eu cred ca dupa 3 luni s-ar fi vazut anti corpi hiv la unul din cele doua teste Meia Abbott si Eclia2. Stau ore intregi pe net si caut un raspuns an sunat si la laboratoarele unde s-au facut testele si au zis ca totul ie ok si ei negativ la momentul respectiv , asta ma ingrijoreaza cel m-ai mult " la momentul respectiv " negativ
Va multumesc anticipat si multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (33)

Iuli (acum 13 ani)

Si...care e intrebarea? Daca ai HIV? Crezi ca iti poate spune cineva aici? Stii ca HIV nu apare pe analize de cele mai multe ori in primele 6-8 luni de la infectie, deci faptul ca e negativ acum nu e neaparat relevant. Sunt persoane la care nu apare decat dupa aproape 1 an. In concluzie, poti fi seropozitiv cum la fel de bine poti sa nu fii. Vei afla peste cateva luni sigur. Iti recomand sa repeti testele pana la 1 an de la posibila infectare, pentru a fi complet sigur de rezultat.

Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Crisan Mirela (acum 13 ani)

Rezultatul pozitiv sau sigur negativ se vede la 6 . 7 luni.nu trebuie sa astepti 14 ani ca sa vezi daca esti infectat.si eu sant posibil infectata si imi fac testul la 6 luni.mi e mi a facut cunnilingus un tip si i a curs sange din nas la mine la p.. Pe tip nu l am mai gasit si astept sa treaca timpul sa mi fac analizele. Si mi e imi e frica dar ma incurajez singura

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius Popescu (acum 13 ani)

Nu mai fiti atat de speriati,
Virusul HIV nu se transmite asa de usor cum se crede. Este foarte dificil ca o persoana sa fie infectat cu HIV, pentru ca acest virus sa fie transmis necesita multe bacterii care sa fie transferate in acelasi timp din corpul infectat in cel sanatos, si asta face foarte greoaie transmiterea acestuia. Sunt cupluri in care o persoana este infectata si cealalta nu, si intretin relatii sexuale neprotejate si virusul HIV nu se transmite.
Rata de transmitere este foarte mica. Puteti gasi foarte multe informatii despre transmitere de la persoane medicale specializate pe site-ul http://www.medhelp.org/forums/HIV-Prevention/show/117
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 11 ani)

vb serios?daca te culci cu unu care e infectat poti sa ai norocu sa nu iei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad (acum 13 ani)

Buna tuturor. Am intretinut un raport sexual neprotejat cu o fata akum in jur de 3 luni .. azi am primit rezultatul la testul HIV.. si mi a iesit negativ... testele la m facut in italia la o clinica privata ... se poate totusi sau fiu infectat?.. as vrea un raspuns concret .. deoarece nu pot sa mai dorm nici noaptea de teama....pana akum nu am avut nici un sintom.(febra..dearee..sau ceva in gen) dar dupa vreo 2 sapt de la raport .. am mancarimi jos... si imi iese ul lichid alb galbui dimineata .. dar nu mereu ... AS dori un raspuns va rog frumos....Multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George (acum 13 ani)

Si cam ce pregatire ai tu in domeniul HIV ca sa dai estimarile astea? Ai studiat boala? Ai avut macar contact cu cineva cu HIV(chiar si prin intermediul internetului)?
Bagi tot felul de procarii in capul oamenilor.
GHIDUL EUROPEAN ATESTA CLAR, CA PERIOADA DE FEREASTRA IMUNOLOGICA ESTE DE 3 LUNI. ---> http://www.iusti.org/regions/Europe/HIV%20Testing%20Guideline%2011.11.08.pdf

7-8 luni? arata-mi si mie un link care sa sustina afirmatiile tale.

Inainte sa vorbesti, ar fi ok sa cercetezi si sa nu arunci tot felul de vorbe din capul tau. Da?
Sunt oameni care se ocupa cu asta. ;)

Credeti pe cine vreti. Ghidul european de testare (ghici ce? si Romania e in UE). sau tot felul de oameni care vorbesc din auzite.

