Coronavirus Update

Pareri ?

Intrebare postata de Saxon cu 9 ani in urma - 6 raspunsuri MExista raspuns de la medic
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: HIV SIDA

As vrea sa aflu si parerea dumneavoastra (as prefera a celor specializati in domeniu, nu a celor specializati in google) despre o situatie. Am facut testul hiv la aproximativ 8 luni de la contactul sexual neprotejat la clinica medlife si a iesit negativ. Dupa un timp am vrut sa-l repet si am facut din nou testul, tot la medlife si din nou a iesit negativ. Apoi am aflat niste lucruri nu tocmai placute despre clinica asta..asa ca m-am dus la spitalul de boli infectioase Matei Bals din Bucuresti(la 1 an si 10 luni de la contact) unde am beneficiat si de consiliere psihologica. A iesit tot negativ. Aici testele au fost lucrate pe Elisa (cel putin asa scrie pe buletin). Acum.. problema consta in doua lucruri: pot avea 100% incredere in testele acestea ? Nu sunt foarte linistit nici acum (desi au trecut 3 ani de zile de atunci) pentru ca simptomele (relativ) specifice sunt destul de serioase (amorteli,diaree,furnicaturi, dureri de cap, ameteli..toate foarte puternice, etc.). Mai mentionez ca n-am mai avut alte contacte sexuale neprotejate de atunci si nici vreun contact cu spitale. Este vreo posibilitate ca toate acele teste sa fi fost gresite ? Multumesc

×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (6)

Puteţi avea încredere în rezultatele acestor teste în proporţie de 99,99% (în medicină nu există siguranţă de 100%)

Spam Abuz

Esti medic si vrei sa te promovezi?

Raspunde intrebarilor din grupul HIV SIDA.

Inscrie-te aici!

In faza acuta nivelurile de HIV-ARN sunt crescute in timp ce anticorpii specifici pot fi inca nedetectabili. Din acest motiv, detectarea prin reactia de polimerizare in lant (PCR) a acizilor nucleici HIV-1 s-a dovedit a fi mai sensibila decat testele ELISA de generatia a 3-a in perioada de „fereastra imunologica” (in primele 3-4 saptamani de la contactul infectant). Folosirea testelor de generatia a 4-a care combina detectia anticorpilor HIV cu cea a antigenului p24 conduce la o sensibilitate clinica mai mare in faza precoce de seroconversie;

Saxon (cu 9 ani in urma)

Este foarte interesant ce spuneti, dar trebuie sa recunosc ca sunt putin depasit pentru ca nu prea inteleg legatura cu intrebarea mea principala. Problema primelor 3-4 saptamani (pana la 3 luni) imi era cunoscuta. De aceea problema mea era cu perioada de dupa fereastra imunologica (peste 8 luni in cazul meu). Multumesc

Saxon (cu 9 ani in urma)

Imi cer scuze pentru postarea multipla..probleme cu browserul :)

Raspunde

×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.