E negativ. Poate sa faca inca 20 de teste - tot negativ vor iesi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirce (acum 13 ani)

fratilor in luna iulie a acestui an am facsex neprotejat cu o domnisoara , ieri am aflat ca aceasta persoana ar avea sida , asta din spusele unui prieten care si el stie de la ea ca cica ea i-ar fi spus ca are sida, problema este urmatoarea aceeasta domnisoara nu prea est zdravana la cap ( nebuna) eu dupa ce am facut sex cu ea am realizat ca este nebuna deoarece a inceput sa aiba ceva crize de isteria si tot atunci mi-a zis ca ea are epilepsie , normal ca m-am speriat si am dato afara din cas. Eu astazi am fost sa imi fa analize si maine astept rzultatul sunt foarte foarte speriat de ceea ce va scrie in rezultat as vrea sa stiu si eu concret daca se poate lua chiar asa de usor acest virus s care ar trebuii sa fie rezultatul care sa ma linisteasca in acesta problema. Deja au trecut 5 luni de la acel contact sexual???????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flavius20 (acum 13 ani)

HIV...Virus? Nu exista virusul hiv,sa-mi arate cineva pozele cu virusul hiv izolat (bineinteles nu vrajelile alea de fakeuri facute prin anii 80)
Va recomand documentarul House of numbers,veti intelege cum stau lucrurile...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

Teoria conspiratiei te da gata, este?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maddy (acum 13 ani)

buna seara! mai pescarusule tu chiar asa de dobitoc esti sa te incurci cu o p***atuata? se vede ca nu ai minte ...eu iti dau un sfat :fa-ti testul HIV odata la 6 luni si nu te mai lua dupa ce ti-a spus doctoriata aia ca e imposibil ca tu sa fi luat vreo boala...daca p***atuata are vreo boala sa fi mai mult ca sigur ca s-ar putea sa iei aceea boala...pentru un moment de placere platesti cu viata.....imi cer scuze ca te-am facut dobitoc. altadata gandeste cu capul si nu cu picioarele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paul.k (acum 13 ani)

salut....am intretinut rapor sexual oral neprotejat si apoi vaginal protejat(prezervativ)cu o p***atuata,acum 4-5 ani posibila sa fi avut sida,si am inteles ca sintomele apar dupa o asemena perioada (5-10 ani),as vrea sa stiu cat costa nu test hiv si unde se poate face asa ceva si daca ar trebui sa imi fac griji pt ca dupa unele articole ce le-am citit despre acest virus incep sa cam imi fac griji serioase...dati-mi un sfat o parere,nu stiu ceva.... nu mai retin daca am avut ceva sintome dupa specifice dupa raportul sexual in cauza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

giotto (acum 13 ani)

Testul hiv de la synevo eclia de generatia a-4-a este 100% concludent dupa 12 saptamani,este cel mai sigur test prin metoda de detectie anticorpi,uitate pe forumurile straine,unde raspund diversi doctori si spun despre metoda eclia,asa ca nu ai de ce sa te mai testezi daca ai facut acel test la synevo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 11 ani)

As avea si eu o nelamurire...pe 19 iunie am avut contact sexual cu o centurista,bn a fost protejat,dar la final cand am ejaculat in prezerevtiv si am scos penisul afara se rupsese si m-am dus apoi dupa 3 zile la CENTRU DE TRANSFUZII din orasul meu sa imi fac testul HIV si mi-a iesit negativ,credeti ca urmatorul test peste 6 luni imi poate iesi pozitiv,ca doctorii mi-au zis sa il repet la 6 luni inca o data

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

damiann (acum 11 ani)

Sunt foarte nelinistit deoarece pe 04.12.2012.am avut un contact sexual in care a decurs normal si cam dupa 2 ore a venit la mine un barbat deghizat in femeie si p***atuata eu dormeam si lam primit in camion nestind ca este barbat .a inceput sa-mi suga p**a fara prezervativ si cred ca mi-a pus ceva praf a mai supt putin dupa care a pus prezervativ si iara a supt dupa care ca intors cu spatele inspre mine cand am vazut ca este barbat lam dat jos el in timpce sa intors mia furat niste bani . eu sunt nelinistit de faptul ca nu stiu ce mia pus si daca ma infectat cu vreun virus. m-iam facut testul hiv la 3sapt. a esit negativ metoda CMIA abbott ser,Architect ci 8200.poate sa-mi spuna cineva daca as putea fi infectar si ce teste as mai putea face ca sa-mi dea un rezultat 100% si unde in tara as putea face acel test. va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

izabela (acum 10 ani)

Dc sunteti asa speriati de acest virus hiv ,e o boala ca oricare alta nu e vindecabila dar e tratabila si cine are hiv si hepatita cronica sigur a facut o gresala in viata pe care aceasta boala I''''''''ll va face sa nu o mai faca.Sotul meu are hiv suntem impreuna de 8 ani avem si un baietel de 4 anisori desi el e co-infectat e un om ca toti oameni specific eu si copilul nu avrm nimic,boala lui se datoreaza consumului de droguri .....Asa ca nu va mai fie frica inviata putem trece peste orice...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

spown (acum 10 ani)

ma bucur sa aud ca esti alaturi de sotul tau.imi inchpui cat de norocos se simte sa te aiba aproape si cat de mult ii ridica moralu ceea ce este foarte important pt un purtator. sa inteleg ca tu esti una din persoanele hiv-rezistent?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

spown (acum 10 ani)

buna seara tuturor. este prima data cand vb despre asta.acum un an in 2012 am avut un contact cu o fata pe care nu o mai vazusem de mult.adica de cca 11 luni.respectiva in acest moment era insracinata in luna a 7-a.deci va datzi seama cat de cuminte era.la 2 luni intra in spital , naste etc la care o asistenta nemultumita ca nu a primit mita indeajuns vine shi ii zce *tu ai hiv dar stai linistita ca nu e grav* halal liniste. a doua zi doctoritza ii zice ca nu e adevarat ca nu are nimic. eu dupa ce am auzit toate astea adica dupa 2 luni shi 2 saptamani am inceput sa ma stresez gretzuri,am slabit 5 kg scaune foarte moii transpiratie , oboseala vai de mine. la cat imi era de rau m-am dus la matei bals shi am facut primu test care a iesit negativ.a urmat o perioada buna de 2 luni dupa care am inceput iar sa ma stresez m -am dus am mai facut un test care a iesit iar negativ.m-am linistit putzin vre-o 2 saptamani la care intr-o dimineatza am mers la wc am facut pipilica iar ultimele picaturi cu sange. normal.!ca am inebunit shi iar a inceput sa imi fie rau anexeitate etc ganduri.de atunci ma tot gandesc numai la asta. am scapat de hematurie dar am ramas traumatizat. de cate ori simt ceva in neregula cu mine ma rosesc tot shi ma gandesc la virus,de cate ori prietena zice ca are ceva ....ma gandesc la virus. nu shtiu ce sa mai fac. am fost la respectiva shi ea zice ca nu are nimick copilu ei pare a fi sanatos shi pedeasupra e shi super grasan. nu shtiu cum sa ma mai inbarbatez.parca sunt din balega.o iau razna de fiecare data shi normal ca imi fac iar rau.nu am pofta de mancare,oboseala.... voi ce concluzie tragetzi. a sa nu uit dupa 7 luni ganglionu limfatic dupa partea stanga s-a umflat putzin dar tot pe partea stanga am shi o radacina de masea care a fost infectata spre rushinea mea ca mi-e frica de aparatu lu nenea doctoru de la stomatologie. oh fac haz dar sunt foarte deprimat sh plin de remuscari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

spown (acum 10 ani)

mi cer scuze pt repetari (gramatica) dar sunt buimac de ganduri nu mai shtiu de mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

spown (acum 10 ani)

azi mi-a venit shi rezultatu de la synevo slava DOMNULUI negativ. cel de-al 3 lea test adica la un an shi o luna de la contact. i multumesc lui DUMNEZEU ,am invatat o lectie shi tot o data port respect pt cei infectatzi cu acest virus de kkt. cu tot ce am tras psihic shi fizic mi-am dat seama ca un purtator de hiv nu merita rasizmul de care multi dau dovada. daca ash dispune de o suma mare de bani ash dona o parte centrelor speciale de copii infectatzi. multa sanatate shi mare grija pe viitor,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 10 ani)

Pe 26.04.2013 am avut un contact sexual cu o p***atuata protejat,eu sunt in Italia,ea mia spus ca nu are nimic ( negreseasa fiind) dar pe final sa rupt prezervativul,am fost la medic mi-a spus medicul ca sigur nu am nimic si sa fac testul hiv la 3 luni dupa contact,simtome nu am avut pana acum,doar ca imi apareau niste bubite mici pe maini si dispareau dupa 4-5 zile,acum sincer mai am umpic si inebunesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